Wybory prezydenckie 2025 r. Akcja Katolicka w Polsce, jako największa organizacja zrzeszająca katolików świeckich, wystosowała apel do społeczeństwa w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Wzywa do masowego i świadomego udziału w głosowaniu, podkreślając znaczenie wartości moralnych oraz chrześcijańskich w procesie wyborczym.

Wybory Prezydenckie: Akcja Katolicka zabiera głos

Wybory prezydenckie w duchu odpowiedzialności za Ojczyznę – Apel Akcji Katolickiej w Polsce

Akcja Katolicka w Polsce wystosowała apel do wszystkich katolików oraz ludzi dobrej woli, podkreślając wagę świadomego udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich. Organizacja zwraca uwagę, że decyzja o wyborze kandydata powinna być dokonywana „przede wszystkim w oparciu o fundamentalne wartości, na których opiera się Cywilizacja Łacińska, a których niestrudzenie broni Kościół Katolicki”. Wśród tych wartości wymieniono przede wszystkim prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, prymat rodziców w wychowaniu dzieci, wolność sumienia i religii oraz sprzeciw wobec koncepcji „budowania świata tak, jakby Boga nie było”.

Akcja Katolicka podkreśla, że dokonując wyboru, należy kierować się nie tylko poglądami kandydatów, ale również ich postawą moralną i życiowym świadectwem. Jak zaznaczono w apelu, na prezydenta należy wybrać osobę, która odznacza się „prawością moralną, kompetencjami w dziedzinie życia politycznego i obywatelskiego zaświadczonymi dotychczasową działalnością publiczną, świadectwem życia w rodzinie oraz małej ojczyźnie”. Istotne są także cechy osobowości, takie jak „wyrazista tożsamość, szacunek dla każdego człowieka, postawa dialogu i umiejętność współpracy z innymi, zdolność roztropnego rozwiązywania konfliktów, miłość do Ojczyzny oraz traktowanie władzy jako służby”.

Drożyzna

Drożyzna. 10 największych podwyżek, które czekają nas w 2025 roku

Wybory Prezydenckie: Akcja Katolicka zabiera głos

Akcja Katolicka: Świadomy wybór to obowiązek obywatelski i moralny

W dokumencie jednoznacznie zaznaczono, że chrześcijańskie sumienie nie pozwala katolikowi oddać głosu na kandydata, którego program polityczny lub działania „podważają podstawowe zasady wiary i moralności”. W szczególności dotyczy to tych, którzy „dopuszczają aborcję w jakimkolwiek przypadku lub poszukują kompromisu w sprawie ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci”, uznają „możliwość zawierania związków przez osoby tej samej płci lub inne żądania przeciwne chrześcijańskiemu porządkowi rodzinnemu i społecznemu” czy dopuszczają „naruszanie prawa naturalnego w innych obszarach życia społecznego i politycznego”.

Akcja Katolicka zwraca uwagę na fakt, że w polskim parlamencie procedowane są obecnie cztery projekty ustaw legalizujących aborcję oraz kilka innych, które realizują postulaty ideologii gender. Organizacja apeluje, by wybór prezydenta opierał się na jednoznacznej postawie kandydata wobec tych kwestii, ponieważ tylko zdecydowane stanowisko głowy państwa może „uchronić naszą Ojczyznę przed wprowadzeniem nieludzkich praw”.

W końcowej części apelu zwrócono się z wezwaniem o zachowanie kultury w czasie kampanii wyborczej. Podkreślono, że „nie może w niej być miejsca na wzajemną agresję i narastający konflikt”, gdyż Polska „potrzebuje solidarności opartej na prawdzie i praworządności”. Jednocześnie organizacja zaapelowała o modlitwę za Ojczyznę oraz o liczny udział obywateli w wyborach, podkreślając, że od decyzji podjętych przy urnach „w dużym stopniu zależy jej los w przyszłości”.

Apel w imieniu Akcji Katolickiej w Polsce podpisał prezes Zarządu KIAK, Andrzej Kamiński.

Bp Antoni Długosz

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Wybory Prezydenckie: Akcja Katolicka zabiera głos

APEL AKCJI KATOLICKIEJ W POLSCE [cała treść]

Wybory prezydenckie w duchu odpowiedzialności za Ojczyznę

Akcja Katolicka w Polsce, jako organizacja zrzeszająca katolików świeckich, zwraca się z gorącym apelem do wszystkich katolików i ludzi dobrej woli w Polsce w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi o masowy i świadomy udział w wyborach.

Przypominamy, aby przy wyborze kandydata, na którego zagłosujemy, wziąć pod uwagę przede wszystkim fundamentalne wartości, na których opiera się Cywilizacja Łacińska, a których niestrudzenie broni Kościół Katolicki. Wśród nich są: prawo do życia od poczęcia do naturalnego kresu, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, prymat rodziców w wychowaniu swoich dzieci, wolność sumienia i wolność religijna, sprzeciw wobec budowania świata „tak, jakby Boga nie było”.

Ważnymi kryteriami w dokonaniu właściwego, a tym samym odpowiedzialnego wyboru, powinny być: prawość moralna kandydata na Prezydenta RP, jego kompetencje w dziedzinie życia politycznego i obywatelskiego zaświadczone dotychczasową działalnością publiczną, świadectwo życia w rodzinie oraz małej ojczyźnie. Liczą się także takie cechy osobowości, jak wyrazista tożsamość, szacunek dla każdego człowieka, postawa dialogu i umiejętność współpracy z innymi, zdolność roztropnego rozwiązywania konfliktów, miłość do Ojczyzny oraz traktowanie władzy jako służby.

Właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się, przez oddanie głosu, do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności.

W szczególności zwracamy uwagę, że katolik nie może głosować na kandydata, który by:

  • dopuszczał aborcję w jakimkolwiek przypadku lub poszukiwał kompromisu w sprawie ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci,
  • uznawał w jakimkolwiek stopniu możliwość zawierania związków przez osoby tej samej płci lub inne żądania przeciwne chrześcijańskiemu porządkowi rodzinnemu i społecznemu,
  • dopuszczał naruszanie prawa naturalnego w innych obszarach życia społecznego i politycznego.

Wzywamy katolików w Polsce do trzeźwej oceny kandydatów na najwyższy urząd w państwie i do głosowania na tych, którzy w sprawach fundamentalnych opowiadają się jednoznacznie. Z uwagi na fakt, że w procesie legislacyjnym są obecnie 4 ustawy legalizujące aborcję oraz kilka innych, które realizują postulaty ideologii gender, tylko zdecydowana postawa nowego prezydenta może uchronić naszą Ojczyznę przed wprowadzeniem nieludzkich praw.

Zachowajmy kulturę prowadzenia kampanii wyborczej. Nie może w niej być miejsca na wzajemną agresję i narastający konflikt. Nie powinniśmy ranić podczas kampanii wspólnoty, którą nazywamy naszą Ojczyzną, ponieważ zawsze potrzebuje ona solidarności opartej na prawdzie i praworządności.

Podejmijmy modlitwę w intencji naszej Ojczyzny, o liczny udział obywateli w wyborach Prezydenta RP, od którego w dużym stopniu zależy Jej los w przyszłości.

 

W imieniu Akcji Katolickiej w Polsce Prezes Zarządu KIAK

Andrzej Kamiński

 

Topniejące oszczędności Polaków

Topniejące oszczędności Polaków – oznaka ubożenia?

wAkcji24.pl | Wiara | MOK źrodło: Akcja Katolicka  | Fot. Pałac Prezydencki w Warszawie  zdjęcie – Kancelaria Prezydenta RP | 17.03.2025

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej

Ponad 80% Europejczyków mieszkających na terenach zurbanizowanych oddycha powietrzem, które nie spełnia norm ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Niestety w kwestii zanieczyszczeń powietrza, Polska należy do niechlubnej czołówki. Głównym źródłem...

Gospodarka odpadami – czym jest i czemu służy?

Gospodarka odpadami to temat, który nie należy do przyjemnych. Wielu z nas postrzega odpady jako problem, który rozwiązujemy po wyrzuceniu „śmieci” do worka lub pojemnika. Jednak to, do jakiego koloru worka lub pojemnika je wyrzucimy, decyduje o ich dalszym losie, a tym samym o sukcesie całej gospodarki odpadami

Żywność ekologiczna, czyli jaka? Prawdy i mity na temat bio i eko

Żywność ekologiczna - chwyt reklamowy czy rzeczywista wartość? Kiedy myślimy o zdrowiu swoim i naszych najbliższych chcemy dokonywać możliwie najlepszych wyborów, troską o dobrostan są podyktowane również nasze wybory żywieniowe, sięgamy wtedy często po produkty z...

Ekologia po katolicku: Żywność ekologiczna pod lupą

Ekologia po katolicku: czy żywność ekologiczna ma sens? Globalne ocieplenie, nadmierna emisja gazów cieplarnianych, kryzys klimatyczny – te wszystkie hasła są nam dobrze znane, jednak prawie nigdy nie łączymy tych haseł z tym co ląduje na naszym talerzu. Coraz częściej mówi się o tym, że los przyszłych pokoleń leży na naszym talerzu!