Ks. Jerzy Popiełuszko: 19 października przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, który zginął z rąk funkcjonariuszy komunistycznych służb bezpieczeństwa. Jego tragiczna śmierć wstrząsnęła Polską i światem, a ks. Popiełuszko stał się symbolem oporu wobec reżimu, a także niezłomnej wiary i walki o wolność. W związku z tą rocznicą w całym kraju odbywają się uroczystości, które przypominają życie i działalność tego niezwykłego duchownego.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci

Obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Podczas konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprezentowano główne wydarzenia związane z obchodami 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, przypadającej na 19 października 2024 roku. W spotkaniu udział wzięli m.in. kard. Kazimierz Nycz, Paweł Kęska, przewodniczący komitetu upamiętnienia rocznicy, oraz inne osoby związane z organizacją uroczystości. Kardynał Nycz podkreślił, że ks. Popiełuszko oddał życie za wiarę i godność człowieka, co stało się podstawą jego beatyfikacji. Zwrócił uwagę na to, by nie wykorzystywać jego postaci do celów politycznych, ponieważ nie odpowiada to jego charakterowi.

Najważniejszy okres działalności ks. Popiełuszki przypadł na czas komunizmu i stanu wojennego, jednak – jak zaznaczył kard. Nycz – w tamtym czasie polityka miała inny wymiar niż dzisiaj. Choć było wielu odważnych duchownych, to właśnie ks. Jerzy został wyniesiony na ołtarze jako wzór pokory i głoszenia Ewangelii, która często nawiązywała do nauk społecznych Kościoła i myśli takich postaci jak Wyszyński czy Jan Paweł II.

Kard. Nycz dodał, że rocznica jest okazją do przybliżenia współczesnemu pokoleniu życia i działalności ks. Popiełuszki, którego grób na Żoliborzu odwiedzali papieże, prezydenci i kardynałowie z całego świata. Obchody rocznicy trwają już od początku roku i obejmują liczne wydarzenia w całym kraju, takie jak sesje naukowe, odsłonięcia pomników oraz modlitwy. Jedną z inicjatyw jest codzienna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści przy grobie ks. Popiełuszki, która potrwa do 3 listopada, czyli 40. rocznicy jego pogrzebu.

Program obchodów: 

Główne obchody rocznicowe odbędą się 19 października w Sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu w Warszawie. 

W sobotę 19 października o godz. 16.00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył w Sanktuarium na Żoliborzu uroczystej Mszy Świętej w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Ponadto tego dnia o godz. 12.00, z Placu Zamkowego do Sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki wyruszy Narodowy Marsz Papieski pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”, który zakończy się przed Mszą Świętą, około godz. 15.30. 

W niedzielę 20 października o godz. 19.00 w kościele na Żoliborzu odbędzie się koncert pt. „Stabat Mater. Droga Krzyżowa z Bł. Ks. Jerzym Popiełuszką”. 

Główne uroczystości rocznicowe poprzedzi nowenna w intencji Ojczyzny, która będzie odmawiana od 10 do 19 października po Mszy Świętej o godz. 19.00 w Sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu.

Jerzy Popiełuszko

ks. Jerzy Popiełuszko: prześladowany przez władzę

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci

Bł. ks. Popiełuszko - kapelan "Solidarności"

W roku 1984 ks. Jerzy Popiełuszko z parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu był duszpasterzem robotników Huty Warszawa, służby zdrowia i nieoficjalnym kapelanem podziemnej „Solidarności”. Odprawiał comiesięczne Msze św. w intencji ojczyzny, które gromadziły tłumy wiernych. Reżim gen. Jaruzelskiego uznawał to za wiece polityczne, a sam ks. Popiełuszko został oskarżony o polityczny fanatyzm.

Pomawiano go także o niemoralne prowadzenie się i malwersacje finansowe. Wrzesień i początek października 1984 roku to nasilenie pogróżek w stronę księdza Jerzego. 9 października sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski spotkał się z gen. Zenonem Płatkiem, wicedyrektorem Departamentu IV MSW, gdzie padły słowa z ust reprezentanta struktury walczącej z Kościołem  „Ks. Popiełuszko eskaluje swoje wystąpienia antypaństwowe. […] Jeżeli nie zaprzestanie tej działalności, straci dobrodziejstwo amnestii i grozi mu sąd”. 

Jerzy Popiełuszko Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

ks. Jerzy popiełuszko

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci

Ks. Jerzy Popiełuszko- tragiczne okoliczności męczeńskiej śmierci. Już wcześniej próbowano go zabić

Do pierwszej próby zabicia Popiełuszki doszło 13 października 1984 roku. Gdy wracał z gdańskiej parafii św. Brygidy, Grzegorz Piotrowski rzucił się na szybę samochodu kapłana z kamieniem. Waldemar Chrostowski- kierowca- ominął atakującego i odjechał. Esbecy mieli przy sobie łopaty, worki i kamienie. 

19 października 1984 r. ks. Popiełuszko wracał z Bydgoszczy po odprawionej Mszy. Na terenie niezabudowanym w okolicach wioski Górsk zatrzymało go trzech funkcjonariuszy IV Departamentu MSW, ci sami, którzy kilka dni wcześniej podjęli próbę zamachu. Byli to: Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala.

Nie wiadomo dokładnie, co się wydarzyło od momentu porwania kapłana do chwili wrzucenia jego ciała do zalewu pod Włocławkiem. Prawdopodobnie kapłan uciekł z samochodu, ale esbecy dogonili go i pobili. Sekcja zwłok wykazała, że był bity i związany w taki sposób, że przy każdym ruchu sznur na jego szyi zaciskał się coraz bardziej.

Wiele wskazuje na to, że zginął 19 października, zanim został wrzucony do Wisły. Popiełuszko został pobity, związany sznurem i wrzucony do bagażnika esbeków. Kierowcę kapłana, Waldemara Chrostowskiego obezwładniono i wepchnięto do pojazdu. Wyskoczył on jednak z jadącego samochodu, dotarł do kółka rolniczego w Przysieku, a potem do jednej z toruńskich parafii, gdzie przekazał informację o uprowadzeniu ks. Jerzego Popiełuszki. 

24 października władze ogłosiły, że pośród sprawców porwania są funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, 3 dni później szef MSW gen. Czesław Kiszczak wyjawił trzy nazwiska (Piotrowski, Chmielewski, Pękała). Informacja o wyłowieniu z Wisły pod Włocławkiem ciała ks. Jerzego pojawiła się 30 października. Było ono tak zmasakrowane, że rodzina identyfikowała je tylko na podstawie znaków szczególnych.

Popiełuszkę pochowano przy kościele św. Stanisława Kostki. W pogrzebie 3 listopada 1984 r. wzięło udział ponad 600 tys. wiernych oraz blisko tysiąc księży. Do grobu zaczęły ściągać pielgrzymki z całej Polski.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - rocznica męczeńskiej śmierci

Ks. Jerzy Popiełuszko- zabity na polecenie władz

ks. Jerzy Popiełuszko

Władze komunistyczne mogły zdecydować się na zabicie Popiełuszki w celu zastraszenia opozycji. w 2004 r. została ujawniona notatka doradcy Jaruzelskiego, mjr. Wiesława Górnickiego, z której wynika, że politycznym inspiratorem porwania Popiełuszki był ówczesny sekretarz KC PZPR gen. Mirosław Milewski. 

„Ks. Popiełuszko zapewne padł ofiarą jakiejś skomplikowanej gry z udziałem Moskwy. Na temat szczegółów tej gry nie sposób wyjść poza spekulacje. Jej uczestnikami były polskie i sowieckie służby specjalne, a także polskie i sowieckie władze partyjne. Gracze nie mieli nic przeciwko temu, by przy okazji usunąć niewygodnego kontrrewolucjonistę w sutannie. Ich ambicje sięgały jednak – jak można sądzić dalej i wyżej, ku temu, co ich najbardziej interesowało: ku władzy” – „Biografii błogosławionego”, Ewa K. Czaczkowska i Tomasz Wiścicki.

Zdaniem oskarżyciela posiłkowego w procesie morderców, późniejszego premiera Jana Olszewskiego, zbrodni dokonano na skutek nacisków Kremla. Wersję tę uwiarygodniają częste podróże wszystkich trzech morderców do Moskwy. Ewa K. Czaczkowska i Tomasz Wiścicki, autorzy wydanej w 2017 r. biografii Popiełuszki, uważają, że nie ulega wątpliwości, iż mordercy działali na polecenie władz. 

Obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki są okazją do przypomnienia jego życia i działalności, ale także do refleksji nad współczesnym znaczeniem wartości, o które walczył. Kapelan „Solidarności” pozostaje symbolem niezłomności, pokoju i odwagi, a jego męczeńska śmierć jest świadectwem walki o wiarę i wolność. Dziś, blisko czterdzieści lat po jego śmierci, pamięć o ks. Popiełuszce jest wciąż żywa, a jego dziedzictwo stanowi ważny punkt odniesienia dla Kościoła i całego społeczeństwa.

 

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska| źródło: KEP / fot. IPN | 27.09.2024

Młodzi w Kościele. Przyszłość katolicyzmu według badań naukowych

Młodzi w Kościele  - zaskakujące rezultaty badania przeprowadzonego przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jedynie niecałe 40% młodych osób deklaruje się jako wierzący. Mimo to, ponad połowa...

Różaniec jest po prostu zdrowy. Badania naukowe pokazują korzysci z odmawiania różańca

Różaniec może pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne – tak wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze amerykańskiego czasopisma „Journal of Religion and Health”. Naukowcy przedstawili nie tylko korzyści płynące z tej praktyki, ale także ciekawe informacje na...

Inteligentni ludzie wierzą w Boga. To nie przypadek

Inteligentni ludzie wierzą w Boga. Mamy dowody! Dr YoungHoon Kim, uznawany za osobę z najwyższym IQ na świecie, wzbudził duże poruszenie swoim ostatnim wpisem w serwisie X. Napisał, że jako rekordzista pod względem ilorazu inteligencji wierzy, iż Jezus Chrystus jest...

Wielka Brytania na prostej drodze do eutanazji. Katastrofalne prawo uchwalone

Wielka Brytania jest coraz bliżej zalegalizowania eutanazji. W piątek, 20 czerwca Izba Gmin przegłosowała projekt ustawy o tzw. "wspomaganym umieraniu". Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 314 posłów, a przeciw było 291. Teraz projekt trafi do Izby Lordów, co...

Komisja ds. Wolności Religijnej rozpoczyna prace nad granicą między religią a państwem

Komisja ds. Wolności Religijnej powołana przez prezydenta USA Donalda Trumpa właśnie rozpoczęła swoją działalność. Celem tego 13-osobowego ciała jest zbadanie miejsca religii w przestrzeni publicznej oraz określenie granicy między wiarą a państwem. Komisja skupia...

Nowi duchowni katoliccy! Ponad dwustu nowych księży wyświęconych w Polsce

Nowi duchowni katoliccy! W 2025 roku Kościół katolicki w Polsce wzbogaci się o 206 nowych księży – 139 diecezjalnych i 67 zakonnych. To jednak mniej niż w ubiegłym roku, kiedy wyświęcono łącznie 235 duchownych. Spadkowy trend trwa od lat i staje się coraz bardziej...

Boże Ciało – jesteśmy świadkami cudu

Wierni katoliccy od początków chrześcijaństwa szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę, podczas której dochodzi do Przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana jako Boże Ciało, ma charakter...

Wieczysta adoracja? Diecezja Świdnicka liderem

Wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu to forma modlitwy, która trwa nieprzerwanie – dniem i nocą, przez cały rok. Polega na nieustannym czuwaniu i modlitwie przed wystawionym w monstrancji Ciałem Chrystusa, ukrytym w postaci białego chleba. Odbywa się ona...

Kard. Kazimierz Nycz w Świdnicy: Duchowość Chrystusa ukrzyżowanego, umęczonego i zmartwychwstałego to odpowiedź na potrzeby Kościoła i świata [TYLKO U NAS]

Ks. kardynał Kazimierz Nycz, Wielki Przeor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie w Polsce, wygłosił homilię podczas Mszy św. inwestytury 14 czerwca 2025 r. w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Tylko u nas cała homilia!Przeżyliśmy piękny i...

Samodyscyplina, szlachetność i odwaga. Tak Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie definiuje chrześcijanina

Główne wyzwanie, jakie stawia sobie współcześnie Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie to umacnianie praktyk życia chrześcijańskiego, w absolutnej wierności Papieżowi i nauczaniu Kościoła. Tym, co wyróżnia zakon jest wspomaganie kultu, dzieł charytatywnych,...

Bp Marek Mendyk: Potrzebni charyzmatyczni duszpasterze i katecheci

Bp Marek Mendyk był obecny podczas 401. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Katowicach, temat katechezy parafialnej zajął ważne miejsce w obradach biskupów. W centrum uwagi znalazła się potrzeba odnowy tej formy duszpasterstwa, a...

Będzie wspólna data Wielkanocy dla wszystkich chrześcijan? Papież Leon XIV otwarty na dialog

Wspólna data Wielkanocy od lat pozostaje jednym z najbardziej symbolicznych wyzwań ekumenicznych. Choć zmartwychwstanie Chrystusa stanowi centralny punkt wiary dla wszystkich wyznań chrześcijańskich, jego coroczne świętowanie w różnych terminach przez Kościoły...

„Wzruszenie, które trudno opisać”. Norbert Ryznar o swojej drodze duchowej i święceniach w Rzymie [wywiad w-Akcji]

Przygotowując się do posługi diakonatu, nie spodziewał się, że przyjmie ją w tak szczególnych okolicznościach. Norbert Ryznar z Bystrzycy Kłodzkiej opowiada o swoich wrażeniach z wyjazdu do Stolicy Apostolskiej na jubileuszowe spotkanie.Miesięcznik Katolicki w-Akcji:...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Niech Polska będzie wielka…

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: W naszej przeszłości narodowej znajdujemy szereg wydarzeń świadczących o szczególnej opiece Matki Najświętszej nad naszym krajem: od słynnego potopu szwedzkiego i bohaterskiej obrony Jasnej Góry do czasów najnowszych. Chlubimy się –...

Czy prezydent ma znaczenie? Katolicy i wybory prezydenckie

Wybory prezydenckie w Polsce już niebawem. Każdy obywatel powinien zastanowić się, który kandydat będzie najlepszy, by stać na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium. Tymczasem wiele osób doświadcza...

Marginalizacja religii w szkołach? Kościół mówi „nie”. Stanowcza obrona katechezy

Marginalizacja religii w szkole przez ministerstwo edukacji – Komisja Wychowania Katolickiego KEP zamierza mocno się przeciwstawić.

Ks. Jakub Klimontowski: Bóg zaskoczenia!

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Zdarza się, że ktoś ma jeszcze takie przekonanie o Bogu – a co za tym idzie: także o religii i Kościele – że to wszystko nuda! Gdzieś tam kiedyś napisana Biblia, wszystkie historie dobrze...

Diecezja Świdnicka i Diecezja Legnicka łączą siły

Diecezja Świdnicka i Diecezja Legnicka łączą siły. W jakiej sprawie? Z dniem 1 lipca 2025 roku rozpocznie działalność nowy, wspólny ośrodek formacyjny alumnów diecezji świdnickiej i legnickiej. Będzie on funkcjonował we Wrocławiu, w budynku należącym do ojców...

Relikwie bł. Bartolo Longo w Diecezji Świdnickiej!

Relikwie bł. Bartolo Longo trafiły do parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, wzbogacając duchowe dziedzictwo tej wspólnoty. Bartolo Longo to postać niezwykła – konwertyta, który z wielką gorliwością poświęcił swoje życie szerzeniu modlitwy...

Cud Eucharystyczny w Indiach: Co wiemy o wydarzeniach w Vilakkannur?

Cud Eucharystyczny w Indiach poruszył serca tysięcy wiernych i ponownie skierował uwagę świata katolickiego na tajemnicę realnej obecności Chrystusa w Eucharystii. W niewielkiej parafii Chrystusa Króla w Vilakannur, w stanie Kerala, podczas porannej Mszy Świętej 24...