Przypominamy wywiad Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka jakiego udzielił redakcji miesięcznika „w-Akcji” we wrześniu 2022 r.  Wywiad stanowi ważny kontekst pokazując motywacje ordynariusza świdnickiego w jego zwycięskiej walce sądowej z koncernami medialnymi.

Jak podała Diecezjalna Agencja Informacyjna (DAI) Biskup Marek Mendyk został 20 marca 2025 r. ostatecznie oczyszczony z zarzutów dotyczących rzekomego molestowania seksualnego. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji, w którym stwierdzono, że publikacje na temat duchownego autorstwa dziennikarki „Gazety Wyborczej” Ewy Wilczyńskiej naruszyły jego dobra osobiste. Wydawca dziennika, spółka Agora S.A., oraz autorka materiału zostali zobowiązani do opublikowania przeprosin oraz przekazania 50 tys. zł na cel charytatywny. Wyrok jest prawomocny.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Walczę o prawdę i Kościół [Wywiad miesięcznika "w-Akcji" - wrzesień 2022 r.]

Przypominamy archiwalny wywiad Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka z września 2022 r.

Redakcja „w-Akcji”: W swoim liście do diecezjan ksiądz biskup informuje, że w związku z publikacjami, które ukazały się w sierpniu na łamach „Newsweeka”, „Gazety Wyborczej” i portalu Onet, ksiądz biskup wykorzysta drogę prawną do ochrony własnego imienia. To postawa w polskim kościele nieoczywista.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Tak jak napisałem w liście do diecezjan – uważam, że kapłan katolicki jak każdy inny obywatel ma prawo do ochrony własnego imienia. Formułowanie fałszywych zarzutów przeciwko drugiemu człowiekowi jest zdefiniowane jako bardzo poważny grzech w samym dekalogu na równi z morderstwem czy kradzieżą.

Kiedy mamy do czynienia z próbą kradzieży albo zabójstwa, nikt nie ma wątpliwości, że osoba napadnięta powinna się skutecznie temu przeciwstawić. Co więcej, wszyscy świadkowie takiego wydarzenia powinni udzielić odpowiedniej pomocy osobie napadniętej czy okradanej. Dlaczego więc wobec składania fałszywego świadectwa mamy pozostać bierni? Taka postawa oznaczałaby by przyzwolenie na łamanie wszystkich dziesięciu przykazań, nie tylko tego jednego. 



Biskup Marek Mendyk wygrywa proces z Gazeta Wyborcza

Bp. Marek Mendyk vs. “Gazeta Wyborcza”: poznaj uzasadnienie wyroku

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Walczę o prawdę i Kościół [Wywiad miesięcznika "w-Akcji" - wrzesień 2022 r.]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pomówienie okrada drugiego człowieka ze zgromadzonego przez lata zaufania bliźnich i autorytetu

Redakcja „w-Akcji”: Czy można powiedzieć, że składanie fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu jest w dekalogu wymienione na równi z morderstwem i kradzieżą, bo w pewnym sensie jest jednym i drugim? 

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pomówienie, zwłaszcza takie najcięższej wagi okrada drugiego człowieka ze zgromadzonego przez lata zaufania bliźnich i autorytetu. W jakimś sensie jest to też skazanie na śmierć społeczną.

Jeśli jakaś gazeta napisze o profesorze ekonomii, że w rzeczywistości nie umie on policzyć do dziesięciu i nie pamięta tabliczki mnożenia, to z całą pewnością będzie to miało bardzo poważne konsekwencje dla jego pracy. Mogłoby się zdarzyć, że nikt nie chciałby korzystać z jego doradztwa, słuchać jego opinii, zapewne nie byłoby chętnych na wykłady przez niego prowadzone. Kwestionowano by wszystkie wypowiedzi naukowe pomówionego ekonomisty, także te sprzed lat.  A gdyby jeszcze taka osoba kierowała jakąś instytucją, na przykład uczelnią, to wówczas owo fałszywe świadectwo podważyłoby wszystkie jej działania a nawet w ogóle jej funkcjonowanie.

Tu docieramy do punktu, w którym składanie fałszywego świadectwa już nie jest tylko kradzieżą, może bowiem dojść do śmierci cywilnej naszego ekonomisty, kiedy jako osoba ośmieszona zostaje wykluczona ze społeczeństwa – traci nie tylko szacunek, ale także pracę, przyjaciół, znajomych.

Artur Wdowczyk Jakub Klimontowski

Adw. Artur Wdowczyk: W Polsce często media wydają wyroki a nie sądy [PODCAST]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Walczę o prawdę i Kościół [Wywiad miesięcznika "w-Akcji" - wrzesień 2022 r.]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Celowe kompromitowanie kapłanów przez media realizuje zaplanowaną strategię niszczenia Kościoła katolickiego

Redakcja „w-Akcji”: Ten hipotetyczny ekonomista stosunkowo łatwo mógłby udowodnić, że jego umiejętności matematyczne cały czas są wysokie.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Jednak wymagałoby to decyzji o działaniu, o walce z pomówieniami. Tę walkę trzeba stoczyć – niezależnie od tego czy jest trudniejsza i łatwiejsza. I wygrać. W przypadku naszego profesora ekonomii utrata jego renomy uderzyłaby w jego uczelnię, współpracowników, rodzinę. Dlatego walka o dobre imię jest zawsze walką o coś więcej niż o siebie samego.

Redakcja „w-Akcji”: W przypadku księdza biskupa to walka o diecezję świdnicką, a nawet cały Kościół, czyli wszystkich wiernych.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: To prawda. Celowe kompromitowanie kapłanów przez media realizuje zaplanowaną strategię niszczenia Kościoła katolickiego. Nie mówię przy tym, że mamy ignorować wszelkie doniesienia medialne i żyć w przekonaniu, że księża w Polsce nie popełniają błędów. Tak oczywiście nie jest. Jednak kilka przypadków nie może nam przesłonić obrazu całości.

Media, głównie te powiązane z kapitałem zagranicznym skupiają się na tym, by słowo „ksiądz” kojarzyło się ich czytelnikom ze wszystkim, co najgorsze. Nawet osoby prawie nieskalane grzechem, jak św. Jan Paweł II czy bł. Stefan Wyszyński są przedstawiane jako złe. Powtarza się informacje sprzed kilku lat, te zweryfikowane i miesza z fake newsami, tworząc przekonanie, że muszą być prawdziwe. Ten mechanizm jest stosowany teraz wobec mnie i diecezji świdnickiej.  

Klęska Newssek'a i Gazety Wyborczej

Klęska „Newsweeka” i „Gazety Wyborczej”. Biskup Marek Mendyk zwycięża w walce o prawdę

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Walczę o prawdę i Kościół [Wywiad miesięcznika "w-Akcji" - wrzesień 2022 r.]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Dzieło dobra jakie powstaje w Kościele pozostaje niezauważone

Redakcja „w-Akcji”: Chodzi o wytworzenie wrażenia, że w diecezji źle się dzieje, choć jest odwrotnie, bo ksiądz biskup zdecydowanie i szybko reaguje na wszystkie sygnały o nieprawidłowościach.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Redakcje mediów z kapitałem zagranicznym przypominają swoim odbiorcą wszystkie trudne sprawy sprzed wielu lat, sprawy, z którymi nie mam związku, kiedy nie byłem ordynariuszem w Świdnicy. W każdym z artykułów pojawia się moje nazwisko po to, by uwiarygodnić obecne zarzuty. To klasyczna metoda fake news, kiedy kłamstwo otacza się elementami prawdy, tak by nie dało się odróżnić jedno od drugiego. Równie można łączyć mnie za sprawami, które wydarzyły się w Świdnicy przed  II wojną światową. 

Jeśli jednak poszukać w tych samych mediach świadectw o osobach duchownych, które pomagają bliźnim, możemy się gorzko rozczarować. Dzieło dobra jakie powstaje w Kościele pozostaje niezauważone. A przecież ono jest rozpisane na dziesiątki tysięcy rąk. Dla mediów liberalnych nie ma to jednak żadnego znaczenia, ponieważ dla nich interesujące są tylko problemy. 

Artur Wdowczyk Newsweek Gazeta Wyborcza

Adw. Artur Wdowczyk: Ten wyrok jest przełomowy dla wszystkich

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Walczę o prawdę i Kościół [Wywiad miesięcznika "w-Akcji" - wrzesień 2022 r.]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdybyśmy w każdym przypadku stanowczo przeciwstawiali się złu, nie miałoby tak wielu możliwości jak obecnie

Redakcja „w-Akcji”: Czy jest szansa, że postawa księdza biskupa wobec fałszywego świadectwa w mediach stanie się przykładem dla innych księży, a może nawet świeckich? Czy bierność wobec zła nie jest grzechem?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Nie chcę oceniać i oskarżać innych, ale chcę dodać im odwagi. Osób zmagających się z pomówieniami w Kościele jest bardzo wiele. Jestem przekonany, że gdybyśmy w każdym przypadku stanowczo przeciwstawiali się złu, nie miałoby tak wielu możliwości jak obecnie. Każdy kto jest przekonany o swojej niewinności powinien mówić o tym głośno i wykorzystać wszystkie przewidziane prawem możliwości do tego, by zmusić kłamcę do odwołania oskarżeń i naprawienia szkód.

Redakcja „w-Akcji”: To jednak nie jest takie proste, bo osoby fałszywie oskarżone często pozostają z tym oskarżaniem same. A inni odsuwają się na bezpieczny dystans… W dodatku stroną atakującą jest potężny i bogaty koncern, który czuje się praktycznie bezkarny.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Rzeczywiście tak jest bardzo często. Dlatego jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy mi pomogli i pomagają, którzy nie wahają się by świadczyć po mojej stronie. Bardzo ważny była reakcja Akcji Katolickiej, której jestem asystentem krajowym.

Klęska Newsweek'a i Gazety Wyborczej.

Tomasz Krzyżak: Sprawa bp. Mendyka. Nikt nie mówi o zwycięstwie sprawiedliwości

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Walczę o prawdę i Kościół [Wywiad miesięcznika "w-Akcji" - wrzesień 2022 r.]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Chciałbym też, żeby w ramach Kościoła istniały mechanizmy, pomagające księżom w walce z fałszywymi oskarżeniami

Redakcja „w-Akcji”: Akcja Katolicka przeciwstawiła się oskarżeniom przeciwko księdzu biskupowi, a kilka minut później strona z opublikowanym przez nią oświadczeniem została zaatakowana przez hakerów. Ślady wskazują na serwery Federacji Rosyjskiej.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: To pokazuje nam z jak wielkim złem mamy do czynienia. Złem, które chętnie jednoczy wysiłki, by skutecznie atakować dobro. Tym samym my również musimy się zjednoczyć, stanąć ramię w ramię w walce o prawdę.

Mamy w Kościele mechanizmy i instytucje, które zajmują ofiarami złego postępowania księży. To bardzo dobrze.

Chciałbym też, żeby w ramach Kościoła istniały mechanizmy, pomagające księżom w walce z fałszywymi oskarżeniami. W przeciwnym razie mass media kolportując fake newsy będą w stanie zniszczyć zaufanie do kapłanów, a co za tym idzie do nauki Kościoła. I tak naprawdę o to chodzi. O odebranie wiary w wiarę, dobro i prawdę. O stworzenie fałszywego obrazu świata, w którym wszyscy kłamią, popełniają przestępstwa, oszukują. Kiedy ktoś uwierzy, że w takim świecie żyje otrzymuje niejako przyzwolenie, by tak samo funkcjonować. To sposób na to, by człowiek stoczył się na samo dno. Na szczęście prawda jest zupełnie inna – przestępcy są marginesem. 

Biskup Świdnicki Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Walczę o prawdę i Kościół [Wywiad miesięcznika "w-Akcji" - wrzesień 2022 r.]

Biskup Marek Mendyk odważnie stanął do walki o swoje imię – i wygrał [Komentarz redakcyjny]

Redakcja „w-Akcji”: Wojna na Ukrainie i postawa wobec niej Polaków pokazała coś odwrotnego, że wartości chrześcijańskie w Polsce są żywo obecne.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Wielkie dzieło charytatywne jakim było przyjęcie i opieka nad milionami uchodźców, to ziarno, które wyrosło z nauczania Kościoła. Większość z nas, nawet jeśli na co dzień nie czuje się blisko związana z Kościołem, jest w sprawach zasadniczych wierna chrześcijańskim wartościom. Ten spektakularny wybuch dobra, jaki dokonał się w naszej ojczyźnie, jest czymś, co powoduje silną reakcję zła. Stąd ataki na Kościół nasilają się w ostatnich tygodniach, a dzieło charytatywne jest pomijane albo wręcz wyszydzane. Jestem ogromnie wdzięczny naszej diecezjalnej CARITAS i wszystkim ludziom dobrej woli, że nadal tak ofiarnie z ogromnym poświęceniem pomagają uchodźcom.

Redakcja „w-Akcji”: Dziękuję za rozmowę.

Wywiad ukazał się w numerze 9/2022 miesięcznika „w-Akcji” 

Podsumowanie zwycięskiej batalii sądowej Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka znajdziesz TUTAJ

Biskup Marek Mendyk

Sprawiedliwość zwyciężyła! Biskup Świdnicki Marek Mendyk ostatecznie wygrywa z „Gazetą Wyborczą”!

wAkcji24.pl | Wiara | MOK źrodło: Diecezjalna Agencja Informacyjna  | 21.03.2025

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej

Ponad 80% Europejczyków mieszkających na terenach zurbanizowanych oddycha powietrzem, które nie spełnia norm ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Niestety w kwestii zanieczyszczeń powietrza, Polska należy do niechlubnej czołówki. Głównym źródłem...

Gospodarka odpadami – czym jest i czemu służy?

Gospodarka odpadami to temat, który nie należy do przyjemnych. Wielu z nas postrzega odpady jako problem, który rozwiązujemy po wyrzuceniu „śmieci” do worka lub pojemnika. Jednak to, do jakiego koloru worka lub pojemnika je wyrzucimy, decyduje o ich dalszym losie, a tym samym o sukcesie całej gospodarki odpadami

Żywność ekologiczna, czyli jaka? Prawdy i mity na temat bio i eko

Żywność ekologiczna - chwyt reklamowy czy rzeczywista wartość? Kiedy myślimy o zdrowiu swoim i naszych najbliższych chcemy dokonywać możliwie najlepszych wyborów, troską o dobrostan są podyktowane również nasze wybory żywieniowe, sięgamy wtedy często po produkty z...

Ekologia po katolicku: Żywność ekologiczna pod lupą

Ekologia po katolicku: czy żywność ekologiczna ma sens? Globalne ocieplenie, nadmierna emisja gazów cieplarnianych, kryzys klimatyczny – te wszystkie hasła są nam dobrze znane, jednak prawie nigdy nie łączymy tych haseł z tym co ląduje na naszym talerzu. Coraz częściej mówi się o tym, że los przyszłych pokoleń leży na naszym talerzu!