Wyrok, który przywrócił godność – tak można określić decyzję Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który uniewinnił biskupa Marka Mendyka, ordynariusza diecezji świdnickiej. Sprawa, która zaczęła się od medialnych oskarżeń, zakończyła się jednoznacznym orzeczeniem sądu: publikacje zawierały bezpodstawne i niezgodne z prawdą twierdzenia. Przyjaciel biskupa, ks. prof. Stanisław Araszczuk w rozmowie z Radiem Plus Legnica, mówi wprost: „O dobre imię trzeba walczyć”.
Ks. prof. Stanisław Araszczuk o sprawie Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka
Przyjaciel z seminarium i wspólnej pracy duszpasterskiej
Ksiądz prof. Stanisław Araszczuk zna biskupa Marka Mendyka od ponad trzech dekad. Ich drogi zawodowe i duchowe przecinały się wielokrotnie. – Księdza Biskupa Marka Mendyka znam właściwie od czasów seminarium. Później pracowaliśmy w jednym mieście – w Dzierżoniowie. Biskup Marek Mendyk również studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, ja także. Prawie codziennie spotykaliśmy się na uczelni – wspomina duchowny.
Gdy ks. Araszczuk wrócił do Legnicy, współpraca z bp. Mendykiem trwała dalej. – Najpierw w ramach działań Legnickiej Kurii Biskupiej, wydziału katechetycznego i Seminarium Duchownego. Kiedy w 1998 roku zostałem proboszczem parafii św. Tadeusza Apostoła, Biskup Marek również udzielił mi wielu cennych informacji, ponieważ był rezydentem tej parafii i cały czas mnie wspierał.

Sprawiedliwość zwyciężyła! Biskup Świdnicki Marek Mendyk ostatecznie wygrywa z „Gazetą Wyborczą”!
Ks. prof. Stanisław Araszczuk o sprawie Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka
„Powiedziałem mu, że będę go wspierał”
W marcu 2022 roku „Newsweek” opublikował wywiad z byłym klerykiem, w którym ten oskarżył biskupa Mendyka o molestowanie. Informację tę powieliła „Gazeta Wyborcza”. Biskup natychmiast zaprzeczył zarzutom, a sprawą zajęły się prokuratura i Watykan. Obie instytucje nie potwierdziły winy duchownego.
– Kiedy przeczytałem w mediach informację, że został oskarżony na podstawie kłamliwych donosów, zadzwoniłem do niego i powiedziałem, że będę go wspierał. Jesteśmy przyjaciółmi, często się spotykamy, rozmawiamy na różne tematy związane z życiem diecezji, z życiem Kościoła w Polsce – relacjonuje ks. prof. Stanisław Araszczuk.
Biskup Marek Mendyk postanowił walczyć o swoje dobre imię w sądzie. – Powiedział, że będzie walczył o swoje dobre imię. Nie pozwoli, by ktoś je zniszczył – jego dobre imię jako kapłana, jako biskupa. Dlatego podjął wszystkie niezbędne procedury – najpierw władze kościelne, później Watykan, a potem sprawa trafiła do sądu – wspomina ks. prof. Stanisław Araszczuk.

Krzysztof Kotowicz: Z kłamstwem wygrywaj prawdą
Ks. prof. Stanisław Araszczuk o sprawie Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka
Sąd: „Bezpodstawne i niezgodne z prawdą twierdzenia”
Po trzech latach procesu zapadł prawomocny wyrok. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uznał, że redakcje opublikowały nieprawdziwe informacje i nakazał zamieszczenie przeprosin oraz wpłatę 50 tys. zł na cele charytatywne.
– Rzeczywiście wszystko było oparte na kłamstwie, na nierzetelnym zbadaniu sprawy. Widać tu też błędy dziennikarzy środowisk takich jak „Newsweek”, „Gazeta Wyborcza” i innych mediów, które powielały kłamstwo – mówi ks. prof. Stanisław Araszczuk. – Obserwowałem media społecznościowe – ile tam było wulgarnych opinii. To bardzo bolało Biskupa Marka.

Adw. Artur Wdowczyk: Ten wyrok jest przełomowy dla wszystkich
Ks. prof. Stanisław Araszczuk o sprawie Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka
Wspólna modlitwa i solidarność duchowieństwa
Duchowny z Legnicy podkreśla, że mimo fali krytyki, biskup Mendyk od początku miał ogromne wsparcie w swojej diecezji. – Już na początku tej sprawy miał wsparcie księży ze swojej Diecezji Świdnickiej, którzy zgromadzili się na mszy świętej w jego intencji. W naszej parafii przez trzy lata trwała modlitwa i duchowe, ludzkie wsparcie.
Według ks. Araszczuka to wsparcie było kluczowe – nie tylko dla biskupa, ale dla całej wspólnoty. – To bardzo potrzebne i ważne – żeby się nie dać zastraszyć. Odważni powinni być przede wszystkim biskupi – stanąć w obronie Kościoła, wiary, człowieka. Kapłani również powinni być odważnymi pasterzami. Gdy uderzą w pasterzy – co stanie się z owcami? One się pogubią.

Maciej Rajfur: Ruszt bez dowodów. O mediach, które nie dokończyły opowieści
Ks. prof. Stanisław Araszczuk o sprawie Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka
„Trzeba zło nazywać złem, grzech – grzechem”
Ks. prof. Stanisław Araszczuk nie ma wątpliwości, że Kościół musi dziś być stanowczy i klarowny w ocenie rzeczywistości. – Dlatego potrzebna jest postawa na wzór Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Biskupa Baraniaka czy Arcybiskupa Jędraszewskiego – wyrazista, w której widać, co jest dobre, a co złe. Trzeba zło nazywać złem, grzech – grzechem.
Kapłan relacjonuje, że rozmawiał z bp. Mendykiem tuż po ogłoszeniu wyroku. – Widać było ulgę, zadowolenie. Już rok temu zapadł wyrok dotyczący „Newsweeka”, teraz dopełniło się to, co było sprawiedliwe.
Sprawa bp. Marka Mendyka to nie tylko proces sądowy – to test dla mediów, wiernych i duchownych. – Prawda wyzwala, kłamstwo zniewala. Im więcej kłamstwa, tym mniej wolności – nie tylko wewnętrznej, ale i zewnętrznej. Dlatego potrzebna jest modlitwa, czyny miłosierdzia, ale i wskazywanie, że zło należy zwyciężać dobrem – podsumowuje ks. prof. Stanisław Araszczuk.

Tomasz Krzyżak: Media muszą biskupa przeprosić. A zachowują się, jakby sprawy nie było
Ks. prof. Stanisław Araszczuk o sprawie Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka
Kim jest ks. prof. Stanisław Araszczuk?
Ks. prof. Stanisław Araszczuk (ur. 8 maja 1958 r. w Strzegomiu) to polski duchowny, doktor habilitowany nauk teologicznych, profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Kościoła i Teologii Pastoralnej oraz prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Pełni funkcję proboszcza parafii pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy.
Urodził się jako syn Zenona i Lucyny z domu Gumela. Ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące w rodzinnym Strzegomiu. Po maturze rozpoczął studia na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, ale w 1978 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, porzucając wcześniejszą drogę naukową. Jego powołanie rozwinęło się przy parafii św. Wawrzyńca i dzięki przyjaźni z ks. Stanisławem Orzechowskim.
Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1984 r. z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Pracował w parafii Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, gdzie założył Duszpasterstwo Ludzi Pracy Ziemi Dzierżoniowskiej. W 1988 r. rozpoczął studia z liturgiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obronił doktorat w 1992 r., a dalsze studia kontynuował na Anselmianum w Rzymie. Habilitował się w 2008 r., a tytuł profesora uzyskał w 2013 r.
Jest cenionym liturgistą, był kierownikiem Instytutu Teologii Pastoralnej, Katedry Liturgiki, Homiletyki i Kultury Muzycznej Kościoła oraz dyrektorem w Instytucie Teologii Pastoralnej PWT we Wrocławiu. Łączy posługę naukową z duszpasterską, pozostając aktywnym proboszczem.
wAkcji24.pl | Opinie | MOK | Ks. prof. Stanisław Araszczuk, źrodło: Radio Plus | Fot. Ks. prof. Stanisław Araszczuk FB | 10.04.2025