Barbara Nowacka nie cofa się: Tylko jedna godzina religii!
Dotychczasowy sprzeciw Kościoła i katolików okazał się wciąż za słaby i za cichy by powstrzymać minister edukacji przed rugowaniem religii ze szkoły. Barbara Nowacka zapowiedziała w wywiadzie dla TVN24, od 1 września 2025 roku, lekcje religii w szkołach publicznych będą się odbywać tylko raz w tygodniu.
Religia w szkole: Barbara Nowacka zapowiada zmiejszenie liczby godzin
Minister Barbara Nowacka poinformowała, że prace nad redukcją godzin religii w szkołach już się rozpoczęły. „Rozpoczęliśmy prace w ministerstwie nad redukcją godzin religii do jednej godziny tygodniowo. Tak jak się zobowiązałam, tak te prace ruszą,” powiedziała w TVN24. Decyzja ta była konsultowana z różnymi środowiskami, w tym z Polskim Stronnictwem Ludowym (PSL), które prosiło o odroczenie działań do spokojniejszego momentu. „Były prośby, żebyśmy poczekali z działaniami na spokojniejszy moment. Teraz ten spokojniejszy moment nastał,” dodała Nowacka.
Katecheci idą na bruk
Barbara Nowacka podkreślała, że obecny system, w którym uczniowie mieli więcej lekcji religii niż biologii, chemii i fizyki razem wziętych, jest nie do przyjęcia. „Naprawdę, jedna godzina religii jest tym, co szkoła może dawać, natomiast jeżeli ktoś ma większe potrzeby, to naprawdę Kościoły mają przez tysiąc lat wyrobione możliwości integrowania, mają zasoby, mają potencjał i nie rozumiem ich strachu, naprawdę nie rozumiem strachu części Episkopatu, że im wierni odpłyną, jak będą mieli jedną godzinę religii w szkołach,” argumentowała minister.
Religia w szkole: Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek interweniuje
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że nowa organizacja lekcji religii będzie skutkować zmniejszeniem się liczby godzin, a co z tym związane, redukcją zatrudnienia katechetów. Zasadne jest zatem wyjaśnienie, czy przedprzystąpieniem do pracy nad rozporządzeniem Ministerstwo Edukacji Narodowej oszacowało, ilu katechetów może z tego powodu stracić pracę, oraz czy rozważane były jakiekolwiek okresy przejściowe albo mechanizmy pomocowe dla tej grupy nauczycieli. Zwracam przy tym uwagę na aspekt ochrony pracy, wynikający z postanowień art. 24 Konstytucji. Proponowane zmiany mają wejść w życie już od 1 września 2024 r., co stawia zarówno katechetów, jak i dyrektorów szkół w trudnym położeniu.
Religia w szkole: Barbara Nowacka zapowiada zmiejszenie liczby godzin
Barbara Nowacka: To uderzenie w interes finansowy Kościoła
Nowacka zwróciła również uwagę na finansowy aspekt sprawy. „Kościół się przyzwyczaił, że wszystko ma, że politycy są na rozkaz, że jeżeli chcą dostać pieniądze, dotację, subwencję, granty – wszystko jest dla nich. Natomiast my chcemy rozdziału Kościoła od państwa,” mówiła. Według niej, proponowane zmiany są „uderzeniem w interes finansowy Kościoła,” co może tłumaczyć silny sprzeciw ze strony duchownych.
Kościoł się nie zgadza, minister idzie dalej
Mimo kontrowersji, Barbara Nowacka podkreślała, że dialog i porozumienie są kluczowe. „Chcemy traktować Kościoły z całym szacunkiem i zrozumieniem. Dlatego konieczny jest dialog, konieczne jest porozumienie i jak najlepsza organizacja zajęć również religii w szkołach, bo tego wymaga od nas Konkordat,” zaznaczyła. Tymczasem stanowisko Kościoła Katolickiego jest jednoznaczne – nie ma zgody na ograniczanie lekcji religii w Polsce.
Religia w SZKOLE
Dla dobra dzieci: Katecheza w szkole – stanowczy sprzeciw wobec działań MEN
Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieżyuczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.
Mimo, iż Ministerstwo nie deklaruje oficjalnego wycofania nauczania religii ze szkół, to jednak podejmowane kroki wskazują jednoznacznie na wyeliminowanie religii ze szkoły. Ograniczają też w znacznej mierze prawo do udziału w tych zajęciach przez uczniów.
Religia w szkole: Barbara Nowacka zapowiada zmiejszenie liczby godzin
Barbara Nowacka: Będą klasy łączone
Minister edukacji zapowiedziała również, że wkrótce pojawi się nowe rozporządzenie dotyczące warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowe przepisy umożliwią organizowanie lekcji religii w grupach międzyklasowych. „Jeżeli w klasie 6a jest 10 osób, (które chodzą na religię), a w klasie 6b jest osób 8, to mogą być połączeni do jednej grupy,” tłumaczyła Nowacka. Pierwotne założenie, żeby łączyć w grupy w ramach klas: 1-3, 4-8 w szkole podstawowej, zostało zamienione na łączenie w ramach klas: 1-3, 4-6 i 7-8.
Barbara Nowacka: Mam świadomość, że uderzemy w interes kościoła
Dodatkowo, oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen na świadectwie. „Rozumiem, że protestują, dlatego że w tej chwili Kościół zyskuje na tym, że państwo zatrudnia katechetów, księży przede wszystkim, i Kościół nie czuje się zobowiązany świadczyć im takich świadczeń, jakie powinien realnie. Mam świadomość, że uderzamy w interes pewnej grupy,” stwierdziła Nowacka.
Religia w SZKOLE
Konferencja Episkopatu Polski: Religia w szkole jest obecna w 23 krajach Europy
Wyrażamy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej odnoszących się do organizacji lekcji religii w szkole. Apelujemy o uwzględnienie woli rodziców, którzy w zdecydowanej większości posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii. W skali całego naszego kraju jest to prawie osiemdziesiąt procent rodziców. Oni mają prawo do lekcji religii na terenie szkoły publicznej, gdyż wynika to z podstawowych praw i wolności człowieka, zagwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Konkordacie między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską.
Przypominamy, że wszelkie zmiany odnośnie do organizacji lekcji religii w szkole publicznej winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi. W rozmowach podejmowanych z Ministerstwem Edukacji Narodowej konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia wymaganego przez prawo. Porozumienie zakłada zawsze zgodę na wspólnie wypracowane stanowisko.
Religia w SZKOLE
Religia w szkole: dlaczego tak wielu przeszkadza?
Nie można zapominać, że religia w szkole to także przekazanie dziedzictwa kulturowego. Wiele elementów kultury europejskiej jest głęboko zakorzenionych w chrześcijaństwie. Zrozumienie tej zależności pozwala uczniom lepiej pojmować i doceniać sztukę, literaturę, muzykę i inne formy wyrazu, które są odzwierciedleniem lub inspirowane wiarą. Bez katechezy w szkole pełne odczytanie kultury europejskiej staje się niemożliwe.
Czy jednak celem nie jest przypadkiem sprowadzenie kultury polskiej i europejskiej do roli „jednej z wielu”? Unia Europejska chłonąca dzisiaj migrantów z innych kontynentów promuje przekonanie, że inne kultury i religie mają tę samą wartość, co nasza. W USA dojrzała już koncepcja związana z tzw. krytyczną teorią rasy, że kultura europejska jest wręcz gorsza od innych, jako opresyjna, dyskryminująca i nieekologiczna.