BYD, chiński gigant motoryzacyjny, zaskoczył rynek po raz kolejny, prezentując rewolucyjną technologię ultraszybkiego ładowania. Jak podaje Financial Times, „system Super e-Platform może dodać około 470 km zasięgu w ciągu zaledwie pięciu minut” (FT.com). To oznacza prawdziwy przełom dla całej branży EV, zwłaszcza w Europie, gdzie konsumenci często skarżą się na długi czas ładowania pojazdów elektrycznych.

BYD rewolucjonizuje rynek samochodów elektrycznych. Nowa era w elektromobilności

Nowe samochody BYD to zagrożenie dla konkurencji?

Eksperci z Goldman Sachs twierdzą, że „nowa platforma BYD jest wysoce konkurencyjna dzięki 'najlepszej w klasie’ prędkości ładowania oraz przyspieszeniu 0-100 km/h poniżej trzech sekund” (FT.com). Rynkowi rywale, tacy jak Tesla czy Mercedes-Benz, pozostają w tyle.

Tesla, mimo rozbudowanej sieci Superchargerów w USA, wciąż potrzebuje 15 minut, aby dodać 320 km zasięgu. Mercedes-Benz oferuje możliwość naładowania 325 km w 10 minut. Nawet chiński CATL, lider w technologii baterii, oferuje Shenxing Plus z czasem ładowania wynoszącym 600 km w 10 minut. Jednak BYD, z szybkością ładowania na poziomie 2 km na sekundę, wyznacza nowy standard na rynku.

SUV ONZ

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

BYD rewolucjonizuje rynek samochodów elektrycznych. Nowa era w elektromobilności

God's Eye i inteligentna jazda

Drugim wielkim ogłoszeniem BYD w tym roku jest system autonomicznej jazdy God’s Eye, który ma być dostępny we wszystkich modelach firmy, nawet w najtańszych hatchbackach. „System oferuje funkcje takie jak zdalne parkowanie za pomocą smartfona czy autonomiczne wyprzedzanie” – podkreśla Financial Times (FT.com). To może sprawić, że globalni producenci będą musieli dostosować się do nowych standardów, oferując podobne technologie w konkurencyjnych cenach. Jak podkreślają eksperci, to przekreśla plany pobierania miesięcznych abonamentów przez producentów samochodów w zamian za korzystanie z inteligentnych rozwiązań w pojeździe. Był to nowy pomysł, który miał zagwarantować stałe, systematyczne przychody od właścicieli pojazdów z systemem autonomicznej jazdy.

owady na talerzu

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

BYD rewolucjonizuje rynek samochodów elektrycznych. Nowa era w elektromobilności

Rozmowa z BYD: otwarcie na współpracę czy globalna ekspansja?

W rozmowie z Financial Times, Stella Li, wiceprezeska BYD, podkreśla, że „naszym wspólnym wrogiem jest samochód spalinowy. Musimy współpracować, aby przemysł się zmienił” (FT.com). Choć chiński gigant oficjalnie deklaruje współpracę, to jednocześnie jest jednym z największych konkurentów Tesli i Volkswagena.

Li przekonuje, że Chiny są otwarte na współpracę technologiczną, podkreślając, że „chiński rząd jest bardziej otwarty niż może się wydawać”, co może sugerować gotowość do dzielenia się technologiami z zachodnimi firmami. To strategiczny ruch, który może pomóc firmie ominąć narastające bariery handlowe w Europie i USA.

Samochody elektryczne samochody spalinowe

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

BYD rewolucjonizuje rynek samochodów elektrycznych. Nowa era w elektromobilności

Wpływ na rynek europejski

BYD planuje ekspansję w Europie, inwestując w fabryki na Węgrzech i w Turcji. Rozważa także budowę zakładu w Niemczech, co podkreśla jego ambicje w regionie. „BYD może wyeliminować kilku globalnych producentów” – ostrzega Tu Le, ekspert z Sino Auto Insights (FT.com).

– BYD buduje fabrykę na Węgrzech, a polskiej Izery nie ma i raczej nie będzie – mówi dziennikarz Andrzej Wierny. – Izera miała powstać we współpracy z innym chińskim koncernem samochodowym. I choć wydawało się, że elektryki w naszym kraju straciły na popularności, to polsko-chińskie samochody wyposażone w nową technologię ładowania na pewno znalazłyby w naszym kraju wielu chętnych do nabycia. Niestety pozostaje nam trzymać kciuki za BYD na Węgrzech i jak największą liczbę szybkich ładowarek w Polsce – komentuje Wierny.

Mimo imponujących technologii, BYD może napotkać na bariery w Europie. Wzrost protekcjonizmu i obawy związane z chińskimi technologiami mogą utrudnić ekspansję firmy.

„Nasze firmy utrzymają dominację na rynku USA, o ile IRA (Inflation Reduction Act) będzie obowiązywać” – komentuje Kim Seung-tae z Korea Battery Industry Association (FT.com). W Europie BYD będzie musiał konkurować nie tylko na polu technologii, ale także przestrzegać surowych regulacji środowiskowych i socjalnych.

samochody na wodór samochód na wodór

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

BYD rewolucjonizuje rynek samochodów elektrycznych. Nowa era w elektromobilności

Czy europejscy konsumenci są gotowi na rewolucję BYD?

 

BYD rewolucjonizuje rynek EV, oferując najszybsze ładowanie i zaawansowane systemy autonomiczne. Firma otwarcie deklaruje gotowość do współpracy, ale jednocześnie staje się jednym z największych zagrożeń dla zachodnich producentów samochodów. Czy konkurenci nadrobią straty? Czas pokaże. Jednak już dziś BYD stawia konkurencję pod ścianą, a europejscy konsumenci mogą być kluczowym elementem w globalnej walce o przyszłość elektromobilności.

– Papież Franciszek jeździ elektrycznym papa-mobile – zwraca uwagę Andrzej Wierny. – Wielu polskich duchownych decyduje się na silniki hybrydowe – szukając kompromisu między dostępnością stacji ładowania a ogranczeniem wpływu na środowisko. Kluczowy jest koszt zakupu elektrycznego samochodu, a chińskie koncerny samochodowe oferują bardzo wysoką jakość w bardzo konkurencyjnej cenie.

– Sądzę, że BYD doprowadzi do przełomu na rynku elektromobilności, o ile unijna biurokracja nie chcąc chronić pozycji niemieckich i francuskich producentów nie będzie chciała mu zaszkodzić. Ale wtedy nici z elektromobilności w Europie, bo kosztów i niedogodności jakie wiążą się dzisiaj z europejskimi EV konsumencie nie chcą akceptować i to widać po wynikach sprzedaży – uważa Wierny.

elektryczny mercedes papieża Franciszka

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

wAkcji24.pl | Ekonomia | MNS | źrodło: Financial Times |  Ilustracja: BYD Europe | 26.03.2025

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej

Ponad 80% Europejczyków mieszkających na terenach zurbanizowanych oddycha powietrzem, które nie spełnia norm ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Niestety w kwestii zanieczyszczeń powietrza, Polska należy do niechlubnej czołówki. Głównym źródłem...

Gospodarka odpadami – czym jest i czemu służy?

Gospodarka odpadami to temat, który nie należy do przyjemnych. Wielu z nas postrzega odpady jako problem, który rozwiązujemy po wyrzuceniu „śmieci” do worka lub pojemnika. Jednak to, do jakiego koloru worka lub pojemnika je wyrzucimy, decyduje o ich dalszym losie, a tym samym o sukcesie całej gospodarki odpadami

Żywność ekologiczna, czyli jaka? Prawdy i mity na temat bio i eko

Żywność ekologiczna - chwyt reklamowy czy rzeczywista wartość? Kiedy myślimy o zdrowiu swoim i naszych najbliższych chcemy dokonywać możliwie najlepszych wyborów, troską o dobrostan są podyktowane również nasze wybory żywieniowe, sięgamy wtedy często po produkty z...

Ekologia po katolicku: Żywność ekologiczna pod lupą

Ekologia po katolicku: czy żywność ekologiczna ma sens? Globalne ocieplenie, nadmierna emisja gazów cieplarnianych, kryzys klimatyczny – te wszystkie hasła są nam dobrze znane, jednak prawie nigdy nie łączymy tych haseł z tym co ląduje na naszym talerzu. Coraz częściej mówi się o tym, że los przyszłych pokoleń leży na naszym talerzu!