Różnice w Ciszy Wyborczej

Cisza wyborcza: uciszanie Kościoła Katolickiego?

wAkcji24.pl: Cisza wyborcza obowiązuje w krajach tradycyjnie uważanych za katolickie, takich jak Włochy, Hiszpania, Francja czy Polska. Czy to przypadek, że tam gdzie nie istnieje silny i zjednoczony kościół ciszy wyborczej nie potrzeba wprowadzać?

Cisza wyborcza to okres, w którym wszelka agitacja polityczna jest zakazana pod groźbą kary. W Polsce, cisza wyborcza rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym głosowanie i kończy po zamknięciu lokali wyborczych. Zakazem objęte są wszelkie formy politycznego przekazu, w tym wystąpienia, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne, a także publikacje na temat kandydatów i ich programów. Warto jednak zauważyć, że w niektórych krajach, gdzie Kościół katolicki nie jest dominującą siłą, cisza wyborcza nie występuje. Przykładem mogą być Niemcy czy Stany Zjednoczone.

Politycy a cisza wyborcza

Cisza wyborcza mogła mieć sens w czasach przed epoką internetu. Zwolennicy ciszy wyborczej twierdzili, że ostatnie dni powinny być wolne od marketingu politycznego w mediach tradycyjnych. Z drugiej strony komunikaty wyborcze realizowane w dniu wyborów mogłyby przecież podnieść frekwencję i przekonać w ostatniej chwili niechętnych do głosowania. Dlaczego politycy zdecydowali się na tego rodzaju ograniczenie wbrew własnym interesom?

Dzisiaj, kiedy większość z nas czerpie wiedzę o świecie z internetu cisza wyborcza wydaje się pojęciem całkowicie archaicznym. A nawet absurdalnym. W trakcie jej trwania każdy ma dostęp do wszelkiego rodzaju programów publicystycznych i materiałów promocyjnych partii. Badania pokazują, że to właśnie treści z internetu i mediów społecznościowych mają najsilniejszy wpływ na decyzje większości wyborców. Argument o czasie na namysł i refleksję jest dzisiaj całkowicie nietrafiony.

Kościół a cisza wyborcza

Wybory i referenda z reguły odbywają się w niedzielę, kiedy wierni kościoła katolickiego mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. Wielu z nich zaraz po nabożeństwie idzie głosować. Warto się zatem zastanowić, czy wprowadzenie ciszy wyborczej nie było wymierzone właśnie w tych wyborców, którzy są katolikami.

Z punktu widzenia Kościoła katolickiego cisza wyborcza stanowi poważne ograniczenie w przekazywaniu wartości chrześcijańskich. Kościół od zawsze był instytucją, która aktywnie uczestniczyła w życiu publicznym i społecznym, promując wartości moralne i etyczne. Cisza wyborcza ogranicza możliwość wyrażania stanowiska na temat ważnych społecznie kwestii, które często są integralną częścią nauczania Kościoła.

 

Cisza wyborcza

Wyobraź sobie, że w Boże Narodzenie nie można mówić o Jezusie

Cisza wyborcza, choć teoretycznie trwa krótko, w praktyce jest bardzo silnym kneblem, który politycy lewicy próbuja nałożyć Kościołowi. Wielu wyborców podejmuje decyzje w ostatniej chwili, więc kazanie czy homilia w dniu wyborów mogłaby być znaczącym kierunkowskazem. Tymczasem w obawie przed drakońskimi karami kapłani muszą się sami cenzurować, co nie sprzyja jasnym przekazom. Zwłaszcza w krajach, gdzie istnieje liczne grono polityków będących katolikami kafeteryjnymi, którzy deklarują przywiązanie do nauczania kościoła, ale przyjmują z niego tylko to, co jest im w danej sytucji wygodne i potrzebne. Celowo i chętnie wprowadzają w błąd wierzących, udając identyfikacje z katolicyzmem. Bez możliwości piętnowania takich postaw w dniu wyborów eliminacja takich politycznych oszustów jest bardzo trudna.

Ktoś może powiedzieć, że przecież przez większość roku kościoł może głosić, to co uważa za istotne bez ograniczeń. A jednak to nie jest prawda. Kiedy trwa mecz piłkarski to chcemy o nim rozmawiac, a nie za trzy dni? Ludzie chcę usłyszeć opinie Koscioła w chwili kiedy podejmują decyzje, kiedy coś się naprawdę dzieje. Wyobraźmy sobie, że jakieś dziwne ustawodawstwo zabrania mówić o Jezusie w Boże Narodzenie. To tylko dwa dni – ktoś powie. Ale przecież ludzie, którzy przychodzą w Święta do kościoła chcą własnie usłyszeć o Narodzeniu Pana! Nie za tydzień, nie za miesiąc, tylko teraz. 

Cisza wyborcza – dwa dni a skutki przez cały rok

Błędne decyzje wyborców-katolików przynoszą skutki przez cały rok. Ale cisza wyborcza ma wpływ na postrzeganie Kościoła w ogóle. Skoro w ważnym momencie Kościoł nie może się jasno wypowiadać na tematy polityczne, to zaczyna obowiązywać opinia, że w ogóle mu tego nie wolno! Nie tylko w czasie ciszy wyborczej! Zwróćmy uwagę, że postulaty ograniczenia „wtrącania się Kościoła do polityki” są podnoszone przez te środowiska, które mają interes w tym, by jak najmniej katolików głosowało zgodnie z wyznawanymi wartościami. Coraz więcej osób przyklaskuje takiej opinii, że Kościół ma spraw polityki nie dotykać. Nie przypadkiem jednak patronem Polski jest św. Stanisław Biskup, który napominał króla Bolesława Śmiałego i zapłacił za to swoim życiem. Mając takiego patrona polscy katolicy nie moga udawać, że w lokalu wyborczym wiara i Ewangelia nie obowiązują.

Tam gdzie nie ma silnego Kościoła Katolickiego, cisza jest niepotrzeba

Tam, gdzie dominują rozproszone wspólnoty protestanckie, gdzie trudno o jednolity głos chrześcijan, cisza wyborcza nie obowiązuje. W Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych ciszy wyborczej nie ma. W USA, w 1992 roku Sąd Najwyższy orzekł, że cisza wyborcza jest niezgodna z konstytucją. Uznano, że zakazywanie agitacji politycznej narusza wolność słowa, a jedynym dopuszczalnym ograniczeniem jest zakaz wieszania plakatów i innych form agitacji bezpośrednio przy komisjach wyborczych. W Niemczech natomiast, nie istnieje formalny okres ciszy wyborczej, co pozwala na swobodne wyrażanie poglądów nawet w dniu wyborów. Choć Niemcy dla wielu w Polsce są wzorem demokracji, akurat z tego wzoru nie chcemy korzystać. Ciszy wyborczej nie ma także w innych krajach tradycyjnie protestanckich – jak Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia, Belgia, Holandia. Tymczasem tam gdzie silny jest (lub niestety już tylko był) Kościół Katolicki: Francja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Litwa, Węgry – cisza wyborcza została wprowadzona.

Wzorujmy się na Niemcach i Amerykanach: zlikwidujmy ciszę wyborczą

W Polsce, gdzie Kościół katolicki odgrywa znaczącą rolę, cisza wyborcza jest szczególnie odczuwalna.  Wprowadzenie ciszy wyborczej ogranicza możliwość uczestnictwa Kościoła w debacie publicznej, co jest sprzeczne z zasadą wolności słowa i religii. Długofalowo – patrząc choćby po Francji czy Hiszpanii cisza wyborcza osłabia pozycję Kościoła Katolickiego i znaczenie jego nauki w społeczeństwie i ewidentnie służy to interesowi antyklerykalniej lewicy.

Tymczasem przykłady z Niemiec i Stanów Zjednoczonych pokazują, że brak ciszy wyborczej nie narusza demokratycznych procesów, a wręcz przeciwnie, może je wzmacniać poprzez swobodę wypowiedzi. Warto zastanowić się, czy wprowadzenie podobnych rozwiązań w Polsce nie przyniosłoby korzyści dla demokratycznej debaty i nie zwiększyłoby uczestnictwa obywateli w życiu publicznym.

Bibliografia

Źródła Informacji na Temat Ciszy Wyborczej

W niniejszej bibliografii przedstawiamy kluczowe źródła informacji dotyczące ciszy wyborczej w różnych krajach. Te materiały dostarczają cennych danych i analiz, które mogą pomóc w zrozumieniu, jak różne systemy wyborcze radzą sobie z tym zagadnieniem.

1. Cisza wyborcza, Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cisza_wyborcza

2. Freedom of Speech and Election Silence, US Supreme Court, 1992: https://www.supremecourt.gov

3. Election Silence in Different Countries, International IDEA: https://www.idea.int

4. Election Campaign Rules, European Union Democracy Observatory: https://www.eudo-citizenship.eu

Rozważ wprowadzenie zmian

Zachęcamy do rozważenia likwidacji ciszy wyborczej w Polsce. Wprowadzenie takich zmian może przynieść korzyści dla demokratycznego dialogu oraz zwiększyć uczestnictwo obywateli w życiu publicznym. Warto zastanowić się, czy większa przejrzystość i otwartość debaty publicznej nie przyczyniłyby się do lepszego funkcjonowania naszego systemu wyborczego.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości. 

Ks. Jakub Klimontowski: To najważniejsza sprawa w naszym życiu

Ks. Jakub Klimontowski - kazanie z drugiego dnia IV Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.Ewangeliczne panny, zgodnie z chrześcijańską tradycją, to druhne panny młodej, których zadaniem było przywitanie pana młodego, przybywającego po małżonkę. Mądre zabrały i...

Miłosz Manasterski: Sudeckie Forum Inicjatyw to bardzo ważne, wyjątkowe wydarzenie [NASZ PODCAST]

SUDECKIE FORUM INICJATYW 29.08.-1.09.2024   Podcast "Rozmowy w Akcji" - z Miłoszem Manasterskim, redaktorem naczelnym Agencji Informacyjnej rozmawia Kinga Stawińska. Kinga Stawińska: Panie Redaktorze, niedługo zaczyna się Sudeckie Forum Inicjatyw w Głuszycy....

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Piotr Janowicz, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Dlaczego w większości europejskich krajów religia w szkole publicznej może być normą i przejawem wolności religijnej, a w Polsce traktowana jest jak wynaturzenie?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Moralna siła kobiety [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Kobieta jest mocna świadomością zawierzenia, mocna tym, że Bóg „zawierza jej człowieka” zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może ona się znaleźć.

4 lekcje, jakie dał nam Cud nad Wisłą 1920 r.

Cud nad Wisła, Bitwa Warszawska 1920 r. jest oceniana przez historyków, jaka jedna z 17 batalii militarnych, które zmieniły historię świata. Całego świata. Czy rozumiemy jej znaczenie i wyciągnieliśmy wnioski z tego wielkiego wydarzenia?Bitwa Warszawska była bitwą...

Bp Thomas J. Paprocki: Wszyscy chrześcijanie, w tym liberałowie i postępowcy, powinni być oburzeni tą kpiną z wiary katolickiej

Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz Diecezji Springfield (USA): W 393 roku n.e. cesarz Teodozjusz I, chrześcijanin, wezwał do zakazu wszystkich pogańskich świąt, kończąc starożytną tradycję olimpijską po niemal dwunastu wiekach. Kolejne 1500 lat minęło, zanim...

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją postawą kapłańską, swoim nauczaniem i swoim życiem budził świat z duchowego odrętwienia i religijnej obojętności. Ukazywał że dla tych wartości warto poświęcić życie. Pokazywał jednocześnie,...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pan Bóg chce, abyśmy odczuwali w naszym życiu optymizm i radość [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Świat nie da takiej radości i takiego pokoju, jaką może dać i daje naprawdę Bóg. Siostry i bracia, być może znajdziemy jeszcze inne, lepsze przykłady i możliwości, przez które moglibyśmy uczynić nasze życie radosnym świętowaniem. Ale...

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trzej Prawodawcy jednego Boga [TYLKO U NAS]

Przyszliśmy dziś na Górę Przemienienia. Wysoka, widoczna ze wszystkich stron, zawsze przesiąknięta blaskiem słonecznego światła. Cisza wokół, spokój, u stóp żyzne równiny Galilei. Na Górze Jezus z towarzyszami, Mojżesz i Eliasz. Przez nich otrzymaliśmy prawo moralne,...

Przemysław Babiarz: Nie bądźmy w sytuacji Judasza

Nawzajem dla siebie jesteśmy świadkami, nawzajem siebie umacniamy.  Żeby przełamać wstyd przyznania się do Krzyża, przyznania się do Jezusa, trzeba najpierw chyba uświadomić sobie dobrze, jaki jest powód tego wstydu. Czego my właściwie się wstydzimy? Wstydzimy się...

Kard. Kazimierz Nycz: Pielgrzymka to urzeczywistnianie, stawanie się Kościoła po drodze

Metropolita Warszawski, Kardynał Kazimierz Nycz mówi o pielgrzymowaniu i roli jaką pełni pielgrzymka w duszpasterstwie Kościoła Katolickiego w XXI wieku.

ks. Jakub Klimontowski: Jeden z najdziwniejszych i najgłupszych grzechów, który tak naprawdę wszystko niszczy, a nic nie daje [TYLKO U NAS]

Podobno u Żydów jest taka zasada, że jeśli ktoś jest niesamowicie zdolny i ma dobre wyniki w nauce, to bogaci  fundują takiemu człowiekowi wykształcenie. Oczywiście by potem z tego czerpać jakieś zyski.  U nas pewnie byłoby na odwrót. Bylibyśmy gotowi zadeptać...

Kardynał Gerhard Müller: Prawdziwym zagrożeniem dla ludzkości są gazy cieplarniane grzechu i globalne ocieplenie niewiary [TYLKO U NAS]

Kazanie, które wygłosił Kardynał Gerhard Müller w Katadrze Świdnickiej podczas święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana (23.05.2024 r.) – obszerne fragmenty.

J. D. Vance: Zapomniana amerykańska klasa pracująca

Były prezydent Donald Trump wybrał J.D. Vance na swojego kandydata na wiceprezydenta w wyborach prezydenckich w 2024 roku. Młody polityk opowiada o swojej trudnej drodze do sukcesu.

Bp Ignacy Dec: Droga prawdy i rozumu została zastąpiona drogą politycznej poprawności i fizycznej siły

Biskup Ignacy Dec wygłosił homilię podczas XXXIII Pielgrzymki Rodzin Radia Maryja na Jasną Górę – 13 lipca 2024 r. Prezentujemy obszerne fragmenty wypowiedzi biskupa Ignacego Deca. Nie wiedziałeś o tym? W telewizji, którą oglądasz, w radiu, które słuchasz, nie mówili...

wAkcji24.pl | Opinie | Andrzej Wierny | Ilustracje: OpenAI | 9.06.2024