Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny miesięcznika „w-Akcji”: W VII wieku, w 614 roku Persowie najechali na tereny Ziemi Świętej. Byli bezwzględni, niszczyli, rabowali wszystko to, co napotkali na swojej drodze, zwłaszcza jeśli było to chrześcijańskie. I kiedy wtargnęli również do Betlejem, zdarzył się cud. Bo na frontonie Bazyliki Bożego Narodzenia znajduje się wizerunek, na którym widać pokłon właśnie trzech mędrców ubranych we wschodnie tradycyjne stroje, w których Persowie właśnie rozpoznali swoich rodaków. I to wydarzenie sprawiło, że Bazylika została prawie nietknięta. I to jest fakt historyczny, co do którego nie mamy wątpliwości. Trochę inaczej jest z tymi trzema mędrcami, którym późniejsza tradycja nadaje imiona Kacper, Melchior i Baltazar.

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Ks. Jakub Klimontowski: Wszystko chcielibyśmy wiedzieć, wszystko udowodnić, naukowo sprawdzić

Niektórzy pytają, czy oni w ogóle istnieli. Inni widzą w tych postaciach symbol, który św. Mateusz umieszcza w swojej Ewangelii, by pokazać, że Mesjasz jest posłany do wszystkich, nie tylko do narodu wybranego. Jeszcze inni zastanawiają się, skąd przybyli i czy naprawdę ich przyprowadziła Gwiazda. Wszystko chcielibyśmy wiedzieć, wszystko udowodnić, naukowo sprawdzić. 

Obchodząc uroczystość Objawienia Pańskiego, Kościół dziękuje Bogu za to, że objawił nam się w Chrystusie, że ukazał nam swoje oblicze tak bardzo konkretnie i po ludzku, że jak mówi św. Paweł w liście do Filipian, „ogołocił samego siebie przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi”. I w tym świętowaniu właśnie towarzyszą nam trzej Mędrcy, jako obietnica powszechności zbawienia. 

I to prawda, że patrząc na całą historię zbawienia, Bóg wybiera sobie poszczególne osoby, aby dać im konkretną misję, zadanie do wykonania. I tak wybierał patriarchów i proroków, Abrahama, Mojżesza, Izajasza, Jakuba i tak dalej, i tak dalej. Tak właśnie wybrał sobie Maryję, a potem przez Jezusa wybrał sobie dwunastu Apostołów, by oni dalej zanieśli dobrą nowinę. 

To poszczególne, konkretne wybory, ale jest jeszcze jeden wybór, powszechny, którym Pan Bóg wybrał wszystkich ludzi i powołał do zbawienia. To jest pragnienie Boga, by wszystkich widzieć u siebie w niebie. I możemy powiedzieć, że jest to prawda dobrze nam znana, do której się już przyzwyczailiśmy i którą często niestety jednak nie dostrzegamy. A kiedy przyjrzymy się jeszcze na dodatek sobie, to trzeba zadać trudne pytanie, czy w moim życiu i we wspólnocie Kościoła jest naprawdę miejsce dla każdego. 



J. D. Vance Wiceprezydent USA

Wiceprezydent USA JD Vance: Życie nienarodzone zasługuje na ochronę [TYLKO U NAS CAŁE PRZEMÓWIENIE]

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Ks. Jakub Klimontowski: Komunia święta nie jest nagrodą za doskonałość

Wróćmy na chwilę do Betlejem. Tam przychodzą do Jezusa różni. Nikt nie legitymował, nikt nie sprawdzał biletów wstępu, wejściówek, zaproszeń. Do betlejemskiej stajenki przychodzi każdy. I brudni wieśniacy, pasterze, miejscowi ciekawcy i trzej dziwnie wyglądający przybysze z dalekiego kraju. W stajence były też zwierzęta i wcale nie było tam tak czysto jak w naszych domach dzisiaj. 

Kościół, na wzór stajenki betlejemskiej, powinien być miejscem otwartym dla wszystkich. Nikt nie powinien czuć się wykluczony ani odrzucony, niezależnie od swojego wyglądu, sytuacji życiowej czy grzechów przeszłości. 

Komunia święta nie jest nagrodą za doskonałość, lecz darem dla tych, którzy uznają swoją słabość i pragnienie Bożego miłosierdzia. Do tego zachęcał święty Jan Paweł II, Benedykt XVI czy papież Franciszek, że Kościół nie jest dla ekskluzywnej grupy już świętych na ziemi. 

ks. Jakub Klimontowski Odpowiedzialność za Kościół

Ks. Jakub Klimontowski: Odpowiedzialność za Kościół [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Ks. Jakub Klimontowski: Chrystus daje wolność od schematycznego myślenia i działania

Kościół ma ramiona szeroko otwarte. Jak chociażby w konfesjonale, gdzie każdy może przyjść i skorzystać z tej Bożej miłości i miłosierdzia. Nikt tutaj, w tym budynku, w tej świątyni, ani też w całej wspólnocie Kościoła przez duże K, nigdy nie powinien poczuć się odrzucony, gorszy, jako osoba drugiej kategorii ze względu na swój wygląd, czy swoje zachowanie. Papież Franciszek wielokrotnie podkreślał, że Kościół jest szpitalem polowym, gdzie każdy grzesznik może znaleźć uzdrowienie. Ta wizja otwartego Kościoła zachęca do porzucenia mentalności ekskluzywności i elitaryzmu.

Ci pogańscy magowie są ludźmi bardzo odważnymi, którzy nie boją się samodzielnie myśleć. Nie wiemy, czego oczekiwali od Jezusa, skoro podjęli prawdopodobnie decyzję o wielotygodniowej wędrówce do Jerozolimy. Nie wiemy, czy to było społecznie aprobowane wtedy. Na dodatek po spotkaniu z Herodem podjęli politycznie niepoprawną decyzję, by do niego nie wracać. 

To jest dobra nowina, że nawrócenie jest możliwe zawsze. Że Chrystus daje wolność od schematycznego myślenia i działania. Chodzenia ciągle tą samą drogą. Że Chrystus daje wolność od strachu przed decyzjami, które mogą się nie spodobać w najbliższej społeczności. ale podejmowane w odpowiedzi na Jego wezwanie, w zgodzie z sumieniem, zawsze wydadzą dobre owoce. 


J. D Vance

Głośna konwersja – Candace Owens przechodzi na katolicyzm

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Ks. Jakub Klimontowski: Każdy człowiek jest powołany do poszukiwania Boga w swojej codzienności

 

I do tego Jezusa nowonarodzonego przychodzą różni, przychodzą ci biedni, najbiedniejsi pasterze, którzy czują podskórnie, że to jest ktoś ważny. Czują podskórnie Bożą interwencję w dzieje świata. I przychodzą ci bogaci, ale mądrzy, którzy nie w pieniądzach pokładają ufność, ale w tej swojej mądrości właśnie, odpowiadają na to poruszenie serca, umysłu i podążają w nieznane, by odnaleźć coś więcej. Tego uczą nas Trzej Królowie i tego, że podejmując decyzję trudną i może niezrozumiałą dla innych. To bogactwo, którym nie są pieniądze, ale to bogactwo, które daje prawdziwe szczęście. Tego uczą nas Trzej Królowie podejmując decyzję trudną i może niezrozumiałą dla innych.

Podobnie jak trzej mędrcy, każdy człowiek jest powołany do poszukiwania Boga w swojej codzienności. W świecie, w którym tak wiele uwagi poświęca się sukcesom materialnym, karierze i konsumpcji, historia pokłonu trzech króli przypomina o wartości duchowego bogactwa. Chrystus zaprasza nas, byśmy wychodzili poza schematy i pozwolili Mu prowadzić nasze życie. To zaproszenie do wiary, która przełamuje bariery kulturowe, społeczne i psychologiczne.

Takiego Kościoła uczymy się w uroczystość Objawienia Pańskiego. To wezwanie, by budować wspólnotę, w której każdy znajdzie swoje miejsce i poczuje się akceptowany. Betlejemska stajenka staje się obrazem tej wspólnoty, gdzie niebo spotyka się z ziemią, a Bóg uśmiecha się do swojego ludu przez usta nowonarodzonego Dziecięcia.

Ks. Jakub Klimontowski – redaktor naczelny „w-Akcji”

wAkcji24.pl | Opinie | Ks. Jakub Klimontowski | Zródło: w-Akcji nr 1/2025 | Ilustracja: Ideogram | 1.02.2025

Kościół katolicki i prawa pracowników. Czy znasz prawdziwą historię? [miesięcznik w-Akcji]

Kiedy myślimy o walce związków zawodowych o prawa pracownika, szybko wpadamy w marksistowską narrację: walka klas, wyzyskiwany – wyzyskujący, ofiara – oprawca. Nie trzeba nawet zadawać sobie pytania dlaczego tak się dzieje. Jednak jeśli starannie prześledzimy historię...

Peter Navarro, doradca prezydenta USA: Amerykańskie cła naprawią zepsuty system

W artykule opublikowanym na łamach "Financial Times", Peter Navarro, główny doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. handlu i produkcji, przedstawia argumenty na rzecz polityki celnej administracji Trumpa. Navarro twierdzi, że międzynarodowy system handlowy jest wadliwy...

Rośnie przepaść majątkowa. Jak wyglądają nierówności społeczne w Polsce i w USA?

Stany Zjednoczone stoją w obliczu narastającej nierówności majątkowej, gdzie 10% najbogatszych obywateli kontroluje 71,2% całkowitego bogactwa kraju. Ta koncentracja majątku budzi obawy o przyszłość klasy średniej i robotniczej, a także prowokuje debatę na temat...

Rekordowe wyniki finansowe polskich banków w 2024 r. Jak banki zarabiają na nas?

W 2024 roku polski sektor bankowy osiągnął imponujący wynik finansowy netto na poziomie 42 miliardów złotych, co stanowi wzrost o 51,9% w porównaniu z 27,6 miliardami złotych w 2023 roku. Ta znacząca poprawa jest efektem m.in. wyższego wyniku z tytułu odsetek oraz...

Caritas cały czas pomaga powodzianom

Caritas cały czas pomaga powodzianom. We wrześniu 2024 roku Dolny Śląsk nawiedziła jedna z najtragiczniejszych powodzi w ostatnich latach. Ulewne deszcze, które przez kilka dni nieprzerwanie padały nad regionem, doprowadziły do gwałtownego wezbrania rzek i strumieni,...

Donald Trump wprowadza globalne cła. Co to oznacza dla Polski?

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump 2 kwietnia 2025 roku  ogłosił wprowadzenie szeroko zakrojonych ceł na importowane towary, nazywając ten dzień "Deklaracją Niepodległości Ekonomicznej". Nowe taryfy obejmują podstawową stawkę 10% na niemal wszystkie...

Katecheci będą się bronić? Powstanie Związek Zawodowy Katechetów? [miesięcznik „w-Akcji”]

Zmiany w systemie edukacji, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2025/2026, wywołały poważne obawy wśród katechetów zatrudnionych w polskich szkołach. Redukcja godzin lekcji religii do jednej tygodniowo stawia pod znakiem zapytania przyszłość...

Uchodźcy z Ukrainy nie chcą wracać do kraju. Polska będzie ich nowym domem?

Nowe dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz ukraińskiego CES pokazują istotną zmianę w nastawieniu uchodźców wojennych z Ukrainy – coraz więcej z nich deklaruje chęć pozostania za granicą na stałe. W Polsce, która przyjęła jedną z największych grup uchodźców,...

Polski PKB na mieszkańca traci do średniej Unii Europejskiej w 2024 r. Unijne raje podatkowe nadal zgarniają nieuczciwą premię

Produkt Krajowy Brutto (PKB) na mieszkańca jest jednym z kluczowych wskaźników ekonomicznych, pozwalających na ocenę poziomu dobrobytu w poszczególnych krajach. W Europie obserwujemy znaczne zróżnicowanie tego wskaźnika, co odzwierciedla różnice w poziomie rozwoju...

Donald Trump wprowadza 25-procentową taryfę USA na samochody. Co ze sprawiedliwością w handlu?

Prezydent USA Donald Trump wprowadza 25-procentowe cła na samochody z Unii Europejskiej. Większość komentatorów w Europie postrzega ten ruch jako wrogie działania supermocarstwa i zarzuca prezydentowi USA działania przeciwko wolnemu handlowi. Jak jest naprawdę? Czy...

Chiński BYD rewolucjonizuje rynek samochodów elektrycznych. Czy konsumenci pokochają takie elektryki?

BYD, chiński gigant motoryzacyjny, zaskoczył rynek po raz kolejny, prezentując rewolucyjną technologię ultraszybkiego ładowania. Jak podaje Financial Times, "system Super e-Platform może dodać około 470 km zasięgu w ciągu zaledwie pięciu minut" (FT.com). To oznacza...

Społeczeństwo stulatków. Czy parafie mogą stać się lokalnymi centrami wsparcia osób starszych?

Czy stajemy się społeczeństwem stulatków? Wzrost liczby stulatków w Polsce to nie tylko demograficzna ciekawostka, ale także wyzwanie społeczne, ekonomiczne i etyczne. Jak podkreśla Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), prognozy wskazują, że do 2060 roku liczba osób,...

Demograficzny kryzys Europy – największy spadek liczby urodzeń od 1961 roku. Odwrót od konserwatywnych wartości to śmierć narodów

Unia Europejska zmaga się z największym od ponad sześciu dekad kryzysem demograficznym. Według najnowszych danych Eurostatu, w 2023 roku w krajach UE urodziło się 3,67 mln dzieci – o 210 tys. mniej niż rok wcześniej. To 5,4-procentowy spadek, który jeszcze bardziej...

Woreczek ryżu na wagę złota. Diecezja Świdnicka pomaga

Czym jest “Woreczek ryżu”? Codzienny dostęp do jedzenia, czystej wody i opieki medycznej to dla wielu ludzi oczywistość, jednak w niektórych zakątkach świata nadal stanowi luksus. Właśnie dlatego powstała akcja „Woreczek ryżu” – inicjatywa franciszkanów z gdańskiej...

Drożyzna. 10 największych podwyżek, które czekają nas w 2025 roku

W 2025 roku Polacy muszą przygotować się na znaczące podwyżki cen w wielu sektorach gospodarki. Wzrost kosztów energii, surowców oraz wprowadzenie nowych regulacji sprawi, że codzienne wydatki będą coraz wyższe. Poniższa analiza przedstawia dziesięć kluczowych...

Kiedy „niewidzialna ręka rynku” dusi obywateli. Viktor Orban obniża ceny na Węgrzech

Viktor Orban podjął decyzję, która wzbudziła zarówno zainteresowanie, jak i kontrowersje wśród ekonomistów, przedsiębiorców i zwykłych obywateli. Premier Węgier ogłosił, że od połowy marca 2025 roku marże sprzedawców detalicznych na 30 podstawowych artykułów...

Czy mamy bać się BRICS?

Kiedy w 2001 roku Jim O’Neill stworzył termin BRIC, miał on opisywać potencjał gospodarczy czterech rozwijających się państw. Dziś BRICS to już nie tylko gospodarka, ale geopolityczny blok, który staje się alternatywą dla zachodniej dominacji. Jak zmieniająca się...

Polki pracują za dużo i za zbyt małe pieniądze [ANALIZA I KOMENTARZE]

Polki coraz więcej pracują. Wzrost liczby kobiet-przedsiębiorców w Polsce to zjawisko, które może przynieść wiele korzyści społeczeństwu i gospodarce. Jednak prawdziwy rozwój nie może odbywać się kosztem podstawowych wartości, takich jak rodzina i dobro wspólne....

Konserwatyzm nie jest zacofaniem: Trump, kryptowaluty i rezerwa strategiczna USA

Niedawne ogłoszenie prezydenta Donalda Trumpa o utworzeniu strategicznej rezerwy kryptowalut wywołało poruszenie na rynkach finansowych i w świecie technologii. Decyzja ta może całkowicie zmienić sposób, w jaki Stany Zjednoczone postrzegają cyfrowe aktywa i ich rolę w...

Zwierzęta domowe kontra zdrowy rozsądek – czy rynek karmy odzwierciedla kondycję społeczeństwa?

Rynek karmy i przysmaków dla zwierząt domowych w Polsce w 2024 roku przekroczy wartość 5 miliardów złotych, co stanowi 10-procentowy wzrost rok do roku. Rosnące zainteresowanie produktami premium, zmieniające się nawyki konsumenckie oraz trend humanizacji zwierząt...