Choć sądy oczyściły Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka z zarzutów, a media zostały zobowiązane do przeprosin za zniesławienie, dziennikarska solidarność z prawdą najwyraźniej się wyczerpała. Gdy oskarżenia pojawiły się w 2022 roku, rozbrzmiewały na całą Polskę. Dziś, gdy biskup został uniewinniony, zapadła cisza. Znany dziennikarz i publicysta Tomasz Krzyżak w swoim komentarzu na portalu Deon.pl stawia trudne pytania o odpowiedzialność mediów, siłę oskarżeń bez dowodów i społeczne przyzwolenie na przemilczanie prawdy, gdy staje się ona niewygodna.

Tomasz Krzyżak: Media muszą Biskupa Marka Mendyka przeprosić. A zachowują się, jakby sprawy nie było

Tomasz Krzyżak: Media chętnie nagłaśniały oskarżenia wobec Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka

Artykuł Tomasza Krzyżaka to mocna i zarazem gorzka refleksja nad kondycją mediów, ich odpowiedzialnością za słowo oraz zdolnością do przyznawania się do błędu. Autor skupia się na sprawie Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka, który – jak przypomina – został w 2022 roku oskarżony przez byłego kleryka o molestowanie seksualne sprzed 30 lat. Sprawa, choć poważna, nie znalazła potwierdzenia ani w postępowaniu świeckim, ani kościelnym, ani też – co istotne – w sądach powszechnych, gdzie bp Mendyk wygrał procesy o zniesławienie. Krzyżak zwraca jednak uwagę na zupełny brak zainteresowania mediów tym, że hierarcha został ostatecznie oczyszczony z zarzutów.

Już pierwsze akapity tekstu podkreślają ogromną dysproporcję w medialnym przekazie:

„Wiadomość o korzystnych dla hierarchy rozstrzygnięciach podało ledwie kilka lokalnych gazet i portali internetowych. A wcześniej – gdy postawiono biskupowi bardzo poważne zarzuty – mówiła o tym niemal cała Polska.”

Publicysta punktuje, że media bardzo chętnie nagłaśniały oskarżenia, mimo że już wtedy pojawiały się wątpliwości co do ich wiarygodności – zarówno ze względu na lakoniczność relacji, jak i brak konkretów, które można by zweryfikować. Tymczasem dziś, kiedy sąd wydał wyrok, milczą.

Biskup Marek Mendyk wygrywa proces z Gazeta Wyborcza

Bp. Marek Mendyk vs. “Gazeta Wyborcza”: poznaj uzasadnienie wyroku

Tomasz Krzyżak: Media muszą Biskupa Marka Mendyka przeprosić. A zachowują się, jakby sprawy nie było

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pomówienie okrada drugiego człowieka ze zgromadzonego przez lata zaufania bliźnich i autorytetu

W centrum krytyki Krzyżaka znajduje się nie tylko zachowanie mediów, ale także pewna społeczna i medialna tendencja do ferowania wyroków na podstawie oskarżeń, zanim padną jakiekolwiek ustalenia prawne. Jak pisze Tomasz Krzyżak:

„I choć nikt wprost nie powiedział: ‘winny’, to między wierszami z łatwością można je było wyczytać.”

Ten subtelny przekaz, jak wskazuje autor, skutkował publicznym napiętnowaniem biskupa, co wiązało się z wezwaniami do ustąpienia i oskarżeniami o „typową linię obrony” stosowaną przez winnych.

Krzyżak skrupulatnie przypomina fakty: najpierw prokuratura umorzyła śledztwo, potem Watykan zakończył swoje postępowanie z powodu „braku wiarygodnych i niepodważalnych dowodów”, a następnie zapadły dwa korzystne dla biskupa wyroki w sprawach o zniesławienie – zarówno przeciwko dziennikarce „Gazety Wyborczej”, jak i redakcjom „Newsweeka” i Onetu. W obu przypadkach sąd apelacyjny podtrzymał wcześniejsze orzeczenia. Mimo to, jak zauważa Krzyżak:


„Nikt nie mówi o zwycięstwie sprawiedliwości, nikt nie chwali sądu za dość szybkie jak na polskie realia postępowanie. Nikt wreszcie publicznie nie przyznał, że biskup został oczyszczony z poważnych zarzutów. Jakby sprawy nie było.”

Artur Wdowczyk Jakub Klimontowski

Krzysztof Kotowicz: Z kłamstwem wygrywaj prawdą

Tomasz Krzyżak: Media muszą Biskupa Marka Mendyka przeprosić. A zachowują się, jakby sprawy nie było

Tomasz Krzyżak: Od tych, którzy rzucali fałszywe oskarżenia lub bez dowodów wydali wyroki mamy prawo oczekiwać przyznania się do błędów

Autor krytycznie odnosi się też do braku reakcji Watykanu. Choć kanoniczne dochodzenie zostało zakończone, nuncjatura nie poinformowała o tym opinii publicznej, co – jego zdaniem – było poważnym błędem:


„Kiedy rok temu wiadomym było, że kanoniczne dochodzenie wobec hierarchy zostało umorzone, nuncjatura nie uznała za słuszne, by o tym informować. Po to właśnie, by wziąć udział w procesie przywracania dobrego imienia.”

W zakończeniu Krzyżak stawia mocny postulat dotyczący nie tylko odpowiedzialności, ale i naprawy szkód:


„Niesłusznie oskarżanemu należy się przywrócenie dobrego imienia. (…) Od tych, którzy rzucali fałszywe oskarżenia lub bez dowodów wydali wyroki mamy prawo oczekiwać przyznania się do błędów. Przeprosin wypowiedzianych w identyczny sposób i z taką samą mocą z jaką stawiano zarzuty.”

Artur Wdowczyk Newsweek Gazeta Wyborcza

Adw. Artur Wdowczyk: Ten wyrok jest przełomowy dla wszystkich

Tomasz Krzyżak: Media muszą Biskupa Marka Mendyka przeprosić. A zachowują się, jakby sprawy nie było

Tomasz Krzyżak: Prawda jest mniej atrakcyjna

Warto zaznaczyć, że publicysta nie pisze tego z pozycji apologety hierarchii kościelnej – przeciwnie, otwarcie przyznaje, że także duchowni mają problem z przyznawaniem się do błędów, ale wskazuje na brak symetrii w ocenie podobnych przypadków. W jego ujęciu, prawda „jest mniej atrakcyjna niż zło”, dlatego przegrywa w medialnym świecie.

Cały tekst ma silne przesłanie moralne i dziennikarskie – o potrzebie uczciwości, rzetelności i odpowiedzialności za słowo. To zarazem krytyka populistycznych i sensacyjnych praktyk dziennikarskich, jak i apel o przywrócenie znaczenia fundamentalnych zasad etyki – zarówno w mediach, jak i w życiu publicznym.

Pełny tekst artykułu Tomasza Krzyżaka na portalu Deon.pl

Tomasz Krzyżak jest dziennikarzem, kierownikiem działu krajowego „Rzeczpospolitej”. Absolwent kursu „Komunikacja instytucjonalna Kościoła: zarządzanie, relacje i strategia cyfrowa” na papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie. W wydawnictwie WAM wydał: „Nie mam nic do stracenia – biografia abp. Józefa Michalika” oraz „Wanda Półtawska – biografia z charakterem”

Biskup Marek Mendyk

Sprawiedliwość zwyciężyła! Biskup Świdnicki Marek Mendyk ostatecznie wygrywa z „Gazetą Wyborczą”!

wAkcji24.pl | Opinie |  MOK, Tomasz Krzyżak, źrodło: Deon.pl | Fot. Tomasz Krzyżak X | 27.03.2025

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej

Ponad 80% Europejczyków mieszkających na terenach zurbanizowanych oddycha powietrzem, które nie spełnia norm ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Niestety w kwestii zanieczyszczeń powietrza, Polska należy do niechlubnej czołówki. Głównym źródłem...

Gospodarka odpadami – czym jest i czemu służy?

Gospodarka odpadami to temat, który nie należy do przyjemnych. Wielu z nas postrzega odpady jako problem, który rozwiązujemy po wyrzuceniu „śmieci” do worka lub pojemnika. Jednak to, do jakiego koloru worka lub pojemnika je wyrzucimy, decyduje o ich dalszym losie, a tym samym o sukcesie całej gospodarki odpadami

Żywność ekologiczna, czyli jaka? Prawdy i mity na temat bio i eko

Żywność ekologiczna - chwyt reklamowy czy rzeczywista wartość? Kiedy myślimy o zdrowiu swoim i naszych najbliższych chcemy dokonywać możliwie najlepszych wyborów, troską o dobrostan są podyktowane również nasze wybory żywieniowe, sięgamy wtedy często po produkty z...

Ekologia po katolicku: Żywność ekologiczna pod lupą

Ekologia po katolicku: czy żywność ekologiczna ma sens? Globalne ocieplenie, nadmierna emisja gazów cieplarnianych, kryzys klimatyczny – te wszystkie hasła są nam dobrze znane, jednak prawie nigdy nie łączymy tych haseł z tym co ląduje na naszym talerzu. Coraz częściej mówi się o tym, że los przyszłych pokoleń leży na naszym talerzu!