Maciej Rajfur publicysta „Gościa Niedzielnego” w swoim najnowszym komentarzu porusza kwestię oskarżeń wobec biskupa świdnickiego, Marka Mendyka, oraz reakcji mediów na te zarzuty. Autor podkreśla, że po trzech latach od oskarżenia Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka o pedofilię, sądy wydały wyroki w sprawie niesłusznych zarzutów powielanych przez media, ale informacje o uniewinnieniu biskupa docierają do znacznie mniejszej liczby odbiorców niż pierwotne oskarżenia.

Maciej Rafur o zwycięstwach sądowych Biskupa Marka Mendyka [GOŚĆ NIEDZIELNY]

Niesymetryczna informacja – oskarżenia są głośne, uniewinnienia ciche

Maciej Rajfur już na początku tekstu stawia pytanie o etykę medialną i standardy dziennikarstwa:

„Wydaje nam się, że biskup winny? Dawaj go na ruszt! Jednak nie ma na niego żadnych twardych dowodów, za to po trzech latach mamy wyroki sądowe. Dziwnie milczymy.”

Ten cytat doskonale pokazuje, że autor artykułu skupia się na szerszym problemie – łatwości, z jaką media ferują wyroki przed jakimkolwiek postępowaniem sądowym.

Z jednej strony rozumiem, że „tak wygląda świat”, ale z drugiej przy każdym takim przypadku ciężko mi się z tym pogodzić. Casus bp. Mendyka można uznać za klasyczny i wart pokazywania nie tylko adeptom dziennikarstwa, ale właściwie wszystkim, który czerpią różne informacje z mediów.

Rajfur zwraca uwagę na medialny mechanizm:

„Oskarżenie o coś poważnego to jak wrzucenie granatu. Wybucha z wielkim hukiem. Sprostowanie czy uniewinnienie to jak wypuszczenie powietrza z balonika.”

Zauważa, że „dziennikarze nie dokończyli opowieści”, co oznacza, że media, które wcześniej nagłośniły zarzuty wobec biskupa, nie pofatygowały się, by równie wyraźnie poinformować o jego oczyszczeniu z zarzutów.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk Biskup Marek Mendyk

Sprawiedliwość zwyciężyła! Biskup Świdnicki Marek Mendyk ostatecznie wygrywa z „Gazetą Wyborczą”!

Maciej Rafur o zwycięstwach sądowych Biskupa Marka Mendyka [GOŚĆ NIEDZIELNY]

Dziennikarstwo jako narzędzie ideologiczne

.Redaktor Maciej Rajfur krytykuje sposób, w jaki niektóre media, takie jak „Newsweek” i „Gazeta Wyborcza”, podeszły do sprawy, publikując oskarżenia bez należytej weryfikacji i bez przedstawienia stanowiska drugiej strony. Zaznacza, że takie działanie jest nieprofesjonalne i może wynikać z linii światopoglądowej tych mediów. Autor podkreśla również, że biskup Mendyk od początku zaprzeczał oskarżeniom i wykazywał gotowość do wyjaśnienia sprawy.

„W artykułach „Newsweeka” i „Gazety Wyborczej” zabrakło punktu widzenia drugiej strony. A przecież nawet uczniowie pierwszego roku dziennikarstwa uczą się, że należy przedstawiać różne stanowiska.”

To fundamentalna krytyka nie tylko konkretnych redakcji, ale i zjawiska ideologicznego dziennikarstwa, w którym emocje i światopogląd zastępują fakt i rzetelność.

Hierarcha zmierzył się z falą nienawiści, hejtu, różnego rodzaju nacisków  – pisze w „Gościu Niedzielnym” Maciej Rafur.

W artykule pojawia się odniesienie do Tomasza Terlikowskiego, który postulował odsunięcie bp. Mendyka od obowiązków do czasu wyjaśnienia sprawy. Maciej Rajfur uważa taki postulat za nierozsądny, zwracając uwagę na długotrwałość procesów wyjaśniających oraz na możliwość fałszywych oskarżeń, które mogą zniszczyć czyjeś życie i pozycję społeczną. Podkreśla znaczenie domniemania niewinności i współpracy oskarżonego w takich sytuacjach. Maciej Rajfur odpowiada:

„Ale co, jeśli po 3-4 latach okaże się, że oskarżenie było fałszywe, a człowiek odsunął się, uciekł, stracił zaufanie ludzi, nie mając sobie nic do zarzucenia?”

Pytanie to niesie ważny ciężar – nie chodzi o to, by nie reagować na zarzuty, lecz o to, by nie karać przed wyrokiem sądu.

Artur Wdowczyk Jakub Klimontowski

Krzysztof Kotowicz: Z kłamstwem wygrywaj prawdą

Maciej Rafur o zwycięstwach sądowych Biskupa Marka Mendyka [GOŚĆ NIEDZIELNY]

Zbyt łatwe niszczenie ludzi

Jednym z najmocniejszych fragmentów artykułu jest ten:

„Można łatwo zniszczyć człowieka. Wystarczy rzucić kamień w tłum, by zabić. A przecież może się okazać, że rzucono nie w sprawcę, tylko w niewinnego.”

Publicysta przywołuje biblijną symbolikę i wpisuje się w chrześcijańską troskę o sprawiedliwość, ale też o przebaczenie i rozwagę. Maciej Rajfur przypomina, że biskup Mendyk od początku współpracował z odpowiednimi instytucjami:

„Bp Marek Mendyk złożył oświadczenie, że oskarżenia są bezpodstawne i poddał się procedurze. Jego postępowanie było przejrzyste.”

To ważne stwierdzenie w kontekście często powtarzanego zarzutu o milczenie hierarchów. Autor zaznacza, że zarówno prokuratura, jak i komisja watykańska nie znalazły wiarygodnych dowodów na winę biskupa Mendyka. Mimo to, informacje o uniewinnieniu nie zyskały takiego rozgłosu jak pierwotne oskarżenia. Rajfur podkreśla, że media zaangażowane w sprawę nie dokończyły opowieści, nie informując czytelników o uniewinnieniu biskupa, co uważa za brak rzetelności dziennikarskiej.

Artur Wdowczyk Newsweek Gazeta Wyborcza

Adw. Artur Wdowczyk: Ten wyrok jest przełomowy dla wszystkich

Maciej Rafur o zwycięstwach sądowych Biskupa Marka Mendyka [GOŚĆ NIEDZIELNY]

Maciej Rafur: Gazety zamieszane w całą sprawę nie dokończyły opowieści o biskupie i kleryku

Artykuł publicysta kończy refleksją na temat delikatności kwestii oskarżeń o nadużycia w Kościele. Rajfur zwraca uwagę na konieczność rozliczania winnych i otaczania opieką prawdziwie skrzywdzonych, ale jednocześnie ostrzega przed niebezpieczeństwem fałszywych zarzutów, które mogą prowadzić do niesłusznego niszczenia reputacji niewinnych osób.

„Nie nawołujemy do bezkarności winnych. Ale chcemy, żeby prawda – nawet jeśli jest mniej medialna – była traktowana z równą uwagą.”

To wezwanie do równej miary i uczciwego dziennikarstwa – szczególnie w tematach tak wrażliwych, jak oskarżenia wobec duchownych.

Na pewno zdajecie sobie sprawę, że ostateczny finał całej sprawy w Świdnicy pozna garstka z tych, którzy dowiedzieli się trzy lata temu o oskarżeniach wobec biskupa. Poza katolickimi środkami społecznego przekazu niewiele innych mediów podało informację o niewinności hierarchy ze Świdnicy i wygranych procesach z „Newsweekiem” i „Wyborczą”.

Gazety zamieszane w całą sprawę także nie dokończyły opowieści o biskupie i kleryku, który zarzuca temu pierwszemu pedofilię. A mogły zaprezentować swoim czytelnikom prawdę, czyli po wyrokach sądowych podejść w końcu rzetelnie do swojej pracy. Ale to już chyba nikogo nie dziwi 

– podsumowuje dziennikarz „Gościa Niedzielnego”.

Tomasz Krzyżak

Tomasz Krzyżak: Media muszą biskupa przeprosić. A zachowują się, jakby sprawy nie było

wAkcji24.pl | Opinie |  MOK | Maciej Rajfur , źrodło: Gosc.pl| Fot. Maciej Rajfur FB | 28.03.2025

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej

Ponad 80% Europejczyków mieszkających na terenach zurbanizowanych oddycha powietrzem, które nie spełnia norm ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Niestety w kwestii zanieczyszczeń powietrza, Polska należy do niechlubnej czołówki. Głównym źródłem...

Gospodarka odpadami – czym jest i czemu służy?

Gospodarka odpadami to temat, który nie należy do przyjemnych. Wielu z nas postrzega odpady jako problem, który rozwiązujemy po wyrzuceniu „śmieci” do worka lub pojemnika. Jednak to, do jakiego koloru worka lub pojemnika je wyrzucimy, decyduje o ich dalszym losie, a tym samym o sukcesie całej gospodarki odpadami

Żywność ekologiczna, czyli jaka? Prawdy i mity na temat bio i eko

Żywność ekologiczna - chwyt reklamowy czy rzeczywista wartość? Kiedy myślimy o zdrowiu swoim i naszych najbliższych chcemy dokonywać możliwie najlepszych wyborów, troską o dobrostan są podyktowane również nasze wybory żywieniowe, sięgamy wtedy często po produkty z...

Ekologia po katolicku: Żywność ekologiczna pod lupą

Ekologia po katolicku: czy żywność ekologiczna ma sens? Globalne ocieplenie, nadmierna emisja gazów cieplarnianych, kryzys klimatyczny – te wszystkie hasła są nam dobrze znane, jednak prawie nigdy nie łączymy tych haseł z tym co ląduje na naszym talerzu. Coraz częściej mówi się o tym, że los przyszłych pokoleń leży na naszym talerzu!