Niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce: Według analityków Allianz Trade trend wzrostowy w zakresie niewypłacalności przedsiębiorst utrzyma się dłużej niż można było wcześniej oczekiwać (4.700 przypadków w 2024 r., tj. +5 proc. rok do roku).

Polskie przedsiębiorstwa tylko częściowo, i z opóźnieniem, korzystają na odbiciu aktywności gospodarczej (realny produkt krajowy brutto ma przyspieszyć z +0,2 proc. w 2023 r. do +2,2 proc. w 2024 r. i +3,2 proc. w 2025 r.) z powodu przyczyn strukturalnych, w szczególności niskiej rentowności polskich przedsiębiorstw i innych czynników, takich jak powolne tempo łagodzenia polityki pieniężnej.

Niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce - analiza Allianz Trade

Niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce - specyfika

Specyfika niewypłacalności w Rzeczpospolitej Polskiej według branż – największy wzrost liczby niewypłacalności w budownictwie i w transporcie (zwłaszcza w I kwartale 2024 r.) Ostatnio – w II kwartale 2024 r. rosła liczba niewypłacalności w hurcie, efekt zarówno wolniejszego od oczekiwań wzrostu konsumpcji oraz  koncentracji w handlu i znikania tysięcy sklepów Sektor przemysłowy i usług – dynamika niewypłacalności spadła rokdo roku, ale spadek ten jest jednocyfrowy, stąd ich liczba jest nadal duża, w porównaniu do sytuacji sprzed 2-3 lat, nie wspominając o stanie sprzed początku pandemicznego kryzysu. Warto zwrócić uwagę na województwa: mazowieckie, wielkopolskie i opolskie, w których utrzymywała się znaczna liczba niewypłacalności. W innych województwach w maju-czerwcu 2024 r. widoczny był już trend zastopowania, a nawet spadku liczby niewypłacalnych przedsiębiorstw.

Jakie są przyczyny niewypłacalności polskich przedsiębiorstw?

Przyczynami niewypłacalności polskich przedsiębiorstw jest spadek rentowności (spadło tempo wzrostu kosztów, ale są one nadal wysokie) oraz obrotów. Na całym świecie znaczna jest tez liczba niewypłacalności dużych dużych – w Rzeczpospolitej Polsce jak na razie wiele dużych przedsiębiorstw (w tym giełdowych) podejmuje decyzje o kontynuacji działalności (decyzja akcjonariuszy w sytuacji wysokich strat w relacji do kapitału).

Czy można spodziewać się dalszych upadłości?

Ekonomiści Allianz Trade oczekują obecnie, że trend wzrostu liczby niewypłacalności utrzyma się dłużej, niż wcześniej można było oczekiwać (z rekordową liczbą 4.700 przypadków w 2024 r., to jest +5 proc. rok do roku). Dotychczasowe odczyty liczby niewypłacalności w poszczególnych miesiącach sugerują bowiem, że poprawa w gospodarce zbyt wolno przekłada się na kondycję przedsiębiorstw, o czym świadczy ich liczba w I półroczu wykazująca wzrost o +7 proc. rok do roku (2.403 przypadki), tworząc przy okazji efekt bazowy dla wyniku za cały rok 2024. W konsekwencji będzie to 5. z rzędu rok wzrostu liczby niewypłacalności polskich przedsiębiorstw, a tym samym ich rekordowa seria (zarówno pod względem skali wzrostu, jak i długości jego trwania).

zachód przechodzi na islam

Czy Zachód przechodzi na islam?

Niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce - analiza Allianz Trade

Niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce: Które branże są najbardziej narażone na niewypłacalność?

W pierwszym kwartale 2024 r. najbardziej rosła dynamika niewypłacalności w budownictwie i transporcie, gdzie niskim obrotom (brakowi nowych inwestycji jak i wolumenów przewozów) towarzyszą wciąż rosnące koszty pracy, przekraczające 20 proc. ich kosztów. W końcówce II kwartału 2024 r. dynamika wzrostu rok do roku liczby niewypłacalności w tych sektorach spowolniła, zmniejszyła się o 7-10 punku procentowego w stosunku do I kwartału 2024 r. Wzrosła z kolei dynamika niewypłacalności w handlu hurtowym, osiągając po pierwszym półroczu 2024 r. +20 proc. rok do roku.

„Nie stoi to w sprzeczności z odczytami z gospodarki, wskazującymi na konsumpcję jako główny składnik wzrostu. Niewypłacalne hurtownie, w większości, związane były bowiem z obrotem towarami inwestycyjnymi i budowlanymi (drewno, materiały budowlane, wyroby metalowe, części i maszyny) a także dobrami konsumenckimi, ale trwałymi – notującymi ostatnio zastoje sprzedaży (meble, wyposażenie wnętrz, elektronika, sprzęt radiowo-telewizyjny, artykuły gospodarstwa domowego, odzież i obuwie).” – Wyjaśnia Sławomir Bąk – członek Zarządu Allianz Trade w Polsce, odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

– „To w handlu hurtowym w Polsce odnotowano ostatnio grupę niewypłacalności największych przedsiębiorstw, chociaż i tak – wcale nie tak dużych (w czerwcu 2024 r. – obroty w przedziale do 100.000.000 mln zł).” – Ocenia Sławomir Bąk – członek Zarządu Allianz Trade w Polsce, odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

W sektorach produkcji i usług nastąpił już spadek rok do roku liczby niewypłacalności, chociaż jak na razie jest on jednocyfrowy, a ich liczba i tak jest wyższa niż w roku 2022 i wcześniejszych latach. Zdecydowanie wyższa – w przypadku produkcji jest ona obecnie 3-krotnie wyższa niż w latach 2019 i 2020, a w przypadku usług wyższa jest 5-cio (vs. 2020 r.) a nawet 7-krotnie (vs. 2019 r.) wyższa.

Warsaw Enterprise Institute

Warsaw Enterprise Institute ostrzega: Niesłowne państwo i podatkowy chaos

Niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce - analiza Allianz Trade

Niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce: Jakie są przyczyny?

Problem skali niewypłacalnych przedsiębiorstw nie wydaje się być w rzeczywistości największy w województwach z największym procentowym przyrostem liczby niewypłacalności rok do roku (lubuskie i łódzkie, przy czym w opolskim tak – ale nie z powodu skali wzrostu, o czym niżej). Skala wzrostów w nich wynika z niskiej bazy i bezwzględnie są one rzędu do kilkunastu niewypłacalności więcej rok do roku.

Stąd pomimo wzrostu rok do roku „tylko” o 9 proc. rok do roku po 1 półroczu 2024 r. warto zwrócić uwagę na województwo mazowieckie. Istotne są zarówno bezwzględne liczby – najwyższe w skali Polski jaki ich generalnie niezmienność w maju-czerwcu 2024 r. na tle innych, podobnie rozwiniętych gospodarczo województw takich jak Małopolskie, Śląskie czy Pomorskie, w których w tych miesiącach liczba niewypłacalności już spadała. Np. w województwie Śląskim istotny wzrost liczby niewypłacalności był marcu-kwietniu 2024 r. po czym pojawiła się tendencja spadkowa. Podobnie było zresztą w większości innych województw w Polsce.

Za to tak jak w województwie mazowieckim było w wielkopolskim oraz w opolskim – obecnie to w tych 3. województwach występuje statystycznie największe ryzyko wzrostu liczby niewypłacalności. na podstawie liczby oficjalnych publikacji. z ostatnich tygodni (możliwe, że inne, gdyż bardziej aktualne dane mogłyby być przy uwzględnieniu wniosków o ochronę przed wierzycielami albo uwzględniając sprawy windykacyjne).

Jakie są przyczyny niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce?

„Spośród wielu przyczyn takiej skali niewypłacalności polskich przedsiębiorstw, nierzadko też o charakterze specyficznym dla poszczególnych branż, wskazałbym dwie wspólne dla wszystkich i najbardziej istotne. Pierwsza to spadek rentowności a druga to spadek obrotów.” – Komentuje Sławomir Bąk – członek Zarządu Allianz Trade w Polsce, odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

Spowolnienie inflacji nie sprawiło, iż ceny energii i środków produkcji spadły i są niskie- nie, utrzymują się na wysokim poziomie, natomiast spadają nierzadko (lub co najwyżej nominalnie nie rosną) ceny producentów, z powodu niskiego popytu i dużych zapasów. Stąd niska rentowność przedsiębiorstw, zarówno polskich oraz szerzej, europejskich. globalnych już nie, gdyż przedsiębiorstwa w Azji czy w Stanach Zjednoczonych AMeryki nie odczuły aż tak wysokiego wzrostu kosztów cen energii, mają też łatwiejszy i przez to tańszy dostęp do finansowania.

Niska rentowność jest najbardziej specyficzna dla Europy, natomiast spadek obrotów w handlu światowym jako następstwo oszczędności konsumentów jest dosyć powszechny. – „Uniemożliwia to rekompensowanie sobie przez przedsiębiorstwa niższych marż zysku wyższymi obrotami. Obserwujemy odwrotne zjawisko: przedsiębiorstwa w Europie, w tym i w Polsce, ograniczają skalę działalności, nie pozostawiają mniej rentownych obszarów działalności „na później”, szukają rentowności zarówno poprzez ograniczenie sprzedaży, inwestycji oraz redukcję zatrudnienia – czego dotychczas unikały.” – Wskazuje Sławomir Bąk – członek Zarządu Allianz Trade w Polsce, odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

Przedsiębiorcy redukują zatrudnienie z dwóch powodów: przede wszystkim pomimo spodziewanego w najbliższej przyszłości niedoboru pracowników ich rezerwy finansowe nie pozwalają już na dłuższe utrzymywanie nierentownych obecnie etatów, a po drugie – wzrost kosztów pracy jest dla przedsiębiorstw najbardziej dotkliwy obok wzrostu cen energii i paliw (za Głównym Urzędem Statysytycznym). Gdy nie idzie z nimi w parze analogiczny wzrost wydajności przedsiębiorstw nie mają wyboru – muszą dla zachowania płynności ograniczać koszty, w tym zatrudnienie.

„Nie spodziewam się przy tym, iż sytuacja w Polsce w kwestii kosztów pracy ulegnie zmianie – niezależnie od administracyjnego podnoszenia płacy minimalnej niskie koszty pracy nie będą już dłużej atutem polskich przedsiębiorców z powodu: kurczącej się dostępności pracowników, ich mobilności w ramach Unii Europejskiej (w tym także imigrantów z Ukrainy) a także zmian w samej gospodarce europejskiej w kierunku wyższej wartości dodanej.” – Konkluduje – Ocenia Sławomir Bąk – członek Zarządu Allianz Trade w Polsce, odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce - analiza Allianz Trade

Niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce: Jakich niewypłacalności jest najwięcej?

W Rzeczpospolitej Polskiej wciąż niewypłacalne są przy tym głównie przedsiębiorstwa z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, najgorzej sobie radzące z dostosowywaniem do wzrostu kosztów cen swoich usług czy produktów a także ze wspomnianym długofalowym przestawieniem się na produkty i usługi z wyższa wartością dodaną.

W wielu obszarach, także w radzących sobie stosunkowo dobrze na tle całej gospodarki sektorach handlu towarami pierwszej potrzeby, usługach czy w produkcji żywności obserwować więc można stopniową koncentrację, przejmowania udziałów w rynku przez większe podmioty jako lepiej optymalizujące koszty. Od tego zjawiska, tak jak od wspomnianych wyższych kosztów pracy nie ma odwrotu – ciężar gospodarki przesuwać się będzie ku przedsiębiorstwom o jeśli nie dużej, to przynajmniej średniej skali działalności.

Nie ma obecnie warunków w gospodarce na pozostawanie przez lata na poziomie startupu czy jednoosobowej działalności na taką skalę jak w poprzednich dekadach, z powodu wskazanej fundamentalnej zmiany kosztów i dostępności pracowników.

Na rynkach światowych obserwuje się jednocześnie szybki wzrost liczby niewypłacalności dużych przedsiębiorstw, w tym największych – każdego dnia pojawiała się przynajmniej jedna taka niewypłacalność i jest ich już zdecydowanie więcej niż w ostatnich latach przed pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 (w 2023 r. było 365 takich niewypłacalności na świecie, wobec jeszcze 270 w 2022 roku).

Otwarte jest pytanie, czy także w Rzeczpospolitej Polskiej kumulacja problemów przedsiębiorstw małych oraz odbiorców eksportowych nie doprowadzi do domina niewypłacalności tych większych, zanim nadejdzie spodziewane odbicie rynku w końcu 2024 roku, lub… w roku następnym. Jak podaje dziennik „Parkiet”, w 2024 roku akcjonariusze już kilkudziesięciu spółek giełdowych musieli decydować o kontynuacji działalności w obliczu dużych – w relacji do kapitału – strat.

Sudeckie Forum Inicjatyw to bardzo ważne, wyjątkowe wydarzenie - Miłosz Manasterski

wAkcji24.pl | Ekonomia | KMN, źródło: Agencja Informacyjna | Obraz: DALL-E | 15.08.2024

Powódź! Jak pomagać? Jak otrzymać pomoc? Tłumaczy ks. Radosław Kisiel Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej [NASZ PODCAST]

Ks. dr Radosław Kisiel – Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej w rozmowie z ks. Jakubem Klimontowskim wyjaśnia jak pomagać i jak otrzymać pomoc. Zobacz wideo z nagrania podkastu.

Bp Wiesław Śmigiel nowym arcybiskupem! Jaką diecezję obejmie?

Bp Wiesław Śmigiel: 13 września 2024 roku, na mocy nominacji papieża Franciszka, dotychczasowy biskup toruński Wiesław Śmigiel został mianowany arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim. Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 roku w Świeciu. Uczęszczał do I Liceum...

Św. Jan Nepomucen – nadzieja na pomoc dla powodzian

Św. Jan Nepomucen to postać znana głównie jako męczennik i patron spowiedników oraz orędownik ochrony przed powodziami. Według tradycji zginął śmiercią męczeńską, ponieważ odmówił ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii, żony króla Wacława IV. Za to został...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Bardzo proszę o nieustanną modlitwę i pomoc dla powodzian

Biskup Świdnicki, Marek Mendyk, apeluje do duszpasterzy i wiernych o modlitwy i praktyczną pomoc dla osób dotkniętych powodzią w południowej Polsce. Na terenie Diecezji Świdnickiej znajdują się obszary, które ucierpiały najmocniej od wielkiej wody.W ostatnich dniach...

W Warszawie ma powstać pierwsza klinika aborcyjna

Pierwsza klinika aborcyjna w Warszawie: Na stronie warszawabezaborcji.pl uruchomiono petycję skierowaną do prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, w której apeluje się o odrzucenie wniosku o udostępnienie miejskiego lokalu na potrzeby planowanej przez Aborcyjny...

Ojciec Święty zdecydował. Biskup Wojciech Osial z nowym zadaniem!

Papież Franciszek mianował biskupem łowickim bp Wojciecha Osiala, dotychczasowego biskupa pomocniczego i administratora apostolskiego diecezji łowickiej w okresie sede vacante. Informację tę ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Diecezja Łowicka: Kim jest biskup...

Rada KEP ds. Społecznych: Niepokój budzi łamanie prawa przez organy państwa [TEKST STANOWISKA I KOMENTARZ REDAKCYJNY]

W obliczu narastających wyzwań społecznych i moralnych, Rada KEP ds. Społecznych zwraca uwagę na niepokojące tendencje, które pojawiają się w życiu publicznym w Polsce. W swoim najnowszym stanowisku, Rada KEP ds. Społecznych apeluje do organów państwa o zaniechanie...

Montse Alvarado, prezes EWTN News, uhonorowana za wybitne zaangażowanie na rzecz wolności religijnej

WASZYNGTON – Montse Alvarado, prezes i dyrektor operacyjna EWTN News, została uhonorowana prestiżową Nagrodą za Wpływ na Wolność Religijną za rok 2024, przyznawaną przez Religious Freedom Institute (RFI). Ta amerykańska organizacja non-profit, działająca na rzecz...

Objawienie w Gietrzwałdzie. Jak Matka Boża Gietrzwałdzka może nam dzisiaj pomóc?

Objawienie w Gietrzwałdzie z 1877 r. – poznaj historię cudu. Czy Matka Boża Gietrzwałdzka może nam dzisiaj pomóc? Tak uważa m. in. Biskup Marek Mendyk.

Bp Marek Mendyk ogłasza „szturm do Nieba”

Biskup Świdnicki Marek Mendyk wzywana do nowenny w intencji zaprzestania prześladowania Kościoła Katolickiego w Polsce.

Ks. Michał Olszewski. Sercanie: Największy ból i niepokój budzi stan zdrowia naszego współbrata

Sercanie zabrali głos w sprawie ks. Michała Olszewskiego. Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie na kolejne 3 miesiące! Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o przedłużeniu aresztu dla ks. Michała Olszewskiego oraz dwóch byłych urzędniczek Ministerstwa...

Nadzwyczajny szafarz i ceremoniarz parafialny. Jak zostać i czy warto?

Nadzwyczajny szafarz Komunii Św. i ceremoniarz. Posługi te są ważnym wsparciem zarówno dla księży, jak i wiernych, umożliwiając sprawniejsze przeprowadzenie liturgii i zapewniając dostęp do sakramentów osobom chorym. Jak można dołączyć do grona tych zaszczytnych posługujących? Czy warto podjąć taką drogę?

Szkoła katolicka i Szymon Hołownia. Minister Nowacka: „To jest krzywdzenie dziecka”

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia pochwalił się w mediach społecznościowych zdjęciem swojej córki rozpoczynającej naukę w szkole. Mimochodem wspomniał, że do szkoły katolickiej nie została przyjęta. Od tego momentu w mediach rozpętała się burza wokół szkoły i samego...

Rodzina Ulmów. 1. rocznica beatyfikacji

Błogosławiona rodzina Ulmów: Uroczystości rocznicy beatyfikacji rodziny Ulmów odbędą się 8 września przy stadionie sportowym w Markowej w archidiecezji przemyskiej. Dokładnie rok temu papież Franciszek włączył do grona błogosławionych dziewięcioosobową rodzinę Ulmów,...

Konferencja Episkopatu Polski: proaborcyjne rozwiązania prawne mocno krytykowane przez ekspertów

Konferencja Episkopatu Polski – zespół ekspertów ds. bioetycznych zabrał głos w sprawie rozwiązań prawnych omijających prawną ochronę życia w Polsce.

Animator parafialny. Czym się zajmuje i jak nim zostać?

Szkoła Animatora Parafialnego: W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, życie religijne i duchowe staje przed wieloma wyzwaniami, parafie coraz częściej poszukują nowych sposobów, by angażować wiernych w życie wspólnotowe. Jednym z kluczowych elementów tej...

II wojna światowa – tragiczny początek dramatycznej wojny

II wojna światowa- jej początek to okres pełen dramatycznych wydarzeń, które zapoczątkowały jeden z najtragiczniejszych konfliktów w historii ludzkości. Oficjalnie wojna rozpoczęła się 1 września 1939 roku, kiedy to niemieckie siły zbrojne przekroczyły granicę Polski,...

Religia w szkole. Biskupi do uczniów: Wybierając zajęcia z religii dajecie piękne świadectwo własnej wiary

Religia w szkole jest zagrożona. Konferencja Episkopatu Polski kieruje do uczniów słowo z okazji początku roku szkolnego 2024/2025, zachęcając do uczestnictwa w katechezie szkolnej. Religia w szkole. Słowo Koferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia nowego roku...

Ks. Michał Olszewski spędzi w areszcie dziewięć miesięcy!

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie na kolejne 3 miesiące! Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o przedłużeniu aresztu dla ks. Michała Olszewskiego oraz dwóch byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości o kolejne trzy miesiące, do 21 listopada 2024 roku....

Religia w szkole: I Prezes Sądu Najwyższego kieruje rozporządzenie MEN do Trybunału Konstytucyjnego

Religia w szkole jest zagrożona. I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska skierowała rozporządzenie MEN do Trybunału Konstytucyjnego. To efekt złożenia petycji przez Episkopat Polski oraz Polską Radę Ekumeniczną, które były wyrazem głębokiego sprzeciwu wobec...