Dzień Zwycięstwa to dzień upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie i klęskę III Rzeszy. Choć wszyscy wspominają to wydarzenie jako moment triumfu nad nazizmem, data obchodów różni się w zależności od kraju. Zachód celebruje ten dzień 8 maja, podczas gdy Rosja i inne państwa postradzieckie – 9 maja. Różnica ta nie jest przypadkowa i ma swoje źródło w okolicznościach podpisania kapitulacji Niemiec.
Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojnę światową?
Dzień Zwycięstwa. Dwie kapitulacje – dwie perspektywy końca wojny
Decyzja o bezwarunkowej kapitulacji Niemiec została podjęta jeszcze w trakcie wojny, na konferencji w Casablance w 1943 roku. Zrealizowano ją dopiero w maju 1945 roku, kiedy to po śmierci Hitlera i Goebbelsa Niemcy próbowali jeszcze ratować swoją pozycję. Pierwszy akt kapitulacji podpisano 7 maja w Reims we Francji. Dokument wszedł w życie dzień później – 8 maja o godz. 23:01 czasu środkowoeuropejskiego.
Z punktu widzenia Moskwy, w momencie podpisania i wejścia w życie kapitulacji był już 9 maja. Józef Stalin, niezadowolony z faktu, że nie uczestniczył w pierwszej ceremonii, zażądał powtórzenia aktu – tym razem w Berlinie i z udziałem sowieckich dowódców. Druga ceremonia odbyła się 8 maja o 22:43 czasu środkowoeuropejskiego, czyli już po północy 9 maja w Moskwie.
Właśnie z powodu różnicy czasowej oraz nacisku Stalina na symboliczną dominację ZSRR nad nazistowskimi Niemcami, to data 9 maja stała się oficjalnym Dniem Zwycięstwa w Związku Radzieckim, a później w Rosji. Po upadku ZSRR święto to na krótko straciło na znaczeniu, ale po dojściu do władzy Władimira Putina wróciło do kalendarza jako jedno z najważniejszych i najbardziej spektakularnych świąt państwowych.

Bardzo droga Wielkanoc 2025. Inflacja w Polsce jedną z najwyższych w Unii Europejskiej
Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojnę światową?
Polski Dzień Zwycięstwa – między radością a goryczą
Choć Polska brała czynny udział w walkach z Niemcami od pierwszych dni wojny, jej rola była często pomijana przy ustalaniu powojennego ładu. Po 1945 roku nasz kraj znalazł się pod kontrolą ZSRR, co sprawiło, że dla wielu Polaków 8 maja jest nie tylko dniem zwycięstwa nad Niemcami, ale też początkiem nowego zniewolenia.
Dziś w Polsce Dzień Zwycięstwa nie jest obchodzony z taką pompą jak w Rosji. To raczej moment zadumy nad losem kraju, który przez dziesięciolecia walczył o wolność – najpierw przeciw nazizmowi, później przeciw komunizmowi.

Mniej dzieci to mniej pieniędzy i praca do późnej starości. Eksperci McKinsey ostrzegają przed konsekwencjami spadku urodzeń
Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojnę światową?
Raport o stratach wojennych Polski: ponad 6 bilionów złotych do odzyskania?
Po pięciu latach intensywnych analiz w 2022 roku zaprezentowano długo oczekiwany raport dotyczący strat, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji i okupacji podczas II wojny światowej. Dokument jest efektem współpracy Parlamentarnego Zespołu ds. Reparacji oraz powołanego w 2021 roku Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego. W przygotowanie raportu zaangażowanych było 33 ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki, m.in. ekonomię, historię, demografię, prawo i archiwistykę.
Jak wyjaśnił Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS i przewodniczący obu wspomnianych gremiów, konieczność opracowania raportu wynika z faktu, że Niemcy do dziś nie rozliczyli się z ogromu zniszczeń i cierpień, jakie zadali Polsce w czasie wojny. Przypomniał również, że mimo decyzji mocarstw podjętych w Poczdamie, Polska nigdy nie otrzymała reparacji wojennych ani odszkodowań adekwatnych do poniesionych strat.
Trzytomowy dokument szczegółowo przedstawia rozmiar krzywd wyrządzonych Polsce przez III Rzeszę. Pierwsza część to oszacowanie strat ludzkich i materialnych, druga zawiera archiwalne fotografie dokumentujące okupację, a trzecia to zestawienie miejsc, gdzie doszło do niemieckich zbrodni wojennych.
Z wyliczeń wynika, że całkowite straty Polski sięgają astronomicznej kwoty 6 bilionów 220 miliardów złotych. Zdecydowaną większość tej sumy – ponad 4 biliony zł – stanowią straty związane z utratą życia przez obywateli Polski. W wyniku działań Niemiec zginęło 5 milionów 219 tysięcy ludzi, a według Mularczyka, kraj potrzebował aż 33 lat, by odbudować potencjał gospodarczy sprzed wojny.

Donald Trump wprowadza globalne cła. Co to oznacza dla Polski?
Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojnę światową?
Bilans zniszczeń materialnych i kulturowych
Straty materialne, czyli zniszczone budynki, zakłady przemysłowe, świątynie, szkoły, infrastruktura i zasoby naturalne, oszacowano na prawie 800 miliardów złotych. Do tego dochodzą ogromne szkody w rolnictwie, leśnictwie i armii. Polska straciła także 78 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium – obszar porównywalny z całym Beneluksem.
Nie mniej dramatyczne są straty w dziedzinie kultury – ich wartość to ponad 19 miliardów złotych. Sektor bankowy stracił prawie 90 miliardów, firmy ubezpieczeniowe – 34,8 miliarda, a działalność niemieckiego banku emisyjnego przyniosła Polsce straty w wysokości blisko pół biliona złotych.

Wenanty Katarzyniec – z pielgrzymką do katolickiego “specjalisty od finansów”
Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojnę światową?
Reparacje wojenne od Niemiec: temat nadal otwarty, ale bez konkretów
Kwestia odszkodowań dla Polaków poszkodowanych w czasie II wojny światowej wciąż pojawia się w relacjach między Polską a Niemcami. Podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych w lipcu strona niemiecka zadeklarowała chęć pomocy żyjącym ofiarom wojny, jednak jak dotąd nie przedstawiono szczegółów tego wsparcia.
Polska formalnie zażądała reparacji w październiku 2022 roku. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekazał wówczas stronie niemieckiej notę dyplomatyczną, w której domagał się rekompensaty za straty poniesione w czasie wojny – łącznie ponad 6,2 biliona złotych. Jednak odpowiedź z Berlina, przekazana w styczniu 2023 roku, była jednoznaczna: Niemcy uważają sprawę za zamkniętą i nie przewidują żadnych negocjacji. Temat reparacji pojawia się również w obecnej kampanii wyborczej.

wAkcji24.pl | Ekonomia | Maria Nicińska | Ilustracje: Kolumna wojsk niemieckich eskortowana przez polskich żołnierzy opuszcza Berlin po kapitulacji Niemiec. 1945 r. IPN, Ruiny Pałacu Saskiego Jan Bułhak – Stanisław Jankowski, Adolf Ciborowski „Warszawa 1945 i dziś” Wydawnictwo Interpress, Warszawa, 1971, str. 66 Wikipedia| 9.05.2025