Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zainaugurował w połowie kwietnia 2025 r. działalność nowo powołanej Grupy Zadaniowej ds. Wykorzenienia Uprzedzeń Antychrześcijańskich (Task Force to Eradicate Anti-Christian Bias). Celem tej inicjatywy jest analiza oraz eliminacja wszelkich form uprzedzeń wobec chrześcijan w polityce, przepisach i codziennych praktykach instytucji federalnych. Spotkanie otwierające prace grupy miało charakter zamknięty, bez udziału mediów i publiczności, za to w obecności kluczowych przedstawicieli agencji rządowych oraz zaproszonych świadków.
Wykorzenienie Uprzedzeń Antychrześcijańskich - nowa grupa zadaniowa Departamentu Sprawiedliwości USA
Nowa inicjatywa Departamentu Sprawiedliwości USA: Grupa Zadaniowa ds. Wykorzenienia Uprzedzeń Antychrześcijańskich
Powołanie grupy nastąpiło na mocy rozporządzenia wykonawczego podpisanego 6 lutego przez prezydenta Donalda Trumpa. Jak podkreśliła Prokurator Generalna Pam Bondi (na zdjęciu powyżej), „ochrona chrześcijan przed dyskryminacją to nie uprzywilejowanie – to realizacja konstytucyjnych gwarancji wolności wyznania”. Bondi przypomniała również, że Pierwsza Poprawka do Konstytucji USA nie jest jedynie sugestią, lecz prawnie wiążącym zobowiązaniem.
Administracja Trumpa od początku swojego funkcjonowania kładła nacisk na obronę wolności religijnej. Już w 2017 roku Donald Trump podpisał rozporządzenie chroniące organizacje religijne przed represjami fiskalnymi związanymi z tzw. poprawką Johnsona (źródło: The White House Archives).

Kuria w Przemyślu: Zatrzymanie ks. Grzegorza uważamy za środek nieusprawiedliwionej represji, nieuzasadnionej przemocy i poniżenia
Wykorzenienie Uprzedzeń Antychrześcijańskich - nowa grupa zadaniowa Departamentu Sprawiedliwości USA
Kontekst powstania grupy zadaniowej
Podczas inauguracyjnego spotkania przedstawiono konkretne przypadki naruszeń wolności religijnej. Szczególne poruszenie wywołała kontrowersyjna notatka FBI z Richmond z 2023 roku, w której agencja zalecała śledzenie katolickich parafii odprawiających tradycyjną mszę łacińską. Notatka sugerowała, że w środowiskach tych mogą rozwijać się skrajnie prawicowe postawy i powiązania z ruchem białej supremacji.
Jak podała Izba Sądownicza, FBI wykorzystywało w tej sprawie tajnych agentów. Obecny na spotkaniu Kash Patel, dyrektor FBI mianowany przez Donalda Trumpa, zdecydowanie potępił te praktyki, wskazując na konieczność „usunięcia wszelkich antychrześcijańskich wpływów na działania Biura”.

John Thornhill, Financial Times: Konklawe wzorem dla demokratycznych wyborów
Wykorzenienie Uprzedzeń Antychrześcijańskich - nowa grupa zadaniowa Departamentu Sprawiedliwości USA
Przejawy antychrześcijańskich uprzedzeń w instytucjach federalnych
Podczas posiedzenia głos zabrali również inni przedstawiciele administracji i życia publicznego:
-
Sekretarz Edukacji Linda McMahon wskazała na przypadki tzw. „społecznej tranzycji” uczniów w szkołach – zmianę tożsamości płciowej uczniów bez wiedzy i zgody rodziców, co w opinii wielu rodzin chrześcijańskich narusza ich prawa wychowawcze i wolność religijną.
-
Zastępca sekretarza skarbu Michael Faulkender wyraził zaniepokojenie polityką fiskalną wobec organizacji chrześcijańskich, w tym cofania ulg podatkowych i utrudniania dostępu do usług bankowych dla organizacji pro-life.
Wśród świadków znaleźli się także:
-
Michael Farris, prawnik i założyciel Patrick Henry College, który mówił o działaniach IRS (amerykańskiego urzędu skarbowego) wobec pastora Gary’ego Hamricka, objętego dochodzeniem z powodu domniemanego naruszenia poprawki Johnsona.
-
Phil Mendes, były członek elitarnej jednostki Navy SEAL, który został usunięty ze służby po odmowie przyjęcia szczepionki COVID-19 z powodów religijnych.
Przypadek Mendes’a nie jest odosobniony — w 2021 roku setki członków amerykańskich sił zbrojnych ubiegało się o zwolnienie ze szczepień ze względów religijnych, a według raportów First Liberty Institute wiele z tych wniosków było systematycznie odrzucanych.
Wykorzenienie Uprzedzeń Antychrześcijańskich - nowa grupa zadaniowa Departamentu Sprawiedliwości USA
Znaczenie inicjatywy w świetle wolności religijnej
Powołanie Grupy Zadaniowej ds. Wykorzenienia Uprzedzeń Antychrześcijańskich ma głębokie znaczenie w kontekście amerykańskich wartości konstytucyjnych. Wolność religijna to fundament amerykańskiego systemu prawnego i kultury politycznej. Jak mówił obecny na spotkaniu Ojciec Józef Polak SJ w rozmowie z Radiem Deon24:
„Prawdziwa wolność religijna to nie tylko prawo do uczestniczenia w nabożeństwach, ale również ochrona przed marginalizacją i uprzedzeniami w przestrzeni publicznej.”
Inicjatywa Departamentu Sprawiedliwości USA wpisuje się także w szerszy nurt globalnej ochrony chrześcijan, których sytuacja w niektórych krajach dramatycznie się pogarsza. Według najnowszego raportu organizacji Open Doors USA, w 2024 roku aż 360 milionów chrześcijan na całym świecie doświadczało wysokiego poziomu prześladowań (źródło: Open Doors).

Religia w szkole. Joanna Rudy: Daliśmy się trochę zastraszyć jako ludzie wierzący [wywiad w-Akcji]
Wykorzenienie Uprzedzeń Antychrześcijańskich - nowa grupa zadaniowa Departamentu Sprawiedliwości USA
Grupa Zadaniowa ds. Wykorzenienia Uprzedzeń Chrześcijańskich - kiedy w Brukseli? Kiedy w Warszawie [Komentarz Redakcyjny]
Patrzę na tę inicjatywę Departamentu Sprawiedliwości USA z uznaniem i niemałą nadzieją. W czasach, gdy chrześcijaństwo – fundament naszej cywilizacji – jest systematycznie marginalizowane w imię „postępu”, to właśnie działania takie jak powołanie Grupy Zadaniowej ds. Wykorzenienia Uprzedzeń Antychrześcijańskich przywracają wiarę w to, że można jeszcze skutecznie bronić tradycyjnych wartości.
W Europie, niestety, zbyt często widzimy, jak instytucje publiczne kapituluje przed agresywnym sekularyzmem i ideologiczną cenzurą. Kiedy szkoły zakazują zawieszania krzyży, urzędy boją się wspominać o Bożym Narodzeniu, a chrześcijanie są nazywani „ekstremistami” tylko dlatego, że bronią tradycyjnej rodziny – jasno widać, że potrzebujemy podobnej odwagi, jaką dziś pokazują Stany Zjednoczone pod inspiracją konserwatywnego myślenia.
Amerykanie, dzięki inicjatywom takim jak ta, pokazują, że ochrona wolności religijnej to nie „przywilej dla wybranych”, ale podstawowy obowiązek państwa. Może czas, aby Europa znów przypomniała sobie, kim jest – i stanęła w obronie tych wartości, które uczyniły ją wielką.
Brawo dla administracji Trumpa za odwagę. Oby ta iskra wolności i szacunku dla chrześcijańskiej tradycji rozprzestrzeniła się także na Stary Kontynent!
Andrzej Wierny

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?
wAkcji24.pl | Kultura | MOK źrodło: Deon24.com | Komentarz: Andrzej Wierny | Ilustracja: Pam Bondi, United States Department of Justice | 27.05.2025