Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, w poruszającym eseju „Przypadków nie ma – są tylko znaki” ukazuje Lądek-Zdrój nie tylko jako miejsce dotknięte dramatem powodzi z 2024 roku, ale przede wszystkim jako symbol duchowej walki, ludzkiej solidarności i niezłomnej nadziei. 

Krzysztof Kotowicz, DAI: Przypadków nie ma – są tylko znaki. Lądek Zdrój - refleksja nad dramatem i nadzieją

Głębokie znaczenie „znaków” w codzienności

Krzysztof Kotowicz w swoim tekście otwiera przed czytelnikiem niezwykle bogaty świat refleksji, w którym codzienne „zbiegi okoliczności” zostają zinterpretowane jako znaki prowadzące człowieka ku duchowej głębi. Wbrew pozorom nie są to tylko filozoficzne rozważania – autor osadza je mocno w konkretnym, dramatycznym kontekście powodzi, która we wrześniu 2024 roku zdewastowała Lądek-Zdrój i okolice.

Już sam tytuł – „Przypadków nie ma – są tylko znaki” – niesie w sobie głęboką intuicję chrześcijańską. W świecie widzianym przez pryzmat wiary, nic nie dzieje się „przypadkiem”. Wszystko, co spotyka człowieka, może być odczytane jako głos Boga — także katastrofa naturalna. Kotowicz nie relatywizuje cierpienia, lecz wskazuje, że nawet w najtrudniejszych doświadczeniach można dostrzec Boże działanie — często ukryte, ale realne.

Przepaść majątkowa nierówności społeczne

Rośnie przepaść majątkowa. Jak wyglądają nierówności społeczne w Polsce i w USA?

Krzysztof Kotowicz, DAI: Przypadków nie ma – są tylko znaki. Lądek Zdrój - refleksja nad dramatem i nadzieją

Caritas: Świadectwa miłosierdzia w konkretnych miejscach

Autor przywołuje obraz Lądka-Zdroju jako miasta o dwóch biegunach – jednym związanym z uzdrowiskową funkcją, drugim z realnym życiem lokalnej społeczności. Przestrzeń sakralna i publiczna, naznaczona zarówno pięknem, jak i codziennymi trudnościami, staje się tłem dla wydarzeń wrześniowej powodzi. Biała Lądecka, rzeka niegdyś będąca osią komunikacyjną miasta, w czasie kataklizmu staje się niszczycielską siłą, która dosłownie i symbolicznie burzy porządek świata.

W opisie zniszczeń i rozmów z mieszkańcami, Kotowicz prezentuje coś więcej niż kronikę dramatycznych wydarzeń. Ukazuje rozgoryczenie, niemoc samorządów, brak perspektywy – ale też niezwykłą siłę wspólnoty, która jedynie dzięki solidarności i wsparciu Kościoła nie utonęła w rozpaczy.

Rozmawiając wczoraj z wolontariuszami i powodzianami, ale też przysłuchując się rozmowom na bazarze funkcjonującym u stóp ratusza, słyszałem wiele słów (nie tylko okrągłych), ale czułem gigantyczne rozgoryczenie. Siedem miesięcy temu świat się ludziom zawalił, a horyzont nie sygnalizuje, aby coś i ktoś mógł ich położenie przywrócić do normy. Można ich warunki życia amortyzować rozmaitą pomocą humanitarną, ale to nie zmienia faktu, że wielu z nich nadal nie ma swojego dachu nad głową, jeszcze więcej osób zmaga się z materialnym niedostatkiem, a trudna do policzenia grupa mieszkańców nosi w sobie głęboki i przygniatający stres. Mam też nieodparte wrażenie, że samorząd gminy jest bezradny wobec skali problemów społecznych oraz infrastrukturalnych – pisze Krzysztof Kotowicz.

Caritas cały czas pomaga powodzianom Powódź Caritas

Caritas cały czas pomaga powodzianom

Krzysztof Kotowicz, DAI: Przypadków nie ma – są tylko znaki. Lądek Zdrój - refleksja nad dramatem i nadzieją

Milionowe straty – i odwaga, by odbudować

Kiedy instytucje świeckie zawodzą, to Kościół katolicki staje się ostatnią deską ratunku. Krzysztof Kotowicz podkreśla rolę parafii, Carita Polska, Caritas Diecezji Świdnickiej, i licznych wolontariuszy, którzy podjęli się misji niesienia nadziei. Bez tej pomocy wielu mieszkańców nie miałoby nawet minimum, by zacząć odbudowę życia. Kościół nie tylko udziela wsparcia materialnego – ale, co może ważniejsze – duchowego.

Ta działalność duszpasterska i społeczna jest głęboko zakorzeniona w katolickiej nauce społecznej, w której godność osoby ludzkiej i dobro wspólne są fundamentami. To nie infrastruktura, lecz człowiek jest celem każdej odbudowy – o czym przypomina Kotowicz z niezwykłą siłą i przekonaniem. 

Miejscowa parafia stała się ośrodkiem wsparcia dla powodzian z kręgu obejmującego nie tylko Lądek-Zdrój, ale gdyby nie Diecezja Świdnicka oraz Caritas, sama wspólnota byłaby również w niedostatku sił, by nie tylko walczyć z przeciwnościami, ale też podejmować odbudowę – pisze Krzysztof Kotowicz.

Caritas uratujecie.pl

Nie tylko Zrzutka i Patronite. Jak Caritas pomaga zbierać środki na ratowanie życie: UratujeCie.pl

Krzysztof Kotowicz, DAI: Przypadków nie ma – są tylko znaki. Lądek Zdrój - refleksja nad dramatem i nadzieją

W centrum pomocy – z biskupem i rodzinami

Najsilniejszym przesłaniem artykułu jest wezwanie do nadziei — ale nie biernej, lecz aktywnej. Nadzieja w rozumieniu chrześcijańskim nie polega na naiwnym oczekiwaniu cudu, ale na zaufaniu Bogu i współdziałaniu z Jego łaską. W praktyce oznacza to konieczność podejmowania konkretnych decyzji: odbudowy z myślą o przyszłości, inwestycji służących kolejnym pokoleniom, mądrej polityki przestrzennej uwzględniającej ryzyko kolejnej powodzi.

Kotowicz nie kryje frustracji wobec braku spójnej strategii na poziomie rządowym i samorządowym. Odpowiedzialność za wspólnotę nie może być traktowana jak slogan – musi być realnym zobowiązaniem wobec ludzi i Boga. To jedno z najmocniejszych przesłań tekstu: nie wolno zostawiać ludzi samych z ich cierpieniem.

Właśnie nie tylko niwelowanie skutków ubiegłorocznego dramatu powodziowego, ale odbudowa stanowi wyzwanie. Nie tylko w Lądku-Zdroju czy sąsiednim Stroniu Śląskim, ale w całym subregionie, który we wrześniu 2024 roku znalazł się pod wielką wodą (…) Trzeba też mieć na uwadze popowodziową „bolesną okazję”, by podejmując inwestycje modernizować wszystko z myślą o przyszłości, a nie tylko odtwarzaniu. Tymczasem praktycznie nie ma spójnej strategii na poziomie rządowym i samorządowym, aby cały obszar południa Dolnego Śląska odzyskać dla obecnych i przyszłych pokoleń, a nawet wciąż nie wiadomo czy i jakie tereny będą wyłączone z zabudowy, aby poprzez retencję czy zalesianie minimalizować możliwe kolejne ryzyko powodzi – pisze Krzysztof Kotowicz.

Ks. Janusz Majda

Ks. Janusz Majda został nowym dyrektorem Caritas Polska

Krzysztof Kotowicz, DAI: Przypadków nie ma – są tylko znaki. Lądek Zdrój - refleksja nad dramatem i nadzieją

Znak czasu i obowiązek sumienia

Esej Krzysztofa Kotowicza to nie tylko głęboka refleksja nad dramatem powodzi – to prorocze ostrzeżenie i duchowe wezwanie. Znak, który przynosi nie tylko smutek, ale i drogowskaz: abyśmy budowali przyszłość nie tylko na fundamencie betonu i stali, ale na miłości bliźniego, wspólnocie i odpowiedzialności.

W czasie, gdy świat zmaga się z kryzysami gospodarczymi, społecznymi, duchowymi – potrzebujemy takich głosów jak ten. Głosów, które przypominają, że nadzieja po powodzi to nie iluzja, ale misja. 

Gdyby nie solidarność międzyludzka, mieszkańcy Lądka-Zdroju i każdej innej miejscowości staranowanej powodzią sprzed siedmiu miesięcy, musieliby stracić nadzieję. Albo wyjechaliby ze swoich domostw wszędzie, byle daleko od przypadkowości i śladów „ślepego losu”, które widzą na co dzień… – pisze Krzysztof Kotowicz.

Caritas Polska ks. Janusz Majda Dobra jest więcej

„Dobra jest więcej”. Dyrektor Caritas Polska ks. Janusz Majda spotkał się z ofiarami powodzi w Diecezji Świdnickiej

Krzysztof Kotowicz, DAI: Przypadków nie ma – są tylko znaki. Lądek Zdrój - refleksja nad dramatem i nadzieją

Caritas – miłosierdzie, które nie ustaje

W artykule Krzysztofa Kotowicza wybrzmiewa ważna nuta – bez wsparcia Kościoła lokalnego oraz Caritas, mieszkańcy południowego Dolnego Śląska mogliby utracić nie tylko dobytek, ale i nadzieję. Od pierwszych dni po katastrofie, Caritas Diecezji Świdnickiej, wspierana przez Caritas Polska, włączyła się w akcję ratunkową i odbudowę. Program Caritas „Powódź 2024 – Diecezja Świdnicka” przekroczył już wartość 12 milionów złotych wsparcia, obejmując pomoc materialną, sprzęt AGD, wsparcie psychologiczne, turnusy wytchnieniowe, a przede wszystkim duchowe towarzyszenie tym, których świat się zawalił. Wizyta ks. Janusza Majdy, dyrektora Caritas Polska, w zniszczonych parafiach była świadectwem tego, że Kościół nie zostawia swoich wiernych samych.

Caritas działa nie z doskoku, lecz na stałe – i to jest przesłanie, które powinno wybrzmieć najmocniej. Wśród ruin i dramatów, obok kapłanów, wolontariuszy, pedagogów i ludzi dobrej woli, rodzi się nowe życie wspólnot. W Świdnicy, Kłodzku, Lądku-Zdroju czy Pieszycach – wszędzie tam, gdzie Chrystus jest obecny w Najświętszym Sakramencie, Caritas przypomina: nie jesteście sami. „Bo dobra naprawdę jest więcej” – mówi ks. Janusz Majda – i właśnie ono, wyrażone w czynie, modlitwie i współczuciu, buduje fundamenty odbudowy nie tylko domów, ale i nadziei.

wAkcji24.pl | Opinie| MOK, źrodło: Kotowicz.pl | Fot. Krzysztof Kotowicz DAI |  8.05.2025

Samochody elektryczne często płoną? Jaka jest prawda o pożarach EV?

Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na naszych drogach i w dyskusjach o przyszłości motoryzacji. Wraz z rosnącą popularnością tych pojazdów pojawiają się również liczne pytania i wątpliwości, zwłaszcza dotyczące ich bezpieczeństwa. Jednym z najczęściej...

Czym są kąpiele leśne czyli shinrin-yoku? Wykąp się w lesie!

Zapach leśnej ściółki, smak świeżo zerwanych jagód, cisza przerywana szumem strumyka i świergotem ptaków, promienie słońca migoczące pośród liści i tworzące niezwykły spektakl cieni i świateł. Jednym słowem las. Las od zawsze fascynował człowieka. Był źródłem...

Greenwashing – iluzja zielonego kapitalizmu. Jak często „eko” jest ekologiczne?

W czasach narastającego kryzysu klimatycznego firmy coraz częściej sięgają po zieloną narrację, by zdobyć zaufanie klientów. Jednak za hasłami o „neutralności klimatycznej” i „opakowaniach z recyklingu” często kryje się zjawisko greenwashingu – marketingowego fałszu,...

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Znamy datę

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego to wyjątkowy czas refleksji, wdzięczności i zaangażowania w troskę o dzieło stworzenia. Ustanowiony przez papieża Franciszka, dzień ten przypomina, że świat, w którym żyjemy, nie jest wyłącznie zasobem do...

Zielona harmonia życia: Kuchnia św. Hildegardy jako ekologiczna ścieżka do zdrowia

Kuchnia św. Hildegardy, czyli zielona harmonia życia. W czasach, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co znajduje się na ich talerzu, a ekologiczne podejście do życia staje się nie tyle modą, ile koniecznością – warto spojrzeć wstecz, by odkryć mądrość, która...

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.