Dzień Zwycięstwa to dzień upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie i klęskę III Rzeszy. Choć wszyscy wspominają to wydarzenie jako moment triumfu nad nazizmem, data obchodów różni się w zależności od kraju. Zachód celebruje ten dzień 8 maja, podczas gdy Rosja i inne państwa postradzieckie – 9 maja. Różnica ta nie jest przypadkowa i ma swoje źródło w okolicznościach podpisania kapitulacji Niemiec.

Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojnę światową?

Dzień Zwycięstwa. Dwie kapitulacje – dwie perspektywy końca wojny

Decyzja o bezwarunkowej kapitulacji Niemiec została podjęta jeszcze w trakcie wojny, na konferencji w Casablance w 1943 roku. Zrealizowano ją dopiero w maju 1945 roku, kiedy to po śmierci Hitlera i Goebbelsa Niemcy próbowali jeszcze ratować swoją pozycję. Pierwszy akt kapitulacji podpisano 7 maja w Reims we Francji. Dokument wszedł w życie dzień później – 8 maja o godz. 23:01 czasu środkowoeuropejskiego.

Z punktu widzenia Moskwy, w momencie podpisania i wejścia w życie kapitulacji był już 9 maja. Józef Stalin, niezadowolony z faktu, że nie uczestniczył w pierwszej ceremonii, zażądał powtórzenia aktu – tym razem w Berlinie i z udziałem sowieckich dowódców. Druga ceremonia odbyła się 8 maja o 22:43 czasu środkowoeuropejskiego, czyli już po północy 9 maja w Moskwie.

Właśnie z powodu różnicy czasowej oraz nacisku Stalina na symboliczną dominację ZSRR nad nazistowskimi Niemcami, to data 9 maja stała się oficjalnym Dniem Zwycięstwa w Związku Radzieckim, a później w Rosji. Po upadku ZSRR święto to na krótko straciło na znaczeniu, ale po dojściu do władzy Władimira Putina wróciło do kalendarza jako jedno z najważniejszych i najbardziej spektakularnych świąt państwowych.

Bardzo droga Wielkanoc 2025 Inflacja w Polsce

Bardzo droga Wielkanoc 2025. Inflacja w Polsce jedną z najwyższych w Unii Europejskiej

Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojnę światową?

Polski Dzień Zwycięstwa – między radością a goryczą

Choć Polska brała czynny udział w walkach z Niemcami od pierwszych dni wojny, jej rola była często pomijana przy ustalaniu powojennego ładu. Po 1945 roku nasz kraj znalazł się pod kontrolą ZSRR, co sprawiło, że dla wielu Polaków 8 maja jest nie tylko dniem zwycięstwa nad Niemcami, ale też początkiem nowego zniewolenia.

Dziś w Polsce Dzień Zwycięstwa nie jest obchodzony z taką pompą jak w Rosji. To raczej moment zadumy nad losem kraju, który przez dziesięciolecia walczył o wolność – najpierw przeciw nazizmowi, później przeciw komunizmowi.

Mniej dzieci mniej pieniędzy

Mniej dzieci to mniej pieniędzy i praca do późnej starości. Eksperci McKinsey ostrzegają przed konsekwencjami spadku urodzeń

Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojnę światową?

Raport o stratach wojennych Polski: ponad 6 bilionów złotych do odzyskania?

Po pięciu latach intensywnych analiz w 2022 roku zaprezentowano długo oczekiwany raport dotyczący strat, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji i okupacji podczas II wojny światowej. Dokument jest efektem współpracy Parlamentarnego Zespołu ds. Reparacji oraz powołanego w 2021 roku Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego. W przygotowanie raportu zaangażowanych było 33 ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki, m.in. ekonomię, historię, demografię, prawo i archiwistykę.

Jak wyjaśnił Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS i przewodniczący obu wspomnianych gremiów, konieczność opracowania raportu wynika z faktu, że Niemcy do dziś nie rozliczyli się z ogromu zniszczeń i cierpień, jakie zadali Polsce w czasie wojny. Przypomniał również, że mimo decyzji mocarstw podjętych w Poczdamie, Polska nigdy nie otrzymała reparacji wojennych ani odszkodowań adekwatnych do poniesionych strat.

Trzytomowy dokument szczegółowo przedstawia rozmiar krzywd wyrządzonych Polsce przez III Rzeszę. Pierwsza część to oszacowanie strat ludzkich i materialnych, druga zawiera archiwalne fotografie dokumentujące okupację, a trzecia to zestawienie miejsc, gdzie doszło do niemieckich zbrodni wojennych.

Z wyliczeń wynika, że całkowite straty Polski sięgają astronomicznej kwoty 6 bilionów 220 miliardów złotych. Zdecydowaną większość tej sumy – ponad 4 biliony zł – stanowią straty związane z utratą życia przez obywateli Polski. W wyniku działań Niemiec zginęło 5 milionów 219 tysięcy ludzi, a według Mularczyka, kraj potrzebował aż 33 lat, by odbudować potencjał gospodarczy sprzed wojny.

Donald Trump cła

Donald Trump wprowadza globalne cła. Co to oznacza dla Polski?

Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojnę światową?

Bilans zniszczeń materialnych i kulturowych

Straty materialne, czyli zniszczone budynki, zakłady przemysłowe, świątynie, szkoły, infrastruktura i zasoby naturalne, oszacowano na prawie 800 miliardów złotych. Do tego dochodzą ogromne szkody w rolnictwie, leśnictwie i armii. Polska straciła także 78 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium – obszar porównywalny z całym Beneluksem.

Nie mniej dramatyczne są straty w dziedzinie kultury – ich wartość to ponad 19 miliardów złotych. Sektor bankowy stracił prawie 90 miliardów, firmy ubezpieczeniowe – 34,8 miliarda, a działalność niemieckiego banku emisyjnego przyniosła Polsce straty w wysokości blisko pół biliona złotych.

Wenanty Katarzyniec

Wenanty Katarzyniec – z pielgrzymką do katolickiego “specjalisty od finansów”

Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojnę światową?

Reparacje wojenne od Niemiec: temat nadal otwarty, ale bez konkretów

Kwestia odszkodowań dla Polaków poszkodowanych w czasie II wojny światowej wciąż pojawia się w relacjach między Polską a Niemcami. Podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych w lipcu strona niemiecka zadeklarowała chęć pomocy żyjącym ofiarom wojny, jednak jak dotąd nie przedstawiono szczegółów tego wsparcia.

Polska formalnie zażądała reparacji w październiku 2022 roku. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekazał wówczas stronie niemieckiej notę dyplomatyczną, w której domagał się rekompensaty za straty poniesione w czasie wojny – łącznie ponad 6,2 biliona złotych. Jednak odpowiedź z Berlina, przekazana w styczniu 2023 roku, była jednoznaczna: Niemcy uważają sprawę za zamkniętą i nie przewidują żadnych negocjacji. Temat reparacji pojawia się również w obecnej kampanii wyborczej. 

Dzień Zwycięstwa

wAkcji24.pl | Ekonomia | Maria Nicińska | Ilustracje: Kolumna wojsk niemieckich eskortowana przez polskich żołnierzy opuszcza Berlin po kapitulacji Niemiec. 1945 r. IPN, Ruiny Pałacu Saskiego Jan Bułhak – Stanisław Jankowski, Adolf Ciborowski „Warszawa 1945 i dziś” Wydawnictwo Interpress, Warszawa, 1971, str. 66 Wikipedia| 9.05.2025

Samochody elektryczne często płoną? Jaka jest prawda o pożarach EV?

Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na naszych drogach i w dyskusjach o przyszłości motoryzacji. Wraz z rosnącą popularnością tych pojazdów pojawiają się również liczne pytania i wątpliwości, zwłaszcza dotyczące ich bezpieczeństwa. Jednym z najczęściej...

Czym są kąpiele leśne czyli shinrin-yoku? Wykąp się w lesie!

Zapach leśnej ściółki, smak świeżo zerwanych jagód, cisza przerywana szumem strumyka i świergotem ptaków, promienie słońca migoczące pośród liści i tworzące niezwykły spektakl cieni i świateł. Jednym słowem las. Las od zawsze fascynował człowieka. Był źródłem...

Greenwashing – iluzja zielonego kapitalizmu. Jak często „eko” jest ekologiczne?

W czasach narastającego kryzysu klimatycznego firmy coraz częściej sięgają po zieloną narrację, by zdobyć zaufanie klientów. Jednak za hasłami o „neutralności klimatycznej” i „opakowaniach z recyklingu” często kryje się zjawisko greenwashingu – marketingowego fałszu,...

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Znamy datę

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego to wyjątkowy czas refleksji, wdzięczności i zaangażowania w troskę o dzieło stworzenia. Ustanowiony przez papieża Franciszka, dzień ten przypomina, że świat, w którym żyjemy, nie jest wyłącznie zasobem do...

Zielona harmonia życia: Kuchnia św. Hildegardy jako ekologiczna ścieżka do zdrowia

Kuchnia św. Hildegardy, czyli zielona harmonia życia. W czasach, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co znajduje się na ich talerzu, a ekologiczne podejście do życia staje się nie tyle modą, ile koniecznością – warto spojrzeć wstecz, by odkryć mądrość, która...

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.