Kardynał Stefan Wyszyński, nazywany „Prymasem Tysiąclecia”, to jedna z najbardziej znaczących postaci w historii Kościoła katolickiego w Polsce oraz w walce z reżimem komunistycznym. Jego życie i działalność symbolizują niezłomność ducha w obliczu brutalnych represji władz komunistycznych. 

Kardynał Stefan Wyszyński: Walka z komunizmem

Po przejęciu władzy przez komunistów Kościół katolicki stał się jednym z głównych przeciwników nowego reżimu. Wyszyński, jako prymas Polski, stał na czele tej opozycji, starając się bronić niezależności Kościoła oraz praw obywatelskich. Jego niezłomna postawa w obronie wiary i wolności stawała się coraz bardziej niewygodna dla komunistów.

Aresztowanie i internowanie

W nocy z 25 na 26 września 1953 roku Wyszyński został aresztowany przez władze komunistyczne. Internowanie prymasa było kulminacyjnym momentem represji wobec Kościoła katolickiego w Polsce. Prymas został przewieziony do różnych miejsc odosobnienia, m.in. Rywałdu, Stoczka Warmińskiego, Prudnika oraz Komańczy. Komuniści mieli nadzieję, że izolacja Wyszyńskiego osłabi opór Kościoła oraz zastraszy wiernych.

Warunki internowania

Podczas internowania Wyszyński był poddawany surowym warunkom życia. Odcinano go od kontaktu ze światem zewnętrznym, monitorowano jego korespondencję oraz rozmowy. Władze komunistyczne miały nadzieję, że w ten sposób złamią ducha prymasa, jednak jego wiara i niezłomność okazały się silniejsze.

Niesamowicie marzły ręce i nogi. Nie pomogło nawet owijanie się pledem. Podobne kłopoty były w łazience, gdzie stary piec nie dawał się rozpalić; dymił na cały dom pomimo wielokrotnego czyszczenia. Przez długi czas trzeba się było myć w zimnej łazience. Dokuczał nam również brak wody; stary motor ciągnący wodę często odmawiał posłuszeństwa. Byliśmy dość często bez wody, którą trzeba było przynosić z dołu. W końcu cały ten system zamarzł na kość. Podziwialiśmy sterty lodu, które wyrąbano z pokojów pod nami. Mieszkaliśmy nad lodowniami. Pokoje na dole nie były ogrzewane, natomiast były fantastycznie zagrzybione. Nikt nie dbał o to, by je ogrzać. Wszystkie korytarze pokryte były na ścianach białym szronem i zamrozem– pisał Stefan Wyszyński i przyznawał dalej:

 W takich warunkach zacząłem odczuwać różne dolegliwości. Nóg nie mogłem rozgrzać nawet w ciągu nocy. Ręce mi popuchły. Podobnie oczy mi zapuchły. Odczuwałem wielki ból w okolicy nerek i w całej jamie brzusznej. Każdego dnia przechodziłem bóle głowy. 

 

Kardynał Stefan Wyszyński: 10 myśli Prymasa Polski, które są dzisiaj najbardziej aktualne

Kardynał Stefan Wyszyński: Działalność duchowa i intelektualna podczas internowania

Wyszyński

Źródło: IPN/edukacja.ipn.gov.pl

Mimo trudnych warunków internowania Wyszyński się nie poddał. Prowadził intensywną działalność duchową i intelektualną, pisząc listy do duchowieństwa i wiernych. Te listy były przemycane na wolność i stanowiły ważne wsparcie duchowe dla Polaków żyjących pod reżimem komunistycznym. W swoich pismach podkreślał znaczenie wiary, jedności oraz niezłomności w obliczu prześladowań.

Wyszyński w swoich listach pisał o nadziei, wierze i jedności, co dodawało otuchy prześladowanym przez reżim komunistyczny. Jego przesłania były pełne optymizmu i wiary w lepszą przyszłość, co mobilizowało ludzi do dalszej walki o wolność i godność.

Powrót do wolności

Pod naciskiem społeczności międzynarodowej oraz wzrastającego niezadowolenia w kraju, władze komunistyczne były zmuszone zwolnić prymasa w 1956 roku.  Po słynnym i  triumfalnym wiecu na pl. Defilad Gomułka podjął decyzję o uwolnieniu Wyszyńskiego, dwa dni później w Komańczy pojawili się wysłannicy Rady Ministrów. Prymasa odwiedzili wiceminister sprawiedliwości Zenon Kliszko i poseł Władysław Bieńkowski. 

Oświadczyli mi, że przybywają z ramienia towarzysza Wiesława dla przedłożenia pewnych spraw do rozważenia. Nowy sekretarz PZPR stoi na stanowisku, że konieczny jest jak najszybszy powrót Prymasa do Warszawy i objęcie urzędowania. Przedstawili mi sytuację społeczno-gospodarczą kraju, jak również wewnętrzną i zewnętrzno-polityczną. Wszystkie te spostrzeżenia wymagają, by w kraju doszło jak najszybciej do pełnego uspokojenia. Władysław Gomułka uważa, że na odcinku stosunku Kościół–Państwo najwięcej niepokoju w społeczeństwie budzi obecna sytuacja Prymasa. I dlatego zostali wydelegowani przez Sekretarza Partii, by usłyszeć zdanie Księdza Prymasa. Moja odpowiedź: Jestem tego zdania od trzech lat, że miejsce Prymasa Polski jest w Warszawie.- kard. Wyszyński.  

Po powrocie do Warszawy Wyszyński został przywitany z ogromnym entuzjazmem przez wiernych. Jego powrót umocnił pozycję Kościoła katolickiego w Polsce oraz dodał otuchy społeczeństwu w dalszej walce z reżimem.

Jeszcze w więzieniu zanotował: “Brak męstwa jest dla biskupa początkiem klęski”. Od tego momentu jego zachowanie względem władz komunistycznych się zmieniło. Stał się on bowiem surowszy i bardziej stanowczy. Być może nie mógł wygrać z komuną, ale to, co mógł zrobić to zintegrować Kościół katolicki. 

Po części dzięki niewątpliwemu charyzmatowi, po części zaś za sprawą nieustannej presji władz, której poddawani byli wszyscy biskupi i która miała spowodować dezintegrację episkopatu, kard. Wyszyńskiemu udało się stworzyć niespotykany w innych krajach katolickich centralistyczny model kierowania Kościołem. Przetrwał on nie tylko okres lat siedemdziesiątych, kiedy ekipa Gierka, przestraszona możliwością zastąpienia starzejącego się Wyszyńskiego przez kard. Karola Wojtyłę, zaczęła komplementować prymasa, ale całą epokę PRL.- prof. Antoni Dudek

Powrót Wyszyńskiego do aktywnej działalności duchowej i społecznej umocnił pozycję Kościoła katolickiego w Polsce. Jego niezłomność i odwaga stały się symbolem walki o wolność i prawa człowieka. Prymas kontynuował swoje działania, nie zważając na groźby i represje ze strony władz komunistycznych.

 

Wyszyński

Źródło: IPN/edukacja.ipn.gov.pl

Dziedzictwo prymasa Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński pozostaje symbolem niezłomności i odwagi w walce o wolność i godność człowieka. Jego życie i działalność są świadectwem siły wiary oraz ducha w obliczu brutalnych represji. Jego beatyfikacja w 2021 roku była uznaniem jego zasług dla Kościoła i Polski.

Dziedzictwo Wyszyńskiego wykracza poza granice Polski. Jego postawa i działania inspirowały ludzi na całym świecie, stając się przykładem walki o prawa człowieka i wolność religijną. Jego życie pokazuje, że niezłomność i wiara mogą przetrwać nawet najtrudniejsze próby.

Kardynał Stefan Wyszyński to postać, która odegrała kluczową rolę w historii Polski XX wieku. Jego niezłomność, odwaga i determinacja w obliczu prześladowań komunistycznych pozostają inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie. Internowanie prymasa było jednym z najciemniejszych momentów w historii PRL, jednak jego postawa pokazała, że nawet w najtrudniejszych chwilach można zachować godność i wiarę.

 

YouTube player

 

wAkcji24.pl | Maria Nicińska | Wiara | 8.07.2024

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Biskup Antoni Długosz: W jakim stanie jest państwo polskie? Odważne słowa hierarchy!

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia nie stroni od tematów finansowych. Pieniądze i podatki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Ich rola wykracza daleko poza sferę ekonomiczną, dotykając także aspektów moralnych, etycznych i duchowych. Pismo...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Coraz bardziej jesteśmy świadkami niechęci, wręcz postępującej agresji wobec Kościoła katolickiego. Właściwie to od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzy się w Polsce atmosferę nieprzychylności wobec Kościoła. W ostatnim...

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Nawrócenie? Kiedy jest możliwe i dlaczego jest możliwe w każdym czasie – tłumaczy ks. Jakub Klimontowski.

Biskup T. J. Paprocki: Transpłciowość kontra Boży zamysł – gdzie leży prawda?

Biskup Diecezji Springfield w Ilnois (USA) Thomas J. Paprocki omawia problem transpłciowości i dysforii płciowej. Biskup T. J. Paprocki wyjaśnia czym się różnią te dwa zjawiska? Jak powinni postępować katolicy wobec osób z dysforią płciową?Moi drodzy bracia i siostry...

Wiceprezydent USA JD Vance: Życie nienarodzone zasługuje na ochronę [TYLKO U NAS CAŁE PRZEMÓWIENIE]

Publikujemy całe przemówienie wiceprezydenta USA JD Vance'a  podczas 52. dorocznym Narodowego Marszu dla Życia, który odbył się w Waszyngtonie 24 stycznia 2025 r.Dzień dobry, uczestnicy marszu. Dziękuję za zaproszenie. To zaszczyt móc dzisiaj tutaj z wami stanąć w...

Itxu Diaz: Europa odwołuje Boże Narodzenie [OPINIE]

Boże Narodzenie od wieków było symbolem pokoju, dobroci i wspólnoty, w którym rodziny łączyły się przy stole, a nawet skłóceni znajdowali okazję do pojednania. Jednak, jak zauważa hiszpański publicysta Itxu Díaz w swoim artykule opublikowanym w The Federalist, Europa...

Camilla Cavendish: Sekularyści muszą pamiętać, że religia rośnie [OPINIA]

Religa rośnie – ostrzega znana felietonistka „Financial Times” Camilla Cavendish. Dlaczego nie powinniśmy się martwić?

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest święty dzieci – wielki dar i jeszcze większa odpowiedzialność rodziców

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest jest nie tylko darem, który otwiera drzwi do życia w łasce Bożej, ale także zobowiązaniem dla rodziców i chrzestnych. To oni, prosząc o chrzest dla dziecka, biorą na siebie odpowiedzialność za jego duchowe wychowanie i prowadzenie w wierze...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego Serca otworzyły się dla nas, otworzyły się wrota nadziei dla każdego człowieka. Pamiętajmy, że źródłem nadziei zawsze jest Bóg. W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Radością Boga jest wejść w środek nędzy człowieka

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: „Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to tylko dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym” (św. Jan Paweł II). Do tego stopnia, by zachwycić się Bogiem, który schodzi z tronu...

Abp Adran Galbas: Kościół powinien angażować się w politykę z wielką pasją [CAŁA HOMILIA TYLKO U NAS]

Metropolita Warszawski, Abp Adrian Galbas: Mówiłem podczas mojego ingresu, że wpychanie chrześcijańskiego orędzia jedynie w domowe pielesze i kościelne kruchty jest nieporozumieniem. Nie tylko mamy prawo przekazywać je światu, ale jest to naszym obowiązkiem. Nie,...

Ryszard Stochła: W obronie lekcji religii [w-Akcji: OPINIE]

Ryszard Stochła "W obronie lekcji religii" w-Akcji: Edukacja w roku szkolnym 2024/2025 trwa w najlepsze. Zatroskani rodzice narzekają, że pociechy nie mają prac domowych i siedzą wpatrzeni w komputery i smartfony. Uczniowie narzekają, że coraz liczniejsze grono...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy już są [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy nadchodzą. One już są. Wobec infantylizacji polityki, zidiocenia edukacji, a obok tego jeszcze ogłupiający świat cyfrowy – oto rzeczywistość, wobec której musimy się na nowo odnaleźć.

Ks. Jakub Klimontowski: Co się stało z Adwentem?

Ks. Jakub Klimontowski: Współczesność, z jej tempem życia, konsumpcjonizmem i komercjalizacją, coraz częściej odbiera Adwentowi jego głębię i duchowy charakter.

Ks. Jakub Klimontowski: Odpowiedzialność za Kościół [TYLKO U NAS]

Galeria... Kino... Stadion... Szkoła... Różne znamy budynki użyteczności publicznej, ale rzadko spotykamy się na świętowaniu ich powstania! Ostatnia niedziela października jest w Kościele poświęcona tajemnicy wdzięczności za świątynię.  Czymże jest świątynia, że...

Ks. Zbigniew Kucharski: Ksiądz – menedżer? [TYLKO U NAS]

Ks. Zbigniew Kucharski: Wszyscy jesteśmy świadkami dynamicznej dyskusji na temat Kościoła toczącej się na różnych poziomach komunikacji i przestrzeniach społecznych. Dotyczy to także naszego kraju. Ta dyskusja jest po prostu o nas katolikach, którzy tworzymy ten...

Ks. Wojciech Drab: Jesteśmy do tego stopnia zapatrzeni w nasze wizje, że kompletnie nie dostrzegamy, że mogą istnieć inne rozwiązania

Ks. Wojciech Drab: Dochodzimy także czasem do mniemania, że skoro Bóg nie realizuje tego, co według nas jest dobre, to w końcu sami musimy wziąć sprawy w swoje ręce i wywalczyć „dobro” tak, jak je rozumiemy. Koronnym przykładem takiego myślenia jest wielki błąd tzw....