Wyrok, który przywrócił godność – tak można określić decyzję Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który uniewinnił biskupa Marka Mendyka, ordynariusza diecezji świdnickiej. Sprawa, która zaczęła się od medialnych oskarżeń, zakończyła się jednoznacznym orzeczeniem sądu: publikacje zawierały bezpodstawne i niezgodne z prawdą twierdzenia. Przyjaciel biskupa, ks. prof. Stanisław Araszczuk w rozmowie z Radiem Plus Legnica, mówi wprost: „O dobre imię trzeba walczyć”.

Ks. prof. Stanisław Araszczuk o sprawie Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka

Przyjaciel z seminarium i wspólnej pracy duszpasterskiej

Ksiądz prof. Stanisław Araszczuk zna biskupa Marka Mendyka od ponad trzech dekad. Ich drogi zawodowe i duchowe przecinały się wielokrotnie. – Księdza Biskupa Marka Mendyka znam właściwie od czasów seminarium. Później pracowaliśmy w jednym mieście – w Dzierżoniowie. Biskup Marek Mendyk również studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, ja także. Prawie codziennie spotykaliśmy się na uczelni – wspomina duchowny.

Gdy ks. Araszczuk wrócił do Legnicy, współpraca z bp. Mendykiem trwała dalej. – Najpierw w ramach działań Legnickiej Kurii Biskupiej, wydziału katechetycznego i Seminarium Duchownego. Kiedy w 1998 roku zostałem proboszczem parafii św. Tadeusza Apostoła, Biskup Marek również udzielił mi wielu cennych informacji, ponieważ był rezydentem tej parafii i cały czas mnie wspierał.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk Biskup Marek Mendyk

Sprawiedliwość zwyciężyła! Biskup Świdnicki Marek Mendyk ostatecznie wygrywa z „Gazetą Wyborczą”!

Ks. prof. Stanisław Araszczuk o sprawie Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka

„Powiedziałem mu, że będę go wspierał”

W marcu 2022 roku „Newsweek” opublikował wywiad z byłym klerykiem, w którym ten oskarżył biskupa Mendyka o molestowanie. Informację tę powieliła „Gazeta Wyborcza”. Biskup natychmiast zaprzeczył zarzutom, a sprawą zajęły się prokuratura i Watykan. Obie instytucje nie potwierdziły winy duchownego.

– Kiedy przeczytałem w mediach informację, że został oskarżony na podstawie kłamliwych donosów, zadzwoniłem do niego i powiedziałem, że będę go wspierał. Jesteśmy przyjaciółmi, często się spotykamy, rozmawiamy na różne tematy związane z życiem diecezji, z życiem Kościoła w Polsce – relacjonuje ks. prof. Stanisław Araszczuk.

Biskup Marek Mendyk postanowił walczyć o swoje dobre imię w sądzie. – Powiedział, że będzie walczył o swoje dobre imię. Nie pozwoli, by ktoś je zniszczył – jego dobre imię jako kapłana, jako biskupa. Dlatego podjął wszystkie niezbędne procedury – najpierw władze kościelne, później Watykan, a potem sprawa trafiła do sądu – wspomina ks. prof. Stanisław Araszczuk.

Artur Wdowczyk Jakub Klimontowski

Krzysztof Kotowicz: Z kłamstwem wygrywaj prawdą

Ks. prof. Stanisław Araszczuk o sprawie Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka

Sąd: „Bezpodstawne i niezgodne z prawdą twierdzenia”

Po trzech latach procesu zapadł prawomocny wyrok. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uznał, że redakcje opublikowały nieprawdziwe informacje i nakazał zamieszczenie przeprosin oraz wpłatę 50 tys. zł na cele charytatywne.

– Rzeczywiście wszystko było oparte na kłamstwie, na nierzetelnym zbadaniu sprawy. Widać tu też błędy dziennikarzy środowisk takich jak „Newsweek”, „Gazeta Wyborcza” i innych mediów, które powielały kłamstwo – mówi ks. prof. Stanisław Araszczuk. – Obserwowałem media społecznościowe – ile tam było wulgarnych opinii. To bardzo bolało Biskupa Marka.

Artur Wdowczyk Newsweek Gazeta Wyborcza

Adw. Artur Wdowczyk: Ten wyrok jest przełomowy dla wszystkich

Ks. prof. Stanisław Araszczuk o sprawie Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka

Wspólna modlitwa i solidarność duchowieństwa

Duchowny z Legnicy podkreśla, że mimo fali krytyki, biskup Mendyk od początku miał ogromne wsparcie w swojej diecezji. – Już na początku tej sprawy miał wsparcie księży ze swojej Diecezji Świdnickiej, którzy zgromadzili się na mszy świętej w jego intencji. W naszej parafii przez trzy lata trwała modlitwa i duchowe, ludzkie wsparcie.

Według ks. Araszczuka to wsparcie było kluczowe – nie tylko dla biskupa, ale dla całej wspólnoty. – To bardzo potrzebne i ważne – żeby się nie dać zastraszyć. Odważni powinni być przede wszystkim biskupi – stanąć w obronie Kościoła, wiary, człowieka. Kapłani również powinni być odważnymi pasterzami. Gdy uderzą w pasterzy – co stanie się z owcami? One się pogubią.

Maciej Rajfur

Maciej Rajfur: Ruszt bez dowodów. O mediach, które nie dokończyły opowieści

Ks. prof. Stanisław Araszczuk o sprawie Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka

„Trzeba zło nazywać złem, grzech – grzechem”

Ks. prof. Stanisław Araszczuk nie ma wątpliwości, że Kościół musi dziś być stanowczy i klarowny w ocenie rzeczywistości. – Dlatego potrzebna jest postawa na wzór Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Biskupa Baraniaka czy Arcybiskupa Jędraszewskiego – wyrazista, w której widać, co jest dobre, a co złe. Trzeba zło nazywać złem, grzech – grzechem.

Kapłan relacjonuje, że rozmawiał z bp. Mendykiem tuż po ogłoszeniu wyroku. – Widać było ulgę, zadowolenie. Już rok temu zapadł wyrok dotyczący „Newsweeka”, teraz dopełniło się to, co było sprawiedliwe.

Sprawa bp. Marka Mendyka to nie tylko proces sądowy – to test dla mediów, wiernych i duchownych. – Prawda wyzwala, kłamstwo zniewala. Im więcej kłamstwa, tym mniej wolności – nie tylko wewnętrznej, ale i zewnętrznej. Dlatego potrzebna jest modlitwa, czyny miłosierdzia, ale i wskazywanie, że zło należy zwyciężać dobrem – podsumowuje ks. prof. Stanisław Araszczuk.

Tomasz Krzyżak

Tomasz Krzyżak: Media muszą biskupa przeprosić. A zachowują się, jakby sprawy nie było

Ks. prof. Stanisław Araszczuk o sprawie Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka

Kim jest ks. prof. Stanisław Araszczuk?

Ks. prof. Stanisław Araszczuk (ur. 8 maja 1958 r. w Strzegomiu) to polski duchowny, doktor habilitowany nauk teologicznych, profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Kościoła i Teologii Pastoralnej oraz prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Pełni funkcję proboszcza parafii pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy.

Urodził się jako syn Zenona i Lucyny z domu Gumela. Ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące w rodzinnym Strzegomiu. Po maturze rozpoczął studia na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, ale w 1978 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, porzucając wcześniejszą drogę naukową. Jego powołanie rozwinęło się przy parafii św. Wawrzyńca i dzięki przyjaźni z ks. Stanisławem Orzechowskim.

Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1984 r. z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Pracował w parafii Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, gdzie założył Duszpasterstwo Ludzi Pracy Ziemi Dzierżoniowskiej. W 1988 r. rozpoczął studia z liturgiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obronił doktorat w 1992 r., a dalsze studia kontynuował na Anselmianum w Rzymie. Habilitował się w 2008 r., a tytuł profesora uzyskał w 2013 r.

Jest cenionym liturgistą, był kierownikiem Instytutu Teologii Pastoralnej, Katedry Liturgiki, Homiletyki i Kultury Muzycznej Kościoła oraz dyrektorem w Instytucie Teologii Pastoralnej PWT we Wrocławiu. Łączy posługę naukową z duszpasterską, pozostając aktywnym proboszczem.

wAkcji24.pl | Opinie |  MOK | Ks. prof. Stanisław Araszczuk,  źrodło: Radio Plus | Fot. Ks. prof. Stanisław Araszczuk FB | 10.04.2025

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Znamy datę

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego to wyjątkowy czas refleksji, wdzięczności i zaangażowania w troskę o dzieło stworzenia. Ustanowiony przez papieża Franciszka, dzień ten przypomina, że świat, w którym żyjemy, nie jest wyłącznie zasobem do...

Zielona harmonia życia: Kuchnia św. Hildegardy jako ekologiczna ścieżka do zdrowia

Kuchnia św. Hildegardy, czyli zielona harmonia życia. W czasach, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co znajduje się na ich talerzu, a ekologiczne podejście do życia staje się nie tyle modą, ile koniecznością – warto spojrzeć wstecz, by odkryć mądrość, która...

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej

Ponad 80% Europejczyków mieszkających na terenach zurbanizowanych oddycha powietrzem, które nie spełnia norm ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Niestety w kwestii zanieczyszczeń powietrza, Polska należy do niechlubnej czołówki. Głównym źródłem...

Gospodarka odpadami – czym jest i czemu służy?

Gospodarka odpadami to temat, który nie należy do przyjemnych. Wielu z nas postrzega odpady jako problem, który rozwiązujemy po wyrzuceniu „śmieci” do worka lub pojemnika. Jednak to, do jakiego koloru worka lub pojemnika je wyrzucimy, decyduje o ich dalszym losie, a tym samym o sukcesie całej gospodarki odpadami