Papież Franciszek w ostatnich dniach odwiedził m. in. Singapur. Pielgrzymka głowy Kościoła Katolickiego do Azji wywołała ogromne emocje, także w Polsce. Jedna z wypowiedzi papieża podniesiona przez media i komentatorów przyćmiła zupełnie cenne efekty pielgrzymki. Co takiego powiedział papież Franciszek  w Singapurze i dlaczego wzbudziło to tak wielkie emocje?

Papież Franciszek - Herb

Co NAPRAwDĘ POWIEDZIAŁ PAPIEŻ FRANCISZEK W SINGAPURZE - NASZA ANALIZA

Papież Franciszek w Singapurze: emocje i autocenzura Watykanu

Po słowach, które wypowiedział Papież Franciszek w Singapurze dzisiaj nie ma już śladu na stronach prowadzonych przez Watykan. To poważny błąd – taka cenzura wsteczna tylko wzmacnia przekonanie tworzone przez media, że papież powiedział coś naprawdę złego. Zamiast usuwać należało – tak jak robimy to w tym miejscu wyjaśnić kontekst i znaczenie słów ojca świętego. 

Poniżej przytaczamy słowa, jakie mówił Papież Franciszek w Singapurze, zastrzegając, że nie mamy pewności, co do wierności ich przekładu. Jest to cytat z innych mediów. Warto wziąć pod uwagę i to, że oryginalna wypowiedź mogła brzmieć inaczej. Niestety, jak już pisaliśmy wcześniej, służby medialne Watykanu uniemożliwiły weryfikację tej wypowiedzi, po prostu ją usuwając. 

„Wszystkie religie są drogą do Boga – miał powiedzieć papież Franciszek w Singapurze. – Zrobię porównanie: są jak różne języki, różne idiomy, żeby do Niego dotrzeć. Ale Bóg to Bóg dla wszystkich. A skoro Bóg to Bóg dla wszystkich, wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, (…) Jest tylko jeden Bóg, a religie są jak języki, ścieżki prowadzące do Boga. Inna sikhijska, inna muzułmańska, inna hinduska, inna chrześcijańska – tak miał stwierdzić papież Franciszek w Singapurze.

 

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Co NAPRAwDĘ POWIEDZIAŁ PAPIEŻ FRANCISZEK W SINGAPURZE - NASZA ANALIZA

Papież Franciszek w Singapurze: oburzenie komentatorów

Te słowa wywołały ogromne kontrowersje wśród wielu wierzących. Emocjom tym trudno się dziwić, bo w wypowiedzi przywódcy Kościoła Katolickiego można usłyszeć relatywizm. Na łamach wPolityce.pl Grzegorz Górny pyta: „Jeżeli wszystkie religie są tylko różnymi drogami do Boga, to jak pogodzić to ze słowami Jezusa z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca”? Jak pogodzić to wyjątkowe uroszczenie Chrystusa z twierdzeniem, że są poza Nim inne drogi, które prowadzą do Ojca?” – tak komentował słowa, które miał wypowiedzieć Papież Franciszek w Singapurze znany publicysta katolicki Grzegorz Górny.

Wątpliwości i obawy mają także inni. Po słowach jakie wypowiedział papież Franciszek w Singapurze pojawiły nawet w przestrzeni publicznej wobec następcy Piotra Apostoła zarzuty, że popadł w herezję.

Jak jest w rzeczywistości? Jak powinniśmy rozumieć, to co mówił Papież Franciszek w Singapurze?

Nowenna Matka Boża Gietrzwałdzka Prześladowania Kościoła w Polsce biskup Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk ogłasza „szturm do Nieba”

Co NAPRAwDĘ POWIEDZIAŁ PAPIEŻ FRANCISZEK W SINGAPURZE - NASZA ANALIZA

Papież Franciszek w Singapurze: Media głodne sensacji

PapiModel papiestwa wprowadzony przez św. Jana Pawła II oznaczał całkowitą rewolucję. Od tego momentu Papież nie zamyka się za murami Watykanu, ale podróżuje po świecie i podejmuje dialog z całym światem – ludźmi niewierzącymi,  przedstawicielami innych religii, a nawet wrogami Kościoła. 

Ten sposób działania kontynuuje dzisiaj papież Franciszek w Singapurze i innych krajach obserwowany przez dziesiątki kamer. Dwadzieścia lat temu można było powiedzieć operatorom telewizji: „tego nie nagrywajcie”. Dzisiaj spotkania z papieżem rejestrowane są nie tylko przez media, ale niemal każdego uczestnika, który ma przy sobie telefon z kamerą. Każde wypowiedziane słowo idzie w świat – nie ma miejsca na rozmowę prywatną.

A przecież każdy, kto występował publicznie wie, że audytorium zmienia sposób wypowiedzi. Ksiądz mówiący do przedszkolaków nie będzie mówił tym samym językiem, którego użyje wobec dorosłych parafian. Jeszcze innego użyje na spotkaniu grupy duszpasterskiej i zupełnie innego w seminarium na wykładzie dla kleryków. Mimo to nadal są rozmowy w tym samym kręgu kulturowym i duchowym. Nie jest to porównywawalne do środowiska, jakie zastał papież Franciszek w Singapurze.

Zatem czy w multikulturowym środowisku, gdzie katolicy są mniejszością, papież ma się zachowywać i przemawiać tak samo, jakby otaczali go najgorliwsi wyznawcy rzymskiego katolicyzmu? Jest to po prostu niemożliwe. Problem w tym, że dostosowując się do miejscowego audytorium, można mocno zaskoczyć to drugie, wtórne audytorium, którym jest cały świat. To co mówi Franciszek jest powielane przez media społecznościowe i masowe w tempie błyskawicy, wyjęte z kontekstu i odarte z sensu. Media pragną bowiem sensacji, której może dostarczyć sam papież.

Prezes EWTN News Montse Alvarado

Montse Alvarado, prezes EWTN News, uhonorowana za wybitne zaangażowanie na rzecz wolności religijnej

Co NAPRAwDĘ POWIEDZIAŁ PAPIEŻ FRANCISZEK W SINGAPURZE - NASZA ANALIZA

Papież Franiszek w Singapurze: Nawracanie nie polega na obrażaniu innych wyznań

Św. Jan Paweł II wziął na siebie dwa ogromne ciężary. Na oczach świata stał się nie tylko przywódcą duchowym katolików, ale także wyrafinowanym dyplomatą. Jego polityczne zasługi dla obalenia komunizmu są nie do przecenienia. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że dyplomacja i ewangelizacja są wyjątkowo trudne do pogodzenia. Być może tylko święty, jak Jan Paweł II, był w stanie zrobić to w sposób bezkonfliktowy.

Dyplomacja, nawet w obiegowym tego słowa znaczeniu, wymaga „owijania w bawełnę”, czasem skrywania tego, co się naprawdę myśli, po to, by nie urazić i nie skonfliktować. Dyplomacja wymaga elastyczności i bardzo dobrego zrozumienia potrzeb strony z którą prowadzimy dialog.

Z polskiej perspektywy być może dialog międzyreligijny to pewnego rodzaju ciekawostka. Nad Wisłą i Odrą pilniejszym problemem jest raczej debata z niewierzącymi niż przedstawicielami innych wyznań. Zresztą w Polsce większa część dialogu ekumenicznego to przecież dyskusja w kręgu chrześcijan. Być może dlatego właśnie w Polsce odbiór słów papieża był tak często negatywny.

Są jednak kraje, gdzie wielokulturowość jest powszechna, a obecność katolików nieoczywista. Słowa papieża Franciszka, które tak zdenerwowały wielu, trzeba zatem rozumieć jako język dyplomacji, niesłychanie ważnej z punktu widzenia interesu Kościoła i jego wiernych.

Żeby zrozumieć sens słów, które powiedział papież Franciszek w Singapurze może być potrzebne małe ćwiczenie. Wyobraźmy sobie, że do Polski, kraju katolickiego przyjeżdża przywódca duchowy innej, ważnej religii. Odbywa się spotkanie w którym uczestniczą katolicy i przedstawiciele innych wyznań. Czego powinniśmy oczekiwać od gościa? Chyba właśnie mniej więcej takich słów, jakie wypowiedział Franciszek w Singapurze. Są one bowiem świadectwem kultury, szacunku i pokory gościa wobec gospodarzy oraz wezwaniem do pokojowego współżycia. Wątpliwe, żebyśmy byli zadowoleni, gdyby nasz gość zaczął nam udowadniać, że tylko jego religia jest prawdziwa, ważna i cenna. 

Możemy też nasz sytuację odwrócić: czy gdyby papież Franciszek w Singapurze powiedział, że wszyscy poza katolikami są głupi i błądzą, to czy przyniosłoby to jakieś korzyści? Czy ktoś by się z tego powodu nawrócił? 

Bardzo wątpliwe, żeby ktokolwiek chciał zmienić swoją religię będą obrażanym przez przedstawiciela innej religii.

Prześladowania religijne

Raport: Prześladowania religijne na świecie w 2023 r. Jest coraz bardziej niebezpiecznie

Co NAPRAwDĘ POWIEDZIAŁ PAPIEŻ FRANCISZEK W SINGAPURZE - NASZA ANALIZA

Papież Franiszek w Singapurze: Odpowiedzialność za łagodzenie konfliktów

Wątpliwe również, że mówienie przez papieża przedstawiciela wszystkich innych religii, że są niemądrzy, byłoby to kreowanie pozytywnego wizerunku Kościoła Katolickiego, a tym samym wyzwanego przez katolików Boga. Wątpliwe, że poprawiło by to sytuację katolików na całym świecie. Pamiętajmy, że jednak w skali globu jesteśmy mniejszością w stosunku do wszystkich pozostałych wyznań. Mniejszością w wielu krajach prześladowaną.

Czy papież Franciszek w Singapurze i podczas innych pielgrzymek powinien dostarczać pretekstów do nasilania prześladowań chrześcijan albo wręcz do nich prowokować? Jeśli wypowiadałby się w duchu ściśle dogmatycznym mógłby sytuację swoich wiernych pogorszyć. Franciszek wychodzi z mądrego założenia (przyjętego zresztą przez św. Jana Pawła II) że rolą papieża jest wygaszanie światowych konfliktów, a nie dolewanie oliwy do ognia.

A napięcia we współczesnym świecie nie brakuje. Zaledwie kilka dni po wizycie Franciszka w Azji, na Bliskim Wschodzie zobaczyliśmy kolejną eskalację konfliktu, którego podłoże ma przecież głębokie tło religijne. Pesymistycznie nastawieni analitycy zapowiadają nadejście globalnego konfliktu. Jeśli nie chcemy III wojny światowej z powodu sporu między przedstawicielami różnych wiar, to warto docenić pojednawcze gesty tak ważnych osobistości jak papież Franciszek. Jego słowa mogą bowiem stać się ważnym orężem w staraniach o pokój na świecie.

Tak mocno w Polsce krytykowane słowa Franciszka wcale nie stoją w konflikcie z misją Kościoła. Aby móc ewangelizować Kościół musi być po pierwsze obecny na całym świecie. To zaś wymaga by na chrześcijan nie patrzono jako na zagrożenie. Słowa papieża pomogą zmniejszyć wrogość do wyznawców Chrystusa na wszystkich kontynentach. A to paradoksalnie właśnie ułatwi przyjście do Kościoła nowym wiernym.  

Całą rozmowę można obejrzeć TUTAJ!

wAkcji24.pl | Opinie | Andrzej Wierny | Fot. Vatican.va| 3.10.2024

Świat skręca w prawo. Majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski

Już jest majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” (5/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy, W tym...

Czy zniszczone kościoły uda się uratować? Ministerstwo Kultury pomoże

Zniszczone kościoły przez powódź. Co dalej? Powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę we wrześniu 2024 roku, przyniosła znaczne zniszczenia na terenie Diecezji Świdnickiej. Ucierpiały nie tylko domy i infrastruktura publiczna, ale również dziedzictwo...

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych: Udział w wyborach obowiązkiem katolika

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych apeluje do wszystkich obywateli – a w szczególności katolików – o liczny udział w głosowaniu. Podkreśla, że wybory to nie tylko akt obywatelskiego zaangażowania,...

Ojciec Święty Leon XIV: Pan nie opuszcza swojego Kościoła. Ani wczoraj, ani dziś, ani jutro [WYWIAD]

„Nie bój się powiedzieć ‘tak’” – mówi nowy papież Leon XVI. Publikujemy obszerne fragmenty wywiadu w którym Ojciec Święty - wówczas kardynał i Prefekt Dykasterii ds. Biskupów, dzieli się swoim doświadczeniem wiary, życia zakonnego i służby Kościołowi. W szczerej...

Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojną światową?

Dzień Zwycięstwa to dzień upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie i klęskę III Rzeszy. Choć wszyscy wspominają to wydarzenie jako moment triumfu nad nazizmem, data obchodów różni się w zależności od kraju. Zachód celebruje ten dzień 8 maja, podczas gdy...

Leon XIV: Głos pokoju dla Kościoła i świata – nowy następca św. Piotra z Ameryki

„Niech pokój będzie z wami wszystkimi, najdrożsi bracia i siostry” – tymi słowami rozpoczął swoje pierwsze przemówienie nowo wybrany papież Leon XIV, ogłaszając światu nie tylko swoją obecność jako Biskupa Rzymu, ale przede wszystkim jako pasterza niosącego nadzieję,...

Modlimy się za Polskę! Apeluje Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC

Modlimy się za Polskę! W dniach od 7 do 15 maja w całej Polsce wierni będą łączyć się w modlitwie nowenną do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Do wspólnego duchowego zaangażowania w intencji Ojczyzny, Kościoła powszechnego oraz ochrony życia nienarodzonego zachęca...

Wskaźnik Bogactwa Narodów: Zatrzymane doganianie. Czy Polska się rozwija i bogaci?

Czy Polska się rozwija i bogaci? Tegoroczna edycja Wskaźnika Bogactwa Narodów (WBN) budzi więcej pytań niż nadziei. Choć z pozoru dane mogą sugerować postęp – szczególnie w kontekście pozycji Polski względem innych państw Unii Europejskiej – rzeczywistość okazuje się...

Św. Stanisław. Biskup, który nie bał się przeciwstawić się władzy. Święto Patrona Diecezji Świdnickiej już 8 maja

8 maja w Kościele katolickim wspomina się św. Stanisława, jednego z głównych patronów Polski, patrona Diecezji Świdnickiej. O świętym pisze pierwszy polski historyk - Gall Anonim (ok. 1112 roku) oraz bł. Wincenty Kadłubek (1223 r.). W środę 8 maja 2024 r. z racji...

Eksperci KEP i Archidiecezja Wrocławska o aborcji w Oleśnicy

KEP i Archidiecezja Wrocławska. Mamy oświadczenia w sprawie aborcji w Oleśnicy. Tragiczne wydarzenie w szpitalu w Oleśnicy, gdzie doszło do przerwania ciąży w 9 miesiący, poruszyło opinię publiczną i wywołało zdecydowaną reakcję zarówno ze strony Zespołu Ekspertów...

Abp Józef Michalik: W porządkowaniu świata Pan Bóg potrzebuje współpracowników [wywiad w-Akcji]

Abp Józef Michalik w rozmowie z Miesięcznikiem Katolickim "w-Akcji": - Dobrze, że jest ktoś, kto przechowuje drogowskaz, mimo że sam nie idzie wskazaną drogą. Najważniejsze jest jednak, aby drogowskaz wskazywał prawdziwą drogę. [CAŁY WYWIAD U NAS]Ks. Zbigniew...

Św. Józefa Robotnika, Oblubieńca N.M.Panny. Robotnicy i pracodawcy pielgrzymują do Kalisza

Wspomnienie św. Józefa Robotnika to czas szczególnej modlitwy i refleksji nad wartością pracy oraz godnością każdego człowieka pracującego. W tym roku, 1 maja, z okazji tego liturgicznego wspomnienia, odbędzie się XXXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i...

Księża w niebezpieczeństwie. Nasila się agresja i przemoc systemowa

Księża w niebezpieczeństwie. Agresja wobec księży staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w Polsce. Najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, zatytułowany „Niebezpieczna misja? Agresja wobec osób duchownych,...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk pilnie wzywa: Módlmy się za Ojczyznę i pokój na świecie

Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza wszystkich wierzących do wspólnego przeżycia modlitewnego Triduum w dniach 1–3 maja 2025 roku – czasu szczególnej modlitwy za Ojczyznę i o pokój na świecie. W swoim słowie pasterskim hierarcha podkreśla duchowy wymiar pierwszego...

Aż 74,1 proc. Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka! Wizerunek Kościoła się poprawia

W świetle najnowszego badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej w likwidacji, aż 74,1 proc. Polaków ocenia pontyfikat papieża Franciszka jako udany. To bardzo wyraźny sygnał, że duchowe i duszpasterskie działania Ojca Świętego znalazły...

Kuria w Przemyślu: Zatrzymanie ks. Grzegorza uważamy za środek nieusprawiedliwionej represji, nieuzasadnionej przemocy i poniżenia

Kuria Metropolitalna w Przemyślu wydała oficjalne oświadczenie w związku z zatrzymaniem księdza Grzegorza, kapłana Archidiecezji Przemyskiej. Sprawa związana jest z kontrowersyjnym śledztwem dotyczącym aborcji w szpitalu w Oleśnicy. W komunikacie kuria wyraża...

Lewandowski pokieruje diecezją w USA

Bruce Lewandowski został mianowany nowym ordynariuszem diecezji Providence w stanie Rhode Island – decyzję tę ogłosił papież Franciszek 8 kwietnia 2025 roku. To wydarzenie ma szczególne znaczenie nie tylko dla amerykańskiego Kościoła, ale również dla Polonii, ponieważ...

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Co się dzieje po śmierci papieża? Czym jest novendiales i sede vacante?

Co się dzieje po śmierci papieża? Śmierć papieża uruchamia precyzyjnie zaplanowany ciąg wydarzeń, które były doskonalone przez wieki. Wiele z tych tradycji ma swoje korzenie jeszcze w starożytnym Rzymie. Jakie kroki są podejmowane? Jak wygląda czas sede vacante, czyli...

Pontyfikat papieża Franciszka. 10 najważniejszych wydarzeń

Pontyfikat papieża Franciszka trwał 12 lat. Jorge Mario Bergoglio SJ był 266. biskupem Rzymu. W chwili wyboru na papieża miał 76 lat. Odszedł do Domu Ojca w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 r. w wieku 88 lat. W historii Kościoła katolickiego był drugim...