24 kwietnia 1915 roku to data, która na zawsze zapisała się w historii jako początek jednej z najtragiczniejszych kart XX wieku. Tego dnia w Imperium Osmańskim rozpoczęła się systematyczna eksterminacja chrześcijańskiej ludności ormiańskiej — wydarzenie, które pochłonęło życie od 1 miliona do nawet 1,5 miliona ludzi i które dziś uznawane jest za pierwsze ludobójstwo nowoczesnej epoki. Dla Ormian to „Mec Jeghern” — Wielka Zbrodnia, dla świata — dramatyczna lekcja o cenie milczenia wobec zbrodni przeciwko ludzkości

Ludobójstwo Ormian. Rocznica tragedii chrześcijańskiego narodu

Geneza tragedii: napięcia etniczne i wojna

Ormianie, jako chrześcijańska mniejszość w muzułmańskim Imperium Osmańskim, przez wieki żyli w warunkach ograniczonych praw obywatelskich. Choć często pełnili ważne funkcje w handlu, edukacji i administracji, byli postrzegani jako „niższa” grupa społeczna. Wraz z nasileniem się ideologii nacjonalistycznych na przełomie XIX i XX wieku, Ormianie stali się celem represji, których kulminacją były masakry w latach 1894–1896 oraz pogromy w Adanie w 1909 roku. 

Wybuch I wojny światowej i przystąpienie Imperium Osmańskiego do konfliktu po stronie Państw Centralnych zaostrzyły sytuację. Ormian oskarżano o sympatie prorosyjskie i zdradę stanu, co posłużyło jako pretekst do rozpoczęcia planowej eksterminacji.

Ormianie z Górskiego Karabachu

Górski Karabach: Ormian wypędzono z domów, teraz ich kościoły są zagrożone

Ludobójstwo Ormian. Rocznica tragedii chrześcijańskiego narodu

24 kwietnia 1915: początek Zagłady Ormian

W nocy z 23 na 24 kwietnia 1915 roku w Stambule aresztowano około 250 ormiańskich intelektualistów, duchownych i liderów społecznych. Większość z nich została później zamordowana. Ten dzień uznawany jest za symboliczny początek ludobójstwa Ormian.

W kolejnych miesiącach wprowadzono masowe deportacje ludności ormiańskiej z Anatolii na syryjską pustynię. W rzeczywistości były to „marsze śmierci” — konwoje kobiet, dzieci i starców, pozbawionych żywności i wody, narażonych na gwałty, rabunki i egzekucje. Wielu zginęło z głodu, wycieńczenia lub zostało zamordowanych po drodze.

Górski Karabach kościół

Górski Karabach – Azerowie nadal niszczą chrześcijańskie zabytki – ślady wielowiekowej obecności Ormian

Ludobójstwo Ormian. Rocznica tragedii chrześcijańskiego narodu

Skala zbrodni: liczby i świadectwa

Szacuje się, że w latach 1915–1917 zginęło od około miliona do 1,5 miliona Ormian. Wielu badaczy, w tym historycy z United States Holocaust Memorial Museum, uznaje te wydarzenia za ludobójstwo — systematyczną próbę unicestwienia narodu. Świadectwa ocalałych, takie jak relacje Armina T. Wegnera, niemieckiego sanitariusza, który dokumentował zbrodnie, stanowią niepodważalny dowód na skalę i brutalność tych działań.

Pomimo licznych dowodów, Turcja — spadkobierczyni Imperium Osmańskiego — do dziś nie uznaje wydarzeń z lat 1915–1917 za ludobójstwo. Oficjalna narracja mówi o „tragicznych wydarzeniach wojennych” i „wzajemnych ofiarach”. Tymczasem ponad 30 państw, w tym Polska, Francja, Niemcy i Stany Zjednoczone, oficjalnie uznały eksterminację Ormian za ludobójstwo. W 2021 roku prezydent USA Joe Biden jako pierwszy amerykański przywódca użył tego terminu w oficjalnym oświadczeniu, co spotkało się z ostrą reakcją Ankary.

Prof. Grzegorz Kucharczyk w rozmowie z portalem Kresy.pl mówił:

To było ludobójstwo udane – w tym sensie, że z punktu widzenia sprawców, czyli Turków, doszło do eksterminacji Ormian i jednocześnie czystki etnicznej. Ponadto, skuteczność i bezkarność tego ludobójstwa zachęcała kolejnych ludobójców. Znane są słowa Adolfa Hitlera z jego ostatniej odprawy z dowódcami Wehrmachtu przed agresją na Polskę, który tonem zachęty zwrócił się do swoich generałów, namawiając ich do prowadzenia totalnej wojny przeciwko Polsce: „Któż zresztą dziś pamięta o wyniszczeniu Ormian?”. Czyli: działacie bezwzględnie, bo jak widzicie, to wcześniejsze ludobójstwo uszło właściwie bezkarnie. Kolejny element tego dramatyzmu polega na tym, że ludobójstwo Ormian, czy zaprzeczanie prawdy o nim, stało się dziś jednym z elementów państwowej ideologii Turcji. Negacjonizm tego ludobójstwa jest dziś wpisany w to, co władze tureckie nazywają „obroną tureckości”.

Arcach Górski Karabach Azerbejdżan

Niszczone kościoły na zdjęciach – Górski Karabach w obiektywie. Wstrzasająca wystawa w Warszawie

Ludobójstwo Ormian. Rocznica tragedii chrześcijańskiego narodu

Pamięć i tożsamość: znaczenie dla Ormian

Dla Ormian ludobójstwo nie jest tylko bolesnym wspomnieniem historycznym, ale fundamentem współczesnej tożsamości narodowej. Każdego roku 24 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian. W Erywaniu, stolicy Armenii, tysiące ludzi gromadzi się przy pomniku Cicernakaberd, składając kwiaty i oddając hołd ofiarom. Dla diaspory ormiańskiej na całym świecie, pamięć o tych wydarzeniach jest żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie.​ 

Ludobójstwo Ormian miało dalekosiężne konsekwencje. Rozproszenie ocalałych po świecie doprowadziło do powstania licznej diaspory, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Francji i Rosji. Wielu z nich aktywnie działa na rzecz uznania ludobójstwa i edukacji o jego przebiegu. Ponadto, wydarzenia te były inspiracją dla Raphaela Lemkina, który wprowadził termin „ludobójstwo” i przyczynił się do uchwalenia Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa w 1948 roku.

Armenia Azerbejdżan pokój Dżihad

Armenia i Azerbejdżan. Chrześcijański pokój czy islamski dżihad?

Ludobójstwo Ormian. Rocznica tragedii chrześcijańskiego narodu

Ludobójstwo Ormian: uchwała Sejmu RP

Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przyjał uchwałę w dniu 19 kwietnia 2005 roku, w 90. rocznicę ludobójstwa popełnionego na ludności ormiańskiej w Turcji podczas I wojny światowej.  W uchwale czytamy:

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd ofiarom ludobójstwa popełnionego na ludności ormiańskiej w Turcji podczas Pierwszej Wojny Światowej. Pamięć o ofiarach tej zbrodni i jej potępienie jest moralnym obowiązkiem całej ludzkości, wszystkich państw i wszystkich ludzi dobrej woli.”

Uchwała została przyjęta jednogłośnie przez aklamację, co oznacza, że wszyscy obecni posłowie wyrazili zgodę bez przeprowadzania formalnego głosowania. Był to ważny gest solidarności z narodem ormiańskim i uznania historycznej prawdy o tragicznych wydarzeniach z lat 1915–1917.

Pełny tekst uchwały dostępny jest na oficjalnej stronie Sejmu RP.

Maryja Świdnicka Biskup Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk wzywa do postu i modlitwy w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie!

Ludobójstwo Ormian. Rocznica tragedii chrześcijańskiego narodu

Zagrożenie dla najstarszego chrześcijańskiego kraju nadal trwa

Dla Armenii, która w 301 roku jako pierwsza przyjęła chrześcijaństwo jako religię państwową, nadal zagrożenie ze strony radykalnych sił islamskich jest nie tylko polityczne, ale także egzystencjalne. Naród głęboko zakorzeniony w chrześcijańskiej wierze staje w obliczu prób wymazania swojej tożsamości kulturowej i religijnej. Tym razem zagrożeniem dla bezpieczeństwa Ormian jest Azerbejdżan.

Spór o Górski Karabach, region zamieszkany głównie przez Ormian, ale formalnie (w wyniku podziałów z czasów Związku Sowieckiego( należący do Azerbejdżanu, rozpoczął się pod koniec lat 80. XX wieku, gdy Związek Radziecki chylił się ku upadkowi. Pierwsza wojna karabaska (1988–1994) zakończyła się zwycięstwem Ormian, którzy przejęli kontrolę nad regionem i otaczającymi go terenami. Przez kolejne dekady konflikt pozostawał zamrożony, choć napięcia nie ustępowały. W 2020 roku doszło do drugiej wojny karabaskiej, w której Azerbejdżan, wspierany przez Turcję i wykorzystujący nowoczesne technologie wojskowe, odzyskał znaczną część terytorium, w tym strategiczne miasta i korytarze transportowe.

We wrześniu 2023 roku Azerbejdżan przeprowadził błyskawiczną ofensywę, która doprowadziła do kapitulacji nieuznawanej Republiki Arcach. W ciągu kilku dni niemal cała ormiańska ludność Górskiego Karabachu, licząca około 100 000 osób, została zmuszona do ucieczki do Armenii. Organizacje międzynarodowe, takie jak Freedom House, oskarżyły Azerbejdżan o przeprowadzenie czystki etnicznej, wskazując na systematyczne działania mające na celu usunięcie Ormian z regionu, w tym blokady humanitarne i niszczenie dziedzictwa kulturowego.

Pomimo deklaracji obu stron o chęci zawarcia traktatu pokojowego, napięcia utrzymują się, a przyszłość regionu pozostaje niepewna. Modlitwa o pokój w Armenii to modlitwa całego chrześcijańskiego świata. Dla najstarszego chrześcijańskiego narodu czas próby trwa nadal.

wAkcji24.pl | Kultura | MOK źrodło: Agencja Informacyjna,  Kresy.pl,  Sejm RPZdjęcie przedstawiające Ormian zabitych podczas ludobójstwa Ormian. Fotografia pochodzi z książki „Historia ambasadora Morgenthaua”, napisanej przez Henry’ego Morgenthaua seniora i opublikowanej w 1918 roku. Oryginalny opis:CI, KTÓRZY PADLI PO DRODZE. Takie sceny były powszechne we wszystkich ormiańskich prowincjach wiosną i latem 1915 roku. Śmierć w różnych formach — masakra, głód, wyczerpanie — pochłonęła większość uchodźców. Turecka polityka polegała na eksterminacji pod pozorem deportacji.” Fot. Henry Morgenthau – Ambassador Morgenthau’s Story Doubleday, Page p314, (http://net.lib.byu.edu/estu/wwi/comment/morgenthau/images/Morgen50.jpg), Public Domain | 24.04.2025

Czym są kąpiele leśne czyli shinrin-yoku? Wykąp się w lesie!

Zapach leśnej ściółki, smak świeżo zerwanych jagód, cisza przerywana szumem strumyka i świergotem ptaków, promienie słońca migoczące pośród liści i tworzące niezwykły spektakl cieni i świateł. Jednym słowem las. Las od zawsze fascynował człowieka. Był źródłem...

Greenwashing – iluzja zielonego kapitalizmu. Jak często „eko” jest ekologiczne?

W czasach narastającego kryzysu klimatycznego firmy coraz częściej sięgają po zieloną narrację, by zdobyć zaufanie klientów. Jednak za hasłami o „neutralności klimatycznej” i „opakowaniach z recyklingu” często kryje się zjawisko greenwashingu – marketingowego fałszu,...

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Znamy datę

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego to wyjątkowy czas refleksji, wdzięczności i zaangażowania w troskę o dzieło stworzenia. Ustanowiony przez papieża Franciszka, dzień ten przypomina, że świat, w którym żyjemy, nie jest wyłącznie zasobem do...

Zielona harmonia życia: Kuchnia św. Hildegardy jako ekologiczna ścieżka do zdrowia

Kuchnia św. Hildegardy, czyli zielona harmonia życia. W czasach, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co znajduje się na ich talerzu, a ekologiczne podejście do życia staje się nie tyle modą, ile koniecznością – warto spojrzeć wstecz, by odkryć mądrość, która...

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.