Biskup Świdnicki Marek Mendyk: W naszej przeszłości narodowej znajdujemy szereg wydarzeń świadczących o szczególnej opiece Matki Najświętszej nad naszym krajem: od słynnego potopu szwedzkiego i bohaterskiej obrony Jasnej Góry do czasów najnowszych. 

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Niech Polska będzie wielka…

Chlubimy się pobożnością maryjną

Chlubimy się – zwłaszcza my, Polacy wobec gości z zagranicy – kultem oddawanym Matce Najświętszej. Od zarania chrześcijaństwa na terenach państwa Wiślan i Polan wznoszono świątynie na Jej cześć. Wiele z nich stało się z czasem celem pielgrzymek i miejscem dorocznych odpustów, na które przybywali ludzie niekiedy z bardzo odległych miejscowości. 

W naszej przeszłości narodowej znajdujemy szereg wydarzeń świadczących o szczególnej opiece Matki Najświętszej nad naszym krajem: od słynnego potopu szwedzkiego i bohaterskiej obrony Jasnej Góry do czasów najnowszych. 

W okresie zaborów i wojen, gdy Polski nie było na mapach Europy, gorąca pobożność maryjna była ważnym elementem podtrzymywania ducha narodowego. Kiedy w szkołach i urzędach kazano ludziom mówić po rosyjsku lub po niemiecku, w kościołach można było śpiewać po polsku litanię i odmawiać różaniec. Ta polska pobożność maryjna wyrażała się śpiewem Godzinek i licznych pieśni maryjnych, codziennym odmawianiem modlitwy „Anioł Pański”, a dzwon zachęcający do jej odmawiania wyznaczał porę pracy i odpoczynku. 

Odwołujemy się do tej pięknej, polskiej narodowej tradycji, którą odziedziczyliśmy po przodkach. Obchodząc piękną uroczystość NMP Królowej Polski, która w „przedziwny” sposób splata się ze świętem państwowym o bardzo ważnym, patriotycznym znaczeniu dla naszego narodu – uchwalonej Konstytucji 3 Maja. W sposób szczególny i doniosły czcimy Matkę naszego Boga – jako naszą Matkę. 

Maryja maj

Ks. Jakub Klimontowski: Maryja ocaliła nas nie raz – i uczyni to znów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Niech Polska będzie wielka…

Doświadczyliśmy, jako naród, opieki Maryi

Czcimy Tę, o której na początku dziejów zbawienia powiedział Bóg: „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie [szatanie] a Niewiastę, między potomstwo twoje, a potomstwo Jej. Ono zmiażdży ci głowę” (Rdz 3,15). Ona została Matką ludzkości, ponieważ tak postanowił sam Jezus. Testamentem z krzyża nam Ją ofiarował: Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: Niewiasto, oto syn Twój. Następnie rzekł do ucznia: Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie /J 19, 26-27/. 

Nie jeden raz w historii naszego narodu mieliśmy sposobność doświadczyć opieki Maryi. Nie zawiodła nas w żadnej dramatycznej, trudnej sytuacji. 

Przypominają się słowa modlitwy polskiego poety Jana Lechonia: 

(…)

O, Ty, której obraz widać w każdej polskiej chacie

I w kościele i w sklepiku i w pysznej komnacie (…)

Która perły masz od królów, złoto od rycerzy,

W którą wierzy nawet taki, który w nic nie wierzy (…)

Nieraz potop nas zalewał, krew się rzeką lała,

A wciąż klasztor w Częstochowie stoi jako skała (…)

I wstajemy wciąż z popiołów, z pożarów, co płoną 

(Jan Lechoń)



Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Niech Polska będzie wielka…

Prośmy Matkę Najświętszą…

Prośmy Matkę Najświętszą, Tę nasza niebieską Patronkę, niech towarzyszy naszemu narodowi, jako jego potężna Orędowniczka i Wspomożycielka, jako nasza Królowa. 

Niech w duszy Polaków, w wielkości ich serc kształtuje duchową potęgę Ojczyzny. Jak marzył niegdyś Julian Tuwim:

„Każda niech Polska będzie wielka. 

Czynom jej ducha czy jej ciała 

Daj wielkość serc, gdy będzie wielka 

I wielkość serc, gdy będzie mała”.

 

Prośmy Ją też o wielkich i mądrych przywódców naszego narodu:

„(…) gdy z martwych się obudzi

I brzask wolności ją ozłoci,

Daj rządy mądrych, dobrych ludzi

Mocnych w mądrości i dobroci”.

 

Prośmy Ją, aby wspomagała dźwignąć moralnie naszą tę naszą doświadczaną, ciągle jeszcze niszczoną, dewastowaną Ojczyznę: 

„Daj nam uprzątnąć dom ojczysty 

tak z naszych zgliszcz i ruin świętych 

– jak z naszych grzechów, win przeklętych

niech będzie biedny ale czysty 

Nasz dom z cmentarza podźwignięty.” 

/ J. Tuwim/

Pam Bondi Wykorzenienie Uprzedzeń Antychrześcijańskich

Wykorzenienie Uprzedzeń Antychrześcijańskich – nowa grupa zadaniowa Departamentu Sprawiedliwości USA

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Niech Polska będzie wielka…

Trzeba stawiać pytania o Polskę

Tradycja 3 Maja należy do dziejów wszystkich Polaków. Co roku modlimy się za Ojczyznę. Modlimy się o trudną jedność polskiego narodu. A może trzeba nam za Janem Kasprowiczem z wyrzutem powiedzieć: „rzadko na moich wargach – niech dziś to serce me wyzna, jawi się krwią przepojony, najdroższy wyraz: Ojczyzna”.

Trzeba nam stawiać pytania o Polskę. Może bardziej niż kiedykolwiek. Trzeba nam stawiać pytanie o polskie elity. Każdy naród potrzebuje elit. Bo przecież nie wszyscy – czy to z braku warunków, czy uzdolnień – potrafią wznieść się odpowiednio wysoko, ale wszyscy mają prawo i obowiązek uczestniczyć szerzej w życiu społecznym i publicznym. 

Elity są okiem i uchem Narodu, dzięki którym nawet ludzie prości mogą lepiej orientować się w zawiłościach wielu spraw życia publicznego. 

Elity są sercem, które poprzez twórczość uszlachetnia nawet najbardziej przyziemne uczucia.

Elity są mózgiem, który dociera do spraw trudnych, by dzięki oświacie uczynić je łatwymi i ogólnodostępnymi. 

Musimy myśleć, w jaki sposób wykształcić własne elity, jak wpływać na młodzież, żeby wzięła za punkt honoru dobre wykształcenie, jak uzdrowić system edukacji? 

To nie jest obojętne, co proponuje się młodemu pokoleniu! To nie jest obojętne na co daje się przyzwolenie! To nie jest obojętne, jakie wartości i treści są reklamowane na billboardach naszych ulic!

Caritas Polska ks. Janusz Majda Dobra jest więcej

„Dobra jest więcej”. Dyrektor Caritas Polska ks. Janusz Majda spotkał się z ofiarami powodzi w Diecezji Świdnickiej

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Niech Polska będzie wielka…

Nie możemy milczeć

Nie sposób przemilczeć przyzwolenie deprawacje dzieci i młodzieży. Nie możemy milczeć ani ze strachu, ani z woli przypodobania się osobistym wrogom Pana Boga, ani z motywów politycznej poprawności, czy obojętności! Nie możemy milczeć, kiedy w drastyczny sposób narusza się przywiązanie wiernych do chrześcijaństwa. Tu naprawdę nie ma żartów! Tak mogą myśleć tylko ci, którzy niczego nie rozumieją. 

Jak można promować coś co niszczy, zabija i hołduje cywilizacji śmierci. 

Narodowe święto 3 Maja, jest okazją by przypomnieć młody człowiek potrzebuje dobrych i mądrych programów wychowawczych. To prawda, wielu z nich bardzo często narażeni są na uczucie osamotnienia. Szczególnie w trudnym okresie dojrzewania są takie momenty, kiedy wszystko zaczyna się załamywać. Najczęściej wtedy młody człowiek traci zaufanie do swoich rodziców i całego dorosłego świata. Trudno nie dostrzec rozbieżności między sferą wyznawanych wartości, a praktyką życiową dorosłych. 


Kto pomnaża Biskup Marek Mendyk Zachowuje tylko ten który pomnaża

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Niech Polska będzie wielka…

W pojedynkę niczego nie zdołamy zrobić!

Kiedy się z nimi spotykamy, ujawniają uczucie buntu, nietolerowanie określonych wzorców zachowania. W takich momentach pragnienie utożsamienia się z jakąś grupą rówieśników jest zrozumiałe. Dobrze, jeśli poprzestaje się na grupie sprawdzonych przyjaciół. 

Wspólnie szukajmy sposobu, aby pomóc młodym. W pojedynkę niczego nie zdołamy zrobić. Młodzi to nasze wspólne dobro narodowe. Nie pozwólmy im zaprzedać się diabłu!

Jutrzejsze pokolenia będą takie, jakie dzisiejsze ich wychowanie. Tutaj cudów nie ma. Jutrzejsze pokolenia nie spadną z kosmosu, bo to są dzisiejsze dzieci. A ktoś ciągle przy nich majstruje, tylko po to, aby je zepsuć. Jeśli będzie na to społeczne przyzwolenie, szybko stanie się tak, że nie rozpoznamy samych siebie. Tylko, że wtedy już będzie za późno…

Dlatego trzeba nam modlić się za Polskę; modlić się za młodzież i za polską szkołę. 

Przez wstawiennictwo naszych wielkich rodaków: św. Stanisława i Wojciecha, także naszego Wielkiego Rodaka Świętego Papieża Jana Pawła II, módlmy się do Maryi, którą ośmielamy się nazywać Królową Polski.

Bp Marek Mendyk – Biskup Świdnicki



wAkcji24.pl | Opinie | Biskup Świdnicki Marek Mendyk |  źrodło: Miesięcznik Katolicki „w-Akcji” | Ilustracja: Wojciech Kossak – obraz  |2.06.2025

Las? To skomplikowane. Czy wiesz, gdzie spędzasz wakacje?

Wakacje, las, rzeka, namiot... To wizja bliska bardzo wielu z nas. Ale czym naprawdę jest las, przestrzeń wielu wakacyjnych marzeń? Las to pewien układ zależności pomiędzy światem roślinnym, zwierzęcym oraz czynnikami nieożywionymi, które razem stanowią niepodzielny i...

Wind Trees – sztuczne drzewa zamiast wiatraków? Produkują prąd, nie przeszkadzają ludziom i nie zabiją ptaków

Sztuczne drzewa, znane jako Wind Trees, to nowatorska alternatywa dla tradycyjnych turbin wiatrowych. Ciche, bezpieczne dla ptaków i estetyczne, mogą zrewolucjonizować miejską energetykę odnawialną.Sztuczne drzewa, znane jako Wind Trees, to nowatorska alternatywa dla...

Rewolucja BEV w Polsce: 94 275 samochodów całkowicie elektrycznych pod koniec maja 2025

BEV to dziś nie tylko trend – to realna rewolucja motoryzacyjna. Pod koniec maja 2025 r. po polskich drogach jeździło aż 94 275 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV), co oznacza wzrost o 42 proc. rok do rokuDane z Licznika Elektromobilności...

Zielony rachunek: Europejczycy chcą klimatu, ale nie chcą za niego płacić. Polacy za rozsądkiem

Nowy raport European Survey 2025 obnaża rosnącą frustrację Europejczyków wobec kosztów transformacji energetycznej. Choć poparcie dla ochrony klimatu jest nadal wysokie, coraz więcej obywateli — szczególnie w Polsce — mówi wprost: chcemy czystej energii, ale bez...

Redukcja emisji metanu. Nowe zadanie Polski i Unii Europejskiej

Redukcja emisji metanu to nowe hasło, które chcą przyjąć Polska i cała Unia Europejska. Silny gaz cieplarniany, którego potencjał ocieplający przewyższa dwutlenek węgla nawet 84‑krotnie w pierwszych 20 latach, stanowi ryzyko dla obowiązującej polityki klimatycznej. W...

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana rekreacyjna? To nie jest dobra droga [Wywiad]

Czy używanie marihuany w celach rekreacyjnych może być moralnie obojętne? Czy legalność oznacza automatyczną akceptację? Na te pytania odpowiada Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w Illinois (USA).Słyszy się o marihuanie, papierosach,...

Powrót mleka: Jak tradycyjne mleko krowie odzyskuje pozycję w USA

Po dekadach spadków, mleko krowie w USA przeżywa renesans. Wzrost sprzedaży, innowacje produktowe i zmieniające się preferencje konsumentów sprawiają, że tradycyjne mleko wraca do łask, wypierając napoje roślinne z rynku.Po latach dominacji napojów roślinnych, takich...

183 tys. osób rocznie traci życie z powodu złej diety. Niebezpieczny zabójca na talerzu

183 tys. osób rocznie traci życie z powodu złej diety. Dlaczego? Cóż, na początku XX wieku technologia przetwarzania żywności osiągnęła znaczący przełom – naukowcom udało się przekształcić tani olej roślinny w produkt przypominający masło. Był on nie tylko znacznie...

Samochody elektryczne często płoną? Jaka jest prawda o pożarach EV?

Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na naszych drogach i w dyskusjach o przyszłości motoryzacji. Wraz z rosnącą popularnością tych pojazdów pojawiają się również liczne pytania i wątpliwości, zwłaszcza dotyczące ich bezpieczeństwa. Jednym z najczęściej...

Czym są kąpiele leśne czyli shinrin-yoku? Wykąp się w lesie!

Zapach leśnej ściółki, smak świeżo zerwanych jagód, cisza przerywana szumem strumyka i świergotem ptaków, promienie słońca migoczące pośród liści i tworzące niezwykły spektakl cieni i świateł. Jednym słowem las. Las od zawsze fascynował człowieka. Był źródłem...

Greenwashing – iluzja zielonego kapitalizmu. Jak często „eko” jest ekologiczne?

W czasach narastającego kryzysu klimatycznego firmy coraz częściej sięgają po zieloną narrację, by zdobyć zaufanie klientów. Jednak za hasłami o „neutralności klimatycznej” i „opakowaniach z recyklingu” często kryje się zjawisko greenwashingu – marketingowego fałszu,...

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Znamy datę

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego to wyjątkowy czas refleksji, wdzięczności i zaangażowania w troskę o dzieło stworzenia. Ustanowiony przez papieża Franciszka, dzień ten przypomina, że świat, w którym żyjemy, nie jest wyłącznie zasobem do...

Zielona harmonia życia: Kuchnia św. Hildegardy jako ekologiczna ścieżka do zdrowia

Kuchnia św. Hildegardy, czyli zielona harmonia życia. W czasach, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co znajduje się na ich talerzu, a ekologiczne podejście do życia staje się nie tyle modą, ile koniecznością – warto spojrzeć wstecz, by odkryć mądrość, która...

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...