Rozporządzenie Minister Edukacji ogranicza naukę religii w szkołach
Religia w szkole jest zagrożona. Stowarzyszenie Katechetów Świeckich kieruje list do Prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o wsparcie. Wcześniej Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec zmian w nauczaniu religii w szkole. To efekt opublikowanego rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. Czy istnieje droga skutecznego zablokowania niekorzystnych zmian?
Religia w szkole: Rząd działa wbrew kościołowi
Religia w szkole: Komisja Wychowania Katolickiego KEP wydaje oświadczenie
Minister Barbara Nowacka informowała wcześniej, że prace nad redukcją godzin religii w szkołach już się rozpoczęły. „Rozpoczęliśmy prace w ministerstwie nad redukcją godzin religii do jednej godziny tygodniowo. Tak jak się zobowiązałam, tak te prace ruszą,” powiedziała w TVN24. Barbara Nowacka podkreślała, że obecny system, w którym uczniowie mieli więcej lekcji religii niż biologii, chemii i fizyki razem wziętych, jest nie do przyjęcia – więcej na ten temat.
Stwierdzenia minister Barbary Nowackiej są bulwersujące ponieważ de facto ignoruje ona stanowiska Kościoła Katolickiego w Polsce. Konferencja Episkopatu Polski wypowiedziała się już stanowczo przeciwko ograniczaniu lekcji religii w szkole – przeczytaj więcej. Swoje zastrzeżenia konstytucyjne i prawne zgłosił również Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek – przeczytaj więcej. Głos zabrał także Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP – bp Wojciech Osiał – przyczytaj więcej.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich prosi Prezydenta o pomoc
Stowaryszenie Katechetów Świeckich zwróciło się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy ze specjalnym listem w sprawie religii w szkole. Znamy jego tekst.
Religia w szkole: Czy Prezydent pomoże?
Komisja Wychowania Katolickiego KEP: Zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Edukacji naruszają prawo oświatowe i zasady pedagogiczne
Religia w szkole: Stowarzyszenie Katechetów Świeckich pisze list
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich wystosowało list do Prezydenta RP – cała treść listu
Wielce Szanowny Panie Prezydencie,
Zwracamy się do Pana, jako stojącego na straży porządku konstytucyjnego w Rzeczypospolitej Polskiej, z prośbą o przeciwstawienie się rażącemu łamaniu tego porządku. 26 lipca br. Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka wydała rozporządzenie, które nie tylko godzi w konstytucyjne prawa uczniów uczęszczających na lekcje religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii, ale także w obowiązujący w Polsce porządek prawny.
Przedmiotowe rozporządzenie zakłada tworzenie bardzo licznych grup uczniów deklarujących chęć uczestniczenia w lekcjach religii. W skład takich grup mieliby wchodzić uczniowie z różnych poziomów edukacyjnych. W praktyce oznacza to pozbawienie uczniów prawa do realizacji podstawy programowej właściwej ich wyznaniu. Dla nauczycieli religii oznacza natomiast nagłą utratę środków do życia, ponieważ w wypadku wejścia zmian w życie od 1 września 2024 nastąpi znaczna redukcja etatów nauczycieli religii.
Rozporządzenie wydane zostało z naruszeniem prawa, co zauważają liczne autorytety prawnicze, w tym na przykład prof. Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego, który wskazuje, że naruszony został art. 12 ust. 2 Ustawy o systemie oświaty określający, że warunki i sposób organizacji nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach ustala się w porozumieniu z kościołami i związkami wyznaniowymi, co zgodnie z par. 74 ust. 1 pkt 2 zasad techniki prawodawczej ustalonych w drodze rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. oznacza konieczność uzyskania wyraźnej aprobaty kościołów i związków wyznaniowych.
Zauważyć należy, że Minister Edukacji Narodowej takiej aprobaty nie uzyskała, a zatem wydając przedmiotowe rozporządzenie złamano fundamentalną konstytucyjną zasadę legalizmu stanowiącą, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa (wywiad udzielony red. M. Przeciszewskiemu dla rp.pl opublikowany 13.08.2024 dostępny online: https://www.rp.pl/polityka/art40953921-prof-borecki-rozporzadzenie-minister-barbary-nowackiej-jest-wadliwe-i-nielegalne).
W związku z powyższym zwracamy się do Pana Prezydenta z pilną prośbą o zaskarżenie przedmiotowego rozporządzenia do Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z prezydencką prerogatywą określoną w art. 191 ust. 1 pkt 1 Konstytucji. Ponadto uważamy, że Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej będzie najwłaściwszym do podjęcia działań wobec tak rażącego naruszenia prawa przez przedstawicieli Rządu. Dlatego raz jeszcze prosimy o pilne postawienie sprawy przed Trybunał Konstytucyjny.
Z wyrazami szacunku
Zarząd Stowarzyszenia Katechetów Świeckich
Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]
Religia w szkole: Protest i petycja
21 sierpnia 2024 r. - Protest przeciwko zmianom w nauczaniu religii w szkole
Stowaryszenie Katechetów Świeckich w odpowiedzi na rozporządzenie MEN z dnia 26.07.2024 r, zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich organizuje protest, który odbędzie się 21.08.2024 r. (środa) o godzinie 13:00 na placu Zamkowym w Warszawie. Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby sprzeciwiające się ograniczeniom w dostępie do edukacji religijnej wprowadzonej przez MEN by do nich dołączyć.
Dwie petycje w sprawie religii w szkole
Od kilku tygodni można także podpisać petycje przeciwko ograniczeniom wymierzonym w religię w szkole.
„Jesteśmy oburzeni treścią przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projektu rozporządzenia dotyczącego warunków i sposobu organizacji nauki religii w publicznych szkołach. Zgodnie z zaproponowanymi w dokumencie rozwiązaniami placówki oświatowe będą mogły łączyć uczniów w międzyklasowe grupy, obejmując uczniów na różnych poziomach edukacji. W sposób oczywisty uderzyłoby to w poczucie bezpieczeństwa młodszych uczniów i zaburzyło ich rozwój psychoemocjonalny, podstawa programowa na danym poziomie nauczania nie mogłaby być w żaden sposób realizowana, a uczniowie ambitniejsi, padliby ofiarą jaskrawej dyskryminacji, nie mogąc zgłębiać wiedzy religijnej w satysfakcjonującym ich zakresie. Ponadto istnieje zagrożenie, że niechętnie nastawione do obecności religii w szkole organy nadzorujące placówki oświatowe lub dyrektorzy szkół, mogliby doprowadzić do tego, że w części placówek lekcje religii odbywałyby się dla jednej grupy uczniów późnym popołudniem w oderwaniu od ich ramowego planu zajęć i w kolizji z pozaszkolnymi aktywnościami uczniów” – czytamy w petycji, która można podpisać na stronie Religiazostajewszkole.pl . Petycję podpisało ponad 35 tys. osób.
Religia w SZKOLE: Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zapowiada protest
Religia zostaje w szkole: Petycję podpisało już ponad 35 tys. osób
Religia w szkole: Protest i petycja
Druga petycja przeciwko eliminowaniu religii ze szkół publicznych
„Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii” – to z kolei fragment petycji przygotowanej przez cztery katolickie tygodniki. Petycję podpisać można na stronie lekcjereligiiwszkole.pl. Pomimo promocji przez liczne media katolickie protest podpisało dotąd tylko ponad 27 tys. osób.
Co można jeszcze zrobić?
Skierowanie rozporządzenia do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli Prezydent Andrzej Duda na to się zdecyduje, prawodopodobnie nie rozwiąże szybko problemu. Trybunał Konstytucyjny pracuje w trybie niespiesznym i na jego orzeczenia czego się miesiącami, a nawet latami. Jeśli jednak nawet Trybunał Konstytucyjny podzieli opinię ekspertów, mówiących o niekonstytucyjności rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, to nie oznacza automatycznie, że rząd się do niego zastosuje. Może ono zostać przez władzę zignorowane, jak ma to miejsce w przypadku innych orzeczeć Trybunału Konstytucyjnego czy niektórych wyroków sądów powszechnych. Należy zakładać, że religia w szkole pozostanie przedmiotem sporu jeszcze długo i będzie wymagać obywatelskiej aktywności, ze strony katolików świeckich.
Dla rodziców dzieci uczących się obecnie w szkołach publicznych, lub zaczynających naukę w nich jedyną gwarancją zachowania lekcji religii przez cały okres nauki jest skierowanie ich do szkół katolickich. W każdym regionie takie szkoły istnieją i z reguły są zainteresowane przyjęciem jak największych liczby ucznów. Możliwe jest także przenoszenie uczniów na wyższych poziomach na uczania – w trakcie w szkoły, nie tylko w momencie rozpocznania nauki na danym etapie kształcenia. Dlatego warto zainteresować się już teraz możliwością rozpoczęcia nauki lub przeniesienia dziecka do szkoły katolickiej, nawet jeśli nie jest to najbliższa domu placówka edukacyjna.
Katolickie Liceum w Wałbrzychu – idealny wybór dla Twojego dziecka?
Nasz podcast: Rozmowy w Akcji
wAkcji24.pl | Wiara | MNN żródła KEP, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich | Fot. Prezydenta Andrzeja Dudy Marek Borawski / KPRP 17.08.2024