W świetle najnowszego badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej w likwidacji, aż 74,1 proc. Polaków ocenia pontyfikat papieża Franciszka jako udany. To bardzo wyraźny sygnał, że duchowe i duszpasterskie działania Ojca Świętego znalazły szerokie uznanie także w naszym społeczeństwie. Wyniki te są nie tylko wyrazem szacunku dla osoby papieża, ale także odzwierciedlają rosnącą nadzieję na pozytywne zmiany w Kościele katolickim.
Aż 74,1 proc. Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka! Wizerunek Kościoła się poprawia
Polacy doceniają pontyfikat papieża Franciszka
Wśród 1068 dorosłych Polaków, którzy wzięli udział w badaniu, 22,6 proc. oceniło pontyfikat zdecydowanie pozytywnie, a 51,5 proc. raczej pozytywnie. Negatywnie wypowiedziało się jedynie 12,3 proc. respondentów, w tym 11,7 proc. „raczej źle”. Co ciekawe, aż 14 proc. Polaków nie miało wyrobionego zdania na temat posługi Ojca Świętego.
Największe poparcie dla papieża Franciszka wyrażają osoby wierzące i regularnie praktykujące – aż 94 proc. z nich postrzega jego pontyfikat jako udany. Wysokie uznanie notowane jest również wśród osób o prawicowych poglądach (78 proc.). Wśród niewierzących i niepraktykujących poziom pozytywnych ocen spada do 40 proc., a negatywnych rośnie do 32 proc., co pokazuje, jak ważne znaczenie dla odbioru papieża ma osobiste zaangażowanie religijne.

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile
Aż 74,1 proc. Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka! Wizerunek Kościoła się poprawia
Starsi Polacy najbardziej doceniają papieża
Pod względem wieku największą aprobatę dla Franciszka wyrażają seniorzy: w grupie 70+ aż 82 proc. ocenia jego pontyfikat pozytywnie, przy zaledwie 8 proc. ocen negatywnych. W grupie wiekowej 30–39 lat poparcie wynosi 64,3 proc., natomiast wśród najmłodszych respondentów (18–29 lat) – aż 77 proc., choć jednocześnie młodzi są bardziej krytyczni (23 proc. ocenia negatywnie).
Ta międzypokoleniowa różnorodność opinii ukazuje, że papież Franciszek zdołał trafić zarówno do starszych, jak i młodszych wiernych, choć każda grupa patrzy na jego reformy przez nieco inny pryzmat doświadczeń.

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?
Aż 74,1 proc. Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka! Wizerunek Kościoła się poprawia
Reformy Franciszka – walka z nadużyciami i otwarcie na rozwiedzionych
Wśród najważniejszych reform papieża Franciszka Polacy najczęściej wskazywali walkę z nadużyciami seksualnymi w Kościele – 64,1 proc. badanych uznało ją za kluczowe osiągnięcie. Na drugim miejscu znalazło się dopuszczenie osób rozwiedzionych do komunii świętej, co poparło 47,2 proc. respondentów.
W adhortacji Amoris laetitia papież Franciszek przypomniał, że nie każda sytuacja tzw. „nieregularna” oznacza automatyczne trwanie w stanie grzechu śmiertelnego, podkreślając rolę indywidualnego rozeznania i miłosierdzia.
Inne reformy cieszyły się mniejszym poparciem: zgoda na błogosławienie par tej samej płci (26,1 proc.), zwiększenie obecności kobiet na stanowiskach kierowniczych w Watykanie (23,9 proc.), czy większy udział świeckich w decyzjach dotyczących Kościoła (22 proc.). Reformy administracyjne i społeczne, takie jak reforma Kurii Rzymskiej czy zaangażowanie w kwestie klimatyczne, uzyskały poparcie około 10 proc. respondentów.

Pontyfikat papieża Franciszka. 10 najważniejszych wydarzeń
Aż 74,1 proc. Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka! Wizerunek Kościoła się poprawia
Papież Franciszek a wizerunek Kościoła
Badanie pokazało również wyraźną poprawę wizerunku Kościoła katolickiego za pontyfikatu Franciszka. Aż 66,7 proc. Polaków uważa, że działania Ojca Świętego przyczyniły się do pozytywnych zmian w postrzeganiu Kościoła, choć tylko niespełna 7 proc. wyraziło tę opinię zdecydowanie. 12,4 proc. respondentów uważa, że pontyfikat wpłynął negatywnie, a 20,9 proc. nie miało sprecyzowanego zdania.
Dyrektor ds. komunikacji IBRiS, Kamil Smogorzewski, zauważył, że szerokie poparcie, zwłaszcza wśród starszych, ale także młodszych pokoleń, wskazuje na rosnącą akceptację dla kierunku, w jakim podążał Kościół pod przewodnictwem Franciszka.

Co się dzieje po śmierci papieża? Czym jest novendiales i sede vacante?
Aż 74,1 proc. Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka! Wizerunek Kościoła się poprawia
Papież Franciszek – pasterz czasów przemian
Pontyfikat papieża Franciszka zapisał się w historii jako czas wielkich wyzwań i trudnych, ale koniecznych decyzji. Otwartość na człowieka, troska o skrzywdzonych oraz wezwanie do duszpasterskiego rozeznania i miłosierdzia, to elementy, które wyznaczały jego drogę.
Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia o godz. 7.35, mając 88 lat. Do ostatnich dni swojego życia, pomimo trwającej rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, dawał świadectwo wiary, pokory i oddania Kościołowi.
Polacy, niezależnie od różnic pokoleniowych i politycznych, w ogromnej większości zapamiętają go jako papieża nadziei, miłosierdzia i odnowy. Niech jego pontyfikat będzie dla nas wszystkich wezwaniem do modlitwy, dialogu i wierności Ewangelii Chrystusa.

Papież Franciszek cierpi. Miliony Polaków mogą chorować na to samo i nic o tym nie wiedzieć
wAkcji24.pl | Wiara | NJM | Źródło: wPolityce | Na zdjęciu: Watykan, uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka, zródło: Vatican News | 26.04.2025