wAkcji24.pl: Taksówkarska niemiecka firma FREENOW zbadała, ilu Polaków wsiadłoby do tęczowej taksówki. Wyniki są zaskakujące.

Tęczowe taksówki na polskich drogach

FREENOW, czyli aplikacja do zamawiania taksówek i  innych opcji mobilności miejskiej po raz kolejny zaangażowała się w Miesiąc Dumy w Polsce. W ubiegłym roku niemiecka firma po raz pierwszy w Polsce udostępniła taksówki oklejone w tęczowe barwy. Zbadano także nastawienie pasażerów do tego typu działań. Rok później, platforma przeprowadziła taką samą ankietę.

Tęczowe taksówki – badania rynku 2023

FREENOW w 2023 roku przeprowadziło badania, jakich celem było dowiedzenie się, czy i z jakich powodów wspieranie przez marki społeczności LGBT+ podczas Miesiąca Dumy budzi kontrowersje wśród polskich konsumentów. W ankiecie wzięło udział 2300 pasażerów z różnych miast Polski. Ponad połowa badanych uznała, że marki w Polsce powinny wspierać społeczność LGBT+  (36% odpowiedziało “nie”, a 8% deklaruje brak zdania). Ponad połowa badanych stwierdziła, że pozytywnie reaguje działania tego typu, jednak co trzecia osoba deklarowała, że budzi to negatywną reakcję.

Na pytanie, czy badani wsiedliby do taksówki oklejonej barwami LGBT+, 67% odpowiedziało twierdząco, jednakże 27% polskich pasażerów zadeklarował, że nie wsiadłoby do takiej taksówki, z czego blisko 7 na 10 motywuje to niezgodnością z ich przekonaniami, a 6% obawą przed negatywną reakcją osób z zewnątrz.

42% kierowców taksówek nie zgodziło się jednak na oklejenie swojej taksówki w tęczowe barwy ramach kampanii edukacyjnej. 

 

Jakie zmiany zaszły w 2024 roku?

Ta popularna aplikacja do zamawiania taksówek, ponownie przeprowadziła badanie dotyczące opinii Polaków na temat korzystania z taksówek oklejonych tęczowymi barwami. Wyniki wskazują, że 34% Polaków deklaruje, iż nie skorzystałoby z takiej usługi, co stanowi wzrost o 7 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku.

Wzrost konserwatyzmu w Polsce

Wzrost liczby osób niechętnych do korzystania z tęczowych taksówek może być postrzegany jako oznaka rosnącego konserwatyzmu w polskim społeczeństwie. Konserwatyzm, opierający się na tradycyjnych wartościach i przekonaniach, jest ważnym elementem polskiej tożsamości kulturowej. Dla wielu Polaków trzymanie się tych wartości stanowi fundament stabilności i spójności społecznej.

Wzrost konserwatyzmu w Polsce staje się coraz bardziej widoczny, co znajduje odzwierciedlenie w najnowszych badaniach rynkowych przeprowadzonych przez FREENOW. W 2023 roku niemiecka firma zbadała opinie polskich konsumentów na temat wsparcia społeczności LGBT+ przez markę podczas Miesiąca Dumy. Choć ponad połowa badanych wyraziła pozytywne nastawienie do takich inicjatyw, to jednocześnie aż 36% uznało, że marki nie powinny angażować się w tego typu działania, a 27% pasażerów zadeklarowało, że nie skorzystałoby z taksówki oklejonej tęczowymi barwami.

W 2024 roku liczba osób, które nie zdecydowałyby się na przejazd taksówką z tęczowymi barwami, wzrosła do 34%, co stanowi wzrost o 7 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego roku. Zwiększenie liczby osób deklarujących niechęć do korzystania z takich usług może świadczyć o rosnących tendencjach konserwatywnych w polskim społeczeństwie.

Jaka jest odpowiedź firmy?

 

Wyniki ankiet, które przeprowadziliśmy wśród naszych użytkowników, nie miały nigdy na celu zmiany naszego podejścia, a dowiedzenie się jakie działania odpowiedzialnie społecznie powinniśmy podejmować, aby były skuteczne. Wierzymy, że  z roku na rok odsetek osób wspierających społeczność LGBT+ będzie się zwiększał (…) – mówi Izabela Skonieczna, Head of Marketing FREENOW w Polsce.

 

FREENOW wspiera społeczność LGBTQ+ podczas tzw. Miesiąca Dumy

Niemiecka firma aktywnie wspiera społeczność LGBTQ+ poprzez wprowadzenie na polskie drogi taksówek obklejonych tęczową flagą. Dodatkowo klienci mogą wspierać organizacje LGBTQ+ dzięki  funkcji w aplikacji FREENOW. Opcja „Przekaż datek” umożliwia pasażerom zaokrąglanie kwoty każdego przejazdu do pełnej złotówki, a zebrane środki zostaną przekazane na rzecz organizacji wspierających społeczność LGBTQ+. Wcześniej w ten sposób zbierano środki na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

 

FREENOW to aplikacja mobilności miejskiej, oferująca największy wybór opcji transportowych w Europie. Użytkownicy FREENOW ze 150-ciu miast europejskich w jednej aplikacji mogą wybierać spośród różnych opcji mobilności miejskiej, takich jak taksówka, e-hulajnoga, e-skuter, e-rower lub auto na minuty. Platforma FREE NOW ma swoją siedzibę w Niemczech i jest wspierana przez głównych udziałowców: BMW Group i Mercedes-Benz Mobility. Zatrudnia ponad 1000 pracowników w 26 biurach. CEO FREENOW jest Thomas Zimmermann.

 

10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny ,,Ślimakowe rytmy”

Motto 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznym Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” to „Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem”. Jest to autorski projekt profesora Henryka Skarżyńskiego – światowej sławy otolaryngologa i autorytetu...

Po zamachu: Donald Trump wskazał – wiceprezydentem USA może zostać katolik

Donald Trump po zamachu na swoje życie wskazał, że katolik J. D. Vance jest jego kandydatem na stanowisko wiceprezydenta USA. Jakie poglądy ma ten młody polityk?

ks. Paweł Kilimnik, Festiwal Light For Life: Każdy, kto wierzy, jest człowiekiem młodym

Koordynator Festiwalu Młodych LIGHT FOR LIFE w Wambierzycach ks. Paweł Kilimnik opowiada o jego powstaniu i najnowszej edycji 2024. Rozmowę prowadzi ks. Jakub Klimontowski, redaktor naczelny „w-Akcji” wAkcji24.pl.

Angola: Jak Kościół katolicki wpływa na funkcjonowanie państwa?

Angola jest państwem położonym w południowo-zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim. Jego burzliwa historia sięga czasów I tysiąclecia p.n.e., kiedy to zasiedlili się tam Buszmeni. Plemiona te od VII wieku naszej ery były wypierane przez ludy Bantu na południe....

Reforma edukacji: Zamiast odrabiać prace domowe uczniowie spędzą więcej czasu w internecie?

Prace domowe znikają ze szkoły, ale czy to oznacza, że poziom nauki będzie wyższy, czy raczej odwrotnie? Na co dzieci przeznaczą czas, który normalnie poświęciłyby pracom domowym analizuje Ryszard Stochła.

Made in USA: Katolicy w USA

Katolicy w USA mają długą i złożoną historię, sięgającą pierwszych europejskich kolonizatorów. Pierwsza znana katolicka msza w USA odbyła się w 1526 roku, kiedy hiszpańscy osadnicy przybyli do dzisiejszej Karoliny Południowej. Jednak to dopiero w XVII wieku katolicyzm zaczął się szerzej rozwijać, głównie dzięki francuskim i hiszpańskim misjonarzom. Jak dziś wygląda katolicyzm w USA?

Niszczone kościoły na zdjęciach – Górski Karabach w obiektywie. Wstrzasająca wystawa w Warszawie

Od 26 czerwca w Auli Spadochronowej na II piętrze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie można podziwiać wystawę fotografii „Górski Karabach (Arcach) – dziedzictwo w niebezpieczeństwie”. To wyjątkowe wydarzenie prezentuje prace autorstwa Vahe Gabrielyana i innych...

“Standard europejski” czy boskie nakazy? Prawa człowieka prostym językiem

Współczesne prawa człowieka zaczynają się najwcześniej podczas Rewolucji Francuskiej. Daje im to wydźwięk pomysłu oświeceniowego, liberalnego i świeckiego. Co więcej można mieć wrażenie że prawa człowieka to coś, co nie idzie w parze z nauką Kościoła Katolickiego....

Koniec kina: Czy wchodzimy w erę bez dużych ekranów?

Kina, od dziesięcioleci będące głównym źródłem rozrywki dla milionów ludzi na całym świecie, stają dziś przed nie lada wyzwaniem. Czy to możliwe, że czas tradycyjnych kin dobiega końca? W dobie pandemii COVID-19 i gwałtownego rozwoju platform streamingowych, przyszłość kin wydaje się niepewna. Trzeba zadać sobie dzisiaj pytanie: czy koniec kina jest bliski?

W urzędzie albo u notariusza. Czy szybkie rozwody pogłębią kryzys małżeństwa?

Ślub to jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka, symbolizująca miłość, oddanie i zobowiązanie na całe życie. Można go porównać do szybkiego ślubu w Las Vegas, który odbywa się w kilka minut, lub do związku według zasad katolickich, gdzie narzeczeni przechodzą przez okres narzeczeństwa i kurs przedmałżeński. W dobie nowoczesnych rozwiązań pojawia się pytanie: czy łatwiejsze i szybkie rozwody przed notariuszem lub urzędnikiem mogą pogłębić kryzys małżeństwa?

AI i zdrada: Czy możemy zgrzeszyć ze sztuczną inteligencją?

W dobie gwałtownego rozwoju technologii sztuczna inteligencja (AI) coraz częściej wkracza w różne sfery naszego życia, w tym także w relacje międzyludzkie. Pojawienie się wirtualnych partnerów AI, którzy mogą symulować emocjonalne i intymne więzi, budzi wiele kontrowersji i pytań natury moralnej. Jedno z nich brzmi: czy posiadanie wirtualnego partnera AI to zdrada?

Dzień Ojca: Rola ojca w rodzinie, życiu dziecka i Kościele

wAkcji24.pl: Dzień Ojca to wyjątkowe święto, które obchodzone jest na całym świecie, aby uczcić i wyrazić wdzięczność ojcom za ich rolę i wkład w życie rodzinne. To okazja do refleksji nad znaczeniem ojcostwa oraz przypomnienia o roli ojca w rodzinie, życiu dziecka i kościele. 

Zdrowy styl życia: Kluczowa rola diety

Zdrowy styl życia to nie tylko regularna aktywność fizyczna i odpoczynek, ale przede wszystkim zrównoważona dieta. W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę zwracamy na to, co jemy, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że nasze nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na nasze...

Święty Brat Albert inspiracją. XX Ursynowskie Spotkania Twórców

wAkcji24.pl: Ursynowskie Spotkania Twórców odbywają się corocznie 17 czerwca. To w kalendarzu liturgicznym to dzień wspomnienia św. Brata Alberta (Adama Chmielowskiego) patrona i opiekuna artystów,. Dla upamiętnienia tej rocznicy, od 2004 roku w W Galerii Wieża przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie odbywają się Ursynowskie Spotkania Twórców.

Justice „Hyperdrama”: Legendy muzyki francuskiej wracają do gry

wAkcji24.pl: Justice powraca z nowym materiałem studyjnym. “Hyperdrama” to nowy album z 26 kwietnia autorstwa francuskiego Justice. Gaspard Augé i Xavier de Rosnay wspólnie tworzą muzykę elektroniczną już od dwóch dekad. 

Czerwcowy numer „w Akcji” już w waszych parafiach!

Nowy, jak zawsze bezpłatny, majowy numer magazynu "W Akcji" już w parafiach! Zapytaj swojego proboszcza!W czasie trwania zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, 10 czerwca br. biskupi opublikowali list dotyczący ochrony życia i aborcji. Mówią o rosnącej...

Artur Gotz: Litania piwnic 1944

Głownie jest Pan znany z twórczości humorystycznej i satyrycznej. Nowa Pana płyta muzyczna „Litania piwnic 1944” to zupełnie nowe oblicze. Co się stało? Artur Gotz: Rzeczywiście płyta muzyczna „Litania piwnic 1944” to album zupełnie inny od tych, które do tej pory...

Jezus, satanizm i przemysł muzyczny

wAkcji24.pl: Jezus i przemysł muzyczny? Co rozumiemy przez muzykę chrześcijańską? Czy artyści, którzy eksploatują motywy chrześcijańskie, robią to ze względu na swoje przekonania?

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Młodzi, przebojowi, aktywni

wAkcji24.pl: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) to organizacja, która od lat skupia młodych katolików w Polsce, promując wartości chrześcijańskie, rozwój osobisty oraz aktywne uczestnictwo w życiu Kościoła i społeczeństwa.

Jaki jest najlepszy prezent na Dzień Dziecka [Rozmowy w Akcji – PODCAST]

 Ks. Jakub Klimontowski, wAkcji24.pl: Międzynarodowy Dzień Dziecka jest to święto świeckie. Czy my jako katolicy powinniśmy je kultywować tą tradycję? Monika Rejman-Kulus, pedagog, terapeuta, przewodniczaca Komisji Synodalnej "Ja chrześcijanin": Każdy dzień jest...

wAkcji24.pl | Kultura | Maria Nicińska | Żródła: mat. prasowe FreeNow | 20.06.2024